התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סן דייגו - חדשות

תנו "כבוד" לבית ספר הצ'ארטר העברי הראשון בסן דייגו שיפתח בשנת הלימודים 2013-14
מאת: אבינועם לב | פורסם: 01.08.2012 19:37
"כבוד אלמנטרי," בית הספר החדש בסן דייגו הוא פרי יוזמה פרטית של אנשי הקהילה ויהיה פתוח לכולם יהודים וגם שאינם. הוא יהיה שווה לכל כיס וידברו וילמדו בו עברית.

kavod-logo-220x160_0.jpgבסתו של השנה באה (2013) תהפוך קלרמונט לביתו של בית הספר העברי הראשון בעיר ושמו "כבוד אלמנטרי". בבית הספר הפרטי, במימון ציבורי (צ'ארטר), ילמדו בשנה הראשונה 210 ילדים מהגן ועד כיתה ב' וכיתות נוספות ועוד ילדים יתווספו מידי שנה עד לכיתה ה'. מקורו של בית הספר "כבוד" במרכזים לביתי ספר עבריים מסוג צ'ראטר בניו יורק, רשת לאומית של תמיכה בבתי ספר לשפה העברית, שלא למטרות רווח. הכוונה היתה לפתוח את בית הספר כבר השנה, אבל על פי החלטה של מועצת המנהלים והצוות הבכיר נדחתה הפתיחה לשנת הלימודים הבאה וזאת משום שבניין בית הספר ומתקניו אינם מוכנים והנוגעים בדבר לא רצו לסכן את היושרה של בית הספר ואת ביטחון הילדים. 

כבית ספר מסוג צ'ארטר, מטרתו של "כבוד" לסגור את הפער בחינוך הציבורי וליצור אוירה מגוונת מה לומדים יחד ילדים יהודיים ואף לא יהודיים, של ילדים הבאים ממשפחות דוברות עברית ואלה שהוריהם רוצים לחשוף אותם לילדים מרקע שונה או לשפה שקרוב לוודאי לעולם לא יצא להם ללמוד במסגרת החינוך הציבורי. כבית ספר ציבורי בהוויתו, שכר הלימוד לא יהווה בעיה להתקבל אליו ובית הספר לא יהיה עדתי. זהו רעיון בלתי שיגרתי ושונה מאד מכל בית ספר ציבורי או יהודי פרטי אחר בסן דייגו.

תמר כספי שנל, כותבת מקומית ואם צעירה התנדבה לעזור בהקמת בית הספר שדיברו על הקמתו מזה 3 שנים אבל דברים נתקעו בדרך ולא היה מי שירים את הכפפה. שנל קיבלה על עצמה לכתוב את ההצעה המקיפה ואת הפניה להקמת בית הספר כדי שתוכל להיות מוגשת ליחידה הממונה על בתי הספר במחוז סן דייגו.

KidAtDesk_0.jpgבמהלך 6 חודשים עבדה תמר, יחד עם חברי קהילה אחרים, על הבקשה ובפברואר 2012 הם הגישו 550 עמודים מאוגדים בקלאסר בעובי 6 אינצ'ים. וכעבור זמן קצר קיבלו אישור להקמת בית הספר. מספרת שנל, שהיא כיום נשיאת מועצת המנהלים של "כבוד" ואחת ממייסדיו.
בראש בנהלת בית הספר כבוד עומדת סינדה דאוטי. המנהלת החדשה היא מחנכת בעלת נסיון של כ- 30 שנים הכוללות ניהול של בית ספר אחר בסן דייגו במשך 9 שנים, 

בבית ספר "כבוד" ילמדו הילדים את השפה על ידי שיחה בעברית בניגוד לגישות היותר מסורתיות בהן מלמדים את הילדים את מבנה המשפט, דקדוק ואוצר מילים עוד לפני שהם מסוגלים לנהל שיחה בעברית. המנהלת דאוטי אומרת כי המורים דוברי העברית ידברו אך ורק עברית עם הילדים ושעה אחת ביום תוקדש לשיעור עברית. "הילדים ילמדו עברית," אומרת דאוטי שבעצמה למדה את השפה, "ממש כמו שכל אדם לומד את שפת האם שלו."

                            AlefBet_0.png

"העובדה שההורים מדברים בבית עברית," אומרת שנל, "לא בהכרח מבטיחה שהילד לומד לדבר את השפה נכון והסיכוי גבוה שהילדים בבתים הללו אינם קוראים או כותבים עברית, כך שעבור ההורים הללו יספק בית הספר את הפתרון."

"בכל מה שנוגע למקצועות הכלליים," אומרת המנהלת, "התוצאה תהיה שהתלמידים שלנו יהיו באותה רמה או רמה גבוהה יותר מהסטנדרטים המצופים."

להרשם לבית הספר לחצו כאן

לפרטים נוספים לחצו כאן

לעמוד הפייסבוק של בית הספר לחצו כאן

הוסף תגובה חדשה

Filtered HTML

  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • תגיות HTML מותרות: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
יש להקליד את האותיות/מספרים שבתמונה.