התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

מצב הנדל"ן

מצב הנדל"ן: בתים יקרים - In; מכירות - Down
מאת: שלומי אמיר | פורסם: 22.04.2013 21:54
מספרי חודש מרץ על הנדל"ן האמריקני עלולים לבלבל: מכירות הבתים ירדו - והמלאי עלה. אבל המחירים עלו הכי הרבה מאז נובמבר 2005 ובהשוואה לאשתקד אנחנו בפריחה

בתים יקרים, כמו הארמון הזה בבלומפילד, מיאמי, ב-12 מיליון $, נמכרים היטב בשוק הנדל"ן האמריקני המבלבלבתים יקרים, כמו הארמון הזה בבלומפילד, מיאמי, ב-12 מיליון $, נמכרים היטב בשוק הנדל"ן האמריקני המבלבל

 

מצד אחד מודיע לנו איגוד הברוקרים האמריקנים (NAR), כי מכירות הבתים הקיימים בארה"ב ירדו במרץ בשיעור של 0.6%.

מצד שני, בתמונה הגדולה - בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, המכירות עלו בשיעור של 10.3%.

מצד אחד מדווחים על עלייה במלאי בחודש מרץ בשיעור של 1.6%.

מצד שני, המחיר הממוצע לבית עלה ב-11.8% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. וזהו הגידול המהיר ביותר במחירי בתים מאז נובמבר 2005. עליות המחירים הגבוהות ביותר נמצאו ככל שהבית יקר יותר, ויש ביקוש מוגבל לבתים יקרים (מעל חצי-מיליון $). אבל קצת פרופורציה: המחיר הממוצע, החציוני, של בית בארה"ב היום הוא 184,300 $.

מה שיקרה כנראה הוא שקצב המכירות לא יהיה כל כך סוער כמו שרבים קיוו, וסך מכירות הבתים הצפוי השנה לא יעלה על 4.95 מיליון בתים (בהשוואה לתחזיות קודמות שחצו את 5 מיליון הבתים).

 

"מצוקת דיור" של ממש?

לממשל יש אינטרס מובהק לאושש את שוק הנדל"ן. מצב הדולר היום, בהשוואה למטבעות אחרים, הפך את שוק הנדל"ן בארה"ב אטרקטיבי ו'זול' למשקיעי נדל"ן מכל העולם, לצד חברות השקעות וגופים מוסדיים בארה"ב שממלאים את תיקי ההשקעות שלהם בנדל"ן מחוף-אל-חוף מכל הבא ליד.

מצד שני, אם המוכרים משיגים לפתע תשואה של 5-6%, אז למה שלא ימתינו לקבל תשואה של 10%?

ויש אנליסטים שצופים "מצוקת דיור" של ממש בארה"ב ועליית מחירי הדיור והשכירות בשנים הבאות, אם לא יוגברו עכשיו התחלות הבנייה.

תזכורת: מכירות בתים קיימים טיפסו לשיא של 7.08 מיליון בתים בשנת 2005, אולם בשנת 2008 נפלו לקצב של 4.11 מיליון בתים - שפל של 13 שנים. בשנת 2012 נמכרו 4.66 מיליון בתים קיימים בארה"ב.

לכל הכתבות החדשות במדור "מצב הנדל"ן":

השקעות ישראליות בארה"ב: אלה מוכרים בניו יורק - ואלה קונים במיניסוטה

 

מומחים: מספרי הנדל"ן מעודדים, אבל צריך להזהר

 

לעמוד הראשי

הלוח הפתוח - חינם! לשירותכם!

 

צילום: gesengineering / יו טיוב

 

הוסף תגובה חדשה