התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

לא רק לנשים

דיאטה נטולת גלוטן - OUT
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 17.07.2015 12:34
בבדיקת 3,200 מוצרים לא נמצא כל יתרון בריאותי בתחליפים נטולי-גלוטן בהשוואה למוצרים זהים 'רגילים'. אבל נמצא הבדל גדול במחיר

הכי טוב ובריא: פירות וירקותהכי טוב ובריא: פירות וירקות

בשורה אחת: דיאטה נטולת גלוטן, שהפכה לטרנד בשנים האחרונות, איננה, בניגוד לדיעה הנפוצה, בריאה יותר. לעומת זאת, היא יקרה יותר!

במחקר רחב-היקף במימון ממשלתי, שנערך ע"י חוקרים אוסטרלים, נבחנו  ונותחו הערכים התזונתיים של לא פחות מ-3,200 מוצרים נטולי-גלוטן - המייצגים עשרת אבות מזון שונים, ממאכלים בסיסיים כמו לחם ופסטה, דרך חטיפים וג'אנק-פוד ועד עוגות, מתוקים וגלידות. החוקרים הישוו את הנתונים עם מוצרים זהים, שיש בהם גלוטן.

בייחוד נבדקה התפיסה לפיה הימנעות ממוצרים המכילים את חלבון הגלוטן (המצוי בעיקר בחיטה ובדגנים) "בריאה יותר".

ולא כך הוא:

* בכל המקרים לא נמצא הבדל, או שנמצא הבדל זעיר ובלתי משפיע, בערכים התזונתיים של תחליפים נטולי-גלוטן בהשוואה למוצרים זהים 'רגילים'.

* בכל המקרים, נמצא עוד, המוצרים ללא גלוטן היו יקרים יותר ממוצרים זהים עם גלוטן. 

עוד מצאו החוקרים שעשרות מוצרים משתמשים בתווית ״ללא גלוטן״, למרות שאין צורך בגלוטן לייצורם ולפיכך הם זהים לחלוטין למוצרים זהים "רגילים".

זה הוביל למסקנה שניסחו עורכי המחקר, לפיה: "שגוי לחשוב שאם יוסר גלוטן מהתפריט, התזונה תהיה בריאה יותר... במזונות הליבה מצאנו אמנם רמות נמוכות מאוד של חלבון במוצרים נטולי-גלוטן, אבל דווקא ערכים מזיקים, כמו הסוכר ונתרן, נשארו זהים או דומים מאוד". 

עם זאת, עורכי המחקר מדגישים כי אין סכנה בריאותית באי צריכת גלוטן... אבל גם לא שום יתרון בריאותי. ובמילים פשוטות, אין הבדל אם בוחרים בתחליף או במקור, מלבד המחיר.

חשוב לזכור, שמוצרים נטולי-גלוטן נחוצים לחולי צליאק ולכן חשוב שיישארו על המדף.

לעוד כתבות בנושאי בריאות

לכל הכתבות החדשות

צילום אילוסטרציה: www.freedigitalphotos.net 

הוסף תגובה חדשה