התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

לא רק לנשים

מעדיפות משקה ממותק? אל תתפלאו אם תחטפו מחלת לב
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 19.08.2014 23:17
מחקר אמריקני חדש גילה קשר ישיר בין צריכת משקאות ממותקים לבין התפתחותן של מחלות לב. הגברים, בעניין הזה, הם המין החזק יותר

סכנות המשקאות הממותקים

בשורה אחת: שתיית 2 משקאות ממותקים ביום מגדילה באופן משמעותי את הסיכון של נשים לחלות במחלות לב ובסוכרת... גם אם משקלן טוב ויציב.

4,000 בני אדם, בני 45 עד 84, מכל המוצאים האתניים בארה"ב, השתתפו במחקר רחב היקף על טרשת עורקים, שנערך במשך 5 שנים ע"י הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אוקלהומה.

הממצא העיקרי - לפיו נשים השותות משקאות ממותקים נמצאות בסיכון גבוה במיוחד לחטוף מחלת לב - אומץ ופורסם ע"י איגוד הקרדיולוגים האמריקנים.

כפי שנמצא, די ב-2 שתיות ממותקות ביום - בין אם קפה או תה ממותקים, משקאות מוגזים, או משקאות פרי מתוקים - כדי להגביר אצל נשים באופן משמעותי את הסיכון ללקות במחלת לב, גם אם לא העלו במשקלן. כלומר, גם לנשים רזות מומלץ להימנע מצריכת משקאות ממותקים.

המחקר בדק שורה של גורמי סיכון למחלות לב, מכולסטרול ולחץ דם ועד השמנת יתר. בייחוד נמצאו אצל הנשים המעדיפות משקאות ממותקים רמות גבוהות של טריגליצרידים בדם.

לא שהמחקר מעודד גברים לשתות משקאות ממותקים, אבל אצל גברים שצרכו אותה כמות של משקאות ממותקים לא נמצאו רמות גבוהות של טריגליצרידים בדם או סיכון מוגבר למחלות לב ולסוכרת; לגברים יש את גורמי הסיכון שלהם.

הסיבה לכך היא שנשים נוטות להיות בעלות גוף קטן יותר מגברים, הן נדרשות לפחות קלוריות וכל קלוריה היא בעלת חשיבות גבוהה יותר יחסית לגופן מאשר אצל הגברים.

המחקר מצא עוד תופעת לוואי שנלווית לשתיית משקאות ממותקים: היקף המותניים של נשים רבות שנוהגות לשתות מתוק התרחב, גם אם הן לא עלו במשקל, ונשים רזות עם היקף מותניים רחב (גם אם הן רזות) הראו נטייה גבוהה יותר לפתח מחלות לב מאחרות.

ההסבר לקשר בין משקאות ממותקים למחלות לב ולסוכרת, הוא בכך שכשאנחנו שותים משקה מתוק, בניגוד לצריכת סוכר באמצעות פחמימות, הסוכר מציף את מערכת הדם במהירות שהגוף אינו מסוגל לעכל - מצב הנקרא תנגודת לאינסולין. כשזה קורה, הסוכר העודף נשאר במחזור הדם. מצב תמידי של עודף סוכר בדם מפריע לחילוף החומרים, מעלה את רמת הטריגליצרידים ומעודד את הגוף לייצר כולסטרול 'רע'.

בקרו באתר החדש באנגלית IsraelUSA.net

צילום: freedigitalphotos.net
 

הוסף תגובה חדשה