התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

לא רק לנשים

מחקר חדש: למה נשים בהריון משמינות כל כך?
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 21.03.2015 18:59
כשני-שליש מהנשים האמריקניות משמינות מעבר לרצוי במהלך הריונן ומעמידות בסכנה את עצמן ואת העובר, שמסתבר כי גם סיכוייו להיות שמן גדלים

למה נשים בהריון משמינות כל כך?

בשורה אחת: 2 מכל 3 נשים אמריקניות הרות עולות במשקלן יותר מכפי שהן אמורות לעלות בתקופת הריונן.

כך מצא מחקר אפידמיולוגי חדש, שנערך ע"י המרכז הלאומי האמריקני לבקרת ומניעת מחלות, אשר בדק את משקלן של כ-44,000 נשים אמריקניות לפני, בזמן ואחרי הריונן. ברוב המיקרים נמצא שהסיבה ל'השמנת הריון' היא פשוטה מאוד: איבוד הבלמים התזונתיים; ובמילים אחרות, נשים רבות שנמצאות בהריון לוקחות ברצינות את עצת הסבתא השגויה ואוכלות כפליים - בשבילן ו'בשביל העובר'.

רק 32% מממשתתפות המחקר הוסיפו למשקלן את מספר הפאונדים התואם את ההמלצות, בעוד ש-47% עלו במשקל במהלך הריונן בצורה מסוכנת. למעלה מ-20% עלו במשקל מעבר לפאונדים המומלצים, אך לא בצורה מסוכנת. 

עוד נמצא, כי נשים שהיו בעודף משקל לפני ההריון נמצאו בסיכון גבוה פי 3 לחרוג מעליית המשקל המומלצת בהריון.

הממצאים המפתיעים ביותר נוגעים לנשים שהתעמלו והתאמנו באופן קבוע לפני ההריון - אצלן נמצאו עליות משמעותיות יותר במשקל. עוד נמצא, כי נשים שהפסיקו לעשן לאחר שנכנסו להריון נטו גם הן להשמין בהריונן מעל הרצוי, וכמותן נשים ששסבלו מיתר לחץ דם. 

התוצאות מדאיגות, כיוון שבעיות בריאות ומחלות בזמן ההריון - הן של האם והן של העובר, עלולות להיגרם כתוצאה ישירה של עלייה לא מבוקרת במשקל במהלך ההריון. סיכונים כמו סוכרת הריון, רעלת הריון ולידה מוקדמת  מיוחסים לעלייה במשקל. והחוקרים טוענים, שעלייה במשקל האשה ההרה מגדיל גם את הסיכוי שתצטרך ללדת בעזרת ניתוח קיסרי.

בטווח הארוך סוברים החוקרים, כי אם הרה שמנה היא סימן לילד שיסבול מבעיות השמנה, אבל אין לכך עדיין תימוכים מדעיים שלמים.

מסקנת המחקר: נשים שמרגישות שבתקופת ההריון ענייני תזונה ומשקל לא חשובים - "נעשה דיאטה אחרי הלידה", עושות טעות חמורה.

המחקר פורסם בגיליון החדש של כתב העת הרפואי Obstetrics & Gynecology

לכל הכתבות החדשות

צילום: freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה