התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

לא רק לנשים

כשעליזה פורשת מהצמד "בתיה ועליזה"
שרות ILUSA, צילמה: הלנה (שוש) מיימון | פורסם: 03.06.2015 18:32
צמד האחיות ספריות הצמרת מבוורלי הילס נפרדות אחרי 48 שנים. במפגש "שלישי נשי" בלוס אנג'לס הן גוללו את סיפור חייהן המופלא של מי שהנחילו את המראה המתולתל

(משמאל לימין) בתיה, עליזה והזמרת לייה ביי לפידות ב"שלישי נשי" בלוס אנג'לס

 "שלישי נשי", מפגש נשים ישראליות, השני המספר, שיזמה והפיקה העיתונאית הישראלית-אמריקנית הלנה (שוש) מיימון ב'סיני טמפל' שבלוס אנג'לסזימן ראיון מרתק עם סיפור הצלחה ישראלי לא רגיל - סיפורן של שתי אחיות, בתיה ועליזה, ספריות צמרת שאחרי שעשו לעצמן שם בתל אביב הפכו לספריות צמרת בבוורלי הילס.

שוש מיימון, בתיה ועליזה"האמת", התוודתה מיימון (בתצלום מימין באמצע, עם בתיה ועליזה), "שקצת קשה לי להגדיר אותן. הן התחילו כמעצבות שיער, אבל היום הן מוסד ומותג: הן מעצבות שיער, דוגמניות, מעצבות אופנה, מעצבות פנים, בשלניות. כל מה שקשור לעיצוב ולאסתטיקה זה בתיה ועליזה!

"השחקן מנחם זילברמן ז"ל כתב עליהן שהן 'שרשרת של פנינים שמקשרות ומחברות את האנשים ביחד'. נראה לי שזה מה שמגדיר את בתיה ועליזה... והן גם עונות להגדרה של המודל הנשי של המאה ה-121 - נראות נפלא, נשיות ורכות, גמצליחות בעסקים,  נשואות טוב, אימהות נהדרות... בכל מישור בחייהן, הכל באיזון. הכל מתקתק".

לפני חודשיים, כשמיימון ביקשה מצמד האחיות הספריות להיות כוכבות הערב שלה, היא לא תיארה לעצמה שהערב המיוחד הזה יהיה גם מסיבת פרידה מ... עליזה. "אחרי 50 שנות עבודה עליזה החליטה לסגור את הבאסטה... מהיום והלאה אימרו: בתיה. עליזה לוקחת חופש ויוצאת לדרך חדשה".

כיבוש הבוהמה

בראיון מרתק סיפרו בנות הצמד, ילידות בני ברק, על צעדיהן הראשונים בעולם הספרוּת.

עליזה, הצעירה מבתיה בשנה, היא זו שמשכה אחריה את אחותה. כמעט כשרון מלידה עליזה התחילה לעבוד כספרית מקצועית בגיל 14, אלא שלמרות כשרונה לא החזיקה מעמד במקומות העבודה שלקחו אותה. "לא הצלחתי להתעורר בבוקר", היא סיפרה בשמץ ביישנות.

בשעות הערב עליזה עבדה כבייביסיטר אצל טייס שהכיר את ויולט - הספרית של הבוהמה התל אביבית בשנות ה-60. עליזה הוקסמה והרגישה שהיא מוכנה לעשות ה כ ל - כולל לקום בבוקר, כדי לעבוד במספרה שלה. "מאז התייצבתי במספרה לעבודה כל יום ב-7 בבוקר", סיפרה עליזה בראיון ב"שלישי נשי", וכך הפכה ליד ימינה של ויולט.

כשהתפנה כיסא, עליזה הציעה להביא את בתיה - והשתיים, כמו נולדו עם מספריים ביד, עבדו במחיצת המאסטרו.

למרות שהן לא תאומות, הן סיפרו, יש ביניהן קשר טלפאתי: "למשל, הרבה פעמים שתינו מגיעות לעבודה לבושות אותו דבר מבלי שתיאמנו זאת קודם".

יום אחד נמאס לוויולט, מס הכנסה ישב לה על הראש, והיא סגרה את המספרה לשברון ליבה של הבוהמה התל אביבית.

שבועיים אחרי, לבתיה ועליזה הייתה כבר מספרה משלהן ברחוב ישראליס 3 בתל אביב. אביהן שילם את דמי מפתח... ומאז, כמו שאומרים, היסטוריה.

מספרת "בתיה ועליזה", סמוך לפינת הרחובות פרישמן-דיזנגוף, הפכה למקום החם בת"א ולבית החדש של הבוהמה והשחקונה הישראלית. ביום הפתיחה הן עשו 1,350 לירות, כשמשכורת חודשית ממוצעת הייתה אז 500 לירות.

מרחק הליכה מבתי הקפה המרכזיים של התקופה - פינתי וכסית, לא הרחק ממשרדי "התיאטרון העממי" של אברהם דשא פשנל, ממש מעבר לכביש מהתיאטרון הקאמרי, כשבקומת המרתף פועל הסטודיו לצילום של סמי בן גד ז"ל, שהיה אז הצלם הכי In בתל אביב, כוכבן של בתיה ועליזה דרך והן הפכו תחנה הכרחית לפני המופע, ההצגה, או האירוע הנוצץ, ובמקביל לכותל הווידויים של כל הידוענים.

הן סיפרו את (רשימה חלקית מאוד-מאוד) אריק איינשטיין ושושנה דמארי, את ציפי שביט ורבקה מיכאלי, את חנה לסלאו ואורי זוהר, את צביקה פיק ומירי אלוני, את להקת כוורת ויהודה ברקן, את מתי כספי ויוסי בנאי, את דודו דותן ודודו טופז.  


מימין לשמאל: עליזה, בתיה והזמרת הישראלית-אמריקנית חדווה עמרנימימין לשמאל: עליזה, בתיה והזמרת הישראלית-אמריקנית חדווה עמרני

לארה"ב בעקבות האהבה

אחרי 7 שנים בתל אביב, בעקבות אהבותיהן, עברו האחיות והשותפות לארה"ב. בתיה נישאה למי שהיום פרופסור אורי אלקיים , מומחה בעל שם עולמי למחלות לב. עליזה התחתנה עם מרטי קלנר, שהיום מפיק סרטים דוקומנטריים של קונצרטים ומופעי רוקנ'רול (שני הבנים שלהם , יונן וג'אז, מוסיקאים מוכשרים).

עוד קודם לכן, סיפור ההצלחה התל אביבי חזר, בגדול עוד יותר, בבוורלי הילס.

כישרונן השופע של בתיה ועליזה, החן האישי, יכולות התקשורת המעולה שלהן, הפכה את המספרה שפתחו על שדרות סנטה מוניקה - אחר כך עברו לרחוב קמדן, לאבן שואבת לא רק לישראלים-אמריקנים ששמען הגיע אליהם מת"א, אלא גם לאוכלוסיית הוליווד וסביבותיה.

וגם באל.איי, 37 שנים אחרי - מי לא הסתפר אצלן? הבמאי סטיבן שפילברג, הבדרן ג'רי סיינפלד, המילארדר חיים סבן; וזוהי הרשימה הכי-חלקית שאפשר.

רשימת הישגיהן המקצועיים ארוכה ומגוונת. כך, למשל, הן נחשבות למי שהנחילו את המראה המתולתל הטבעי, שהפך טרנדי בלוס אנג'לס והתפשט לכל העולם. בתיה ועליזה שיחררו נשים מעול הרוֹלים, ההחלקה וה'אבו עגילה'... גם ליין מוצרי טיפוח השיער שנושא את שמן הוא מקור לגאווה מיוחדת ומופץ ברשת המרכולים   היוקרתית 'גלסון'.

***

המפגש "שלישי נשי", שהתקיים בשיתוף מת"י (מרכז תרבות ישראלי בלוס אנג'לס) ובחסות 'הבית הישראלי' באל.איי, אירח גם את הזמרת ילידת באר שבע, לייה ביי לפידות, שסחפה את הקהל עם שירי נשמה בעברית ובאנגלית... ואת הרקדנית הישראלית-אמריקנית מאיה גבאי (MAYAYA) שכישפה את הקהל בקטעי ריקוד מהפנטים.

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה