התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

לא רק לנשים

סיבה לפיטורים מבית הכנסת: קיימה יחסי מין לפני החתונה
מאת: הילה שחר, ניו יורק | פורסם: 24.09.2015 03:31
"לאחר 11 שנות עבודה, אני עצובה עד שנאלצתי להגיש תביעה על אפלייה בתקווה לסייע לנשים אחרות להמנע ממה שעבר עלי במה שאמורה להיות התקופה המאושרת בחיי"

בית הכנסת של קהילת "שארית ישראל" בסנטרל פארק ווסט: הקהילה נוסדה ע"י מהגרים יהודיים מברזיל, ונחשבת לקהילה היהודית הממוסדת הראשונה בארצות הברית. במשך השנים, השתתפו חברי הקהילה במאבק למען זכויות אזרחיות ליהודי ארה"ב, ובהדרגה השיגו את מבוקשם.

בתחילת החודש שעבר, ימים אחדים לאחר שחזרה מירח הדבש שלה, זומנה אלנה שולץ (36), המכהנת ב-10 השנים האחרונות כמנהלת אירועי הקהילה בבית הכנסת הספרדי-פורטוגזי "שארית ישראל" (Shearith Israel) שבסנטרל פארק ווסט במנהטן, בדחיפות, למשרדו של רב הקהילה, מאיר סולובייצ'יק, שם הודיעו לה שהיא מפוטרת מעבודתה

לטענה אלנה פיטוריה נבעו משום ש... קיימה יחסי מין עם בעלה לפני הנישואין. וזהו הבסיס לתביעה שהגישה נגד ביה"כ לבית המשפט הפדארלי בניו יורק בטענה שפיטוריה הינם בבחינת אפלייה.

אלנה לא הסתירה את הריונה 'המוקדם' מעמיתיה ומנהליה במקום - ביה"כ העתיק ביותר בניו יורק (נוסד ב-1654 ומוכר גם כ"בית הכנסת של ניו יורק"). רבים מהם נכחו בחתונתה, שהתקיימה ביוני השנה.

אולם מסתבר שהריונה לפני החתונה הפריע לפטרוני הקהילה שהנושא הפך עבורם לפריט רכילות לוהט.

אולם התפילה בבית הכנסת "שארית ישראל" במנהטן, ניו יורק

"התפקיד בוטל"

אלנה - ע"פ המתואר בכתב התביעה - הוזמנה עוד לפני החתונה לשיחה עם הממונה עליה בבית הכנסת, והודתה באוזניה שהיא נמצאת בשבוע ה-19 להריונה; כלומר, שנכנסה להריון לפני נישואיה.

לפי התביעה, במעמד פיטוריה, "הרב סולובייצ'יק התעלם במופגן מנוכחותה כאשר נכנסה למשרדו והיפנה את ראשו לכיוון אחר כדי לא להביט בה... הממונה הישירה עליה היא שהודיעה לה כי תפקידה בוטל 'בשל ארגון מחדש בבית הכנסת'.   

"התובעת (שולץ), שהיתה בשלב זה כבר בשבוע ה-23 של הריונה, אמרה בתגובה לשניים, כי יהיה לה קשה מאוד למצוא משרה חדשה בשל העובדה שהיא בהריון... דבריה נענו בשתיקה רועמת.

"...בהמשך, הממונה הישירה עליה הציעה לתובעת פיצויים בגובה משכורת של 6 שבועות ללא ביטוח רפואי, בתמורה לכך שתתחייב לא לנקוט בצעדים משפטיים נגד הקהילה... הסכם הפיצויים גם דרש, כי שולץ תקיים חפיפה עם מחליפתה בתפקיד - למרות שנאמר לה כי התפקיד בוטל".

שולץ דחתה את ההצעה. במקום זה היא שכרה עורך דין והגישה את התביעה. "לאחר שעבדתי ללא לאות בבית הכנסת במהלך 11 השנים האחרונות, אני עצובה עד עמקי נשמתי על כך שנאלצתי להגיש את התביעה הזו", היא אמרה. "אבל אני מקווה שהיא (לפחות) תסייע לנשים אחרות להמנע ממה שעבר עלי במהלך מה שאמורה להיות עבורי התקופה המאושרת בחיי (נישואין והריון)".

לכל הכתבות החדשות

צילום ביה"כ: David Shankbone / ויקיפדיה; אולם התפילה: אתר ביה"כ

הוסף תגובה חדשה