התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

לא רק לנשים

גילוי מדעי: אפשר לחיות עם סרטן שד לא פולשני
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 24.08.2015 19:45
מחקר אמריקאי חדש טוען, כי עשרות-אלפי נשים בארה"ב ובעולם עברו כריתות שד והקרנות מיותרות וקורא לשקול בכלל לא לקרוא לסרטן לא פולשני סרטן

 

 

האם יתכן שכ-80% מהטיפולים שעוברות נשים שאובחנו עם סרטן שד לא פולשני, הם מיותרים לחלוטין ואינם משנים במאומה את סיכון האישה לחלות בסרטן פולשני?

כן עם כמה סימני קריאה - טוען האונקולוג הקנדי ד"ר סטיבן נרוד, שהרעיד השבוע את הקהילה הרפואית בתוצאות מחקר רחב מימדים, שבמהלכו עקב במשך 20 שנה אחר כ-100,000 נשים אמריקניות שאובחנו כחולות בסרטן לא פולשני (DCIS); כלומר: נמצאו תאי סרטן בצינורות החלב בשדן, אבל לא התפשטו לרקמות השומניות של השד.

כ-60,000 נשים אמריקניות מאובחנות מדי שנה עם סרטן שד לא פולשני - וההנחה הנפוצה הייתה שזהו סימן מקדים לגידול ממאיר וקטלני.

"זה בכלל לא סרטן"

אבל ד"ר נרוד קורא לשנות מהיסוד את התפיסה לגבי הטיפול בסרטן השד הלא פולשני, לאחר שמצא כי טיפולים של כריתת השד, כריתת גוש מהשד או הקרנות, אינם משנים את הסיכון שלהן לחלות ב-20 השנים הבאות בסרטן ממאיר או למות מסרטן השד; שהוא הסיכון שכל אישה נושאת איתה בחזה, הנמדד בכ-3.3%. עם זאת נמצא, כי הסיכון למות מסרטן ב-20 השנים לאחר שאובחנו עם סרטן לא פולשני, גבוה יותר בנשים לפני גיל 40 ובנשים אפרו-אמריקניות.

"ב-80% מהמקרים, נשים יכולות להמשיך לחיות עם האבחנה הזו חיים שלמים בלי בעיה", טוען ד"ר נרוד, שקורא לקהילה הרפואית לשקול בכלל לא לקרוא לסרטן לא פולשני 'סרטן', מכיוון שאינו מתפשט. "כן, זהו גורם סיכון להתפתחות סרטן שד ממאיר בעתיד, אך מסוכן לא יותר מגורמי סיכון אחרים (גנטיקה, למשל)".

המשמעות המרה של תוצאות המחקר החדש היא שעשרות-אלפי נשים בארה"ב ובעולם עברו כריתות שד וגושים מיותרות ועברו מאות-אלפי שעות של הקרנוֹת מיותרות.

תוצאות המחקר התפרסמו בגליון החדש של כתב העת הרפואי JAMA - The Journal of the American Medical Association

לכל הכתבות החדשות בנושאי בריאות

לכל הכתבות החדשות

צילום אילוסטרציה: freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה