התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - קוראים בספר

רבותי, ההיסטוריה חוזרת...
מאת: שוש טיילור | פורסם: 09.12.2012 19:11
שוש טיילור על הספר החדש "מלון חיים - בסיס לרומן", מאת שמעון ויצמן, המתאר את עלילותיה של להקת הנח"ל, הלהקה הצבאית הכי ראשונה והכי מוצלחת שהוקמה בצה"ל

Book.jpegמנחם זילברמן מדריך טיולים הומוריסטיים בלוס אנג'לס וברחבי קליפורניה, אוחז בספר החדש על להקת הנח"ל

הסופר שמעון ויצמן עם זמרת "שיר השלום" מירי אלוני (בצילום מימין) ומנחם זילברמן נהנה למצוא את עצמו מהספר (בצילום משמאל). שניהם שירתו בלהקת הנח"ל. אלוני מופיעה היום במדרחוב נחלת בנימין בת"א, מנחם זילברמן מדריך טיולים הומוריסטיים בלוס אנג'לס וברחבי קליפורניה

 

עטיפת הספר מלון חיים - בסיס לרומן"מלון חיים - בסיס לרומן" הוא שמו של ספר חדש, שנכתב בגוף ראשון על ידי שמעון ויצמן, חייל ומפקד להקת  הנח"ל לשעבר, בן קיבוץ סאסא, היום נתנייתי, והבעלים של "פינת המסגרת" - גלריה למיסגור תמונות.

הספר שוטח את סיפורה וגילגוליה של להקת הנח"ל, הלהקה הצבאית הכי ראשונה  והכי מוצלחת שהוקמה בצה"ל, שרקמה חיים בשנת 1950 ותרמה רבות לזמר העברי. להקת הנח"ל הוציאה מבין שורותיה עשרות דמויות נפלאות של זמרים, שחקנים, בדרנים מוכרים ואהובים.

הספר שנון ומאגד בתוכו 39 פרקים הסטוריוגרפיים של עדויות אובייקטיביות, רומנים שהתרגשו מאחורי הקלעים, מהווי להקת הנח"ל בין מלחמות ששת הימים" ויום כיפור. הסיפורים אותנטיים, מתנגנים ומקסימים. הספר משעשע, מרגש, שופע הומור ובעיקר אהבה, הקריאה שוטפת וקולחת כמו נהר בזרם מהיר.

איך נולד הספר?

ויצמן: "הכל נשלף מן הזיכרון, ולא מן הזיכרון הנשלף.  על שולחן עבודתי ובמדף הסמוך מונחים ספרים ותחקירים שהם חומר גלם לספר מקיף על להקת הנח"ל לדורותיה. חומר שבחלקו ראיונות מצולמים ומוקלטים (בוידאו) שערכנו יובל דורי ואנוכי, שאולי רון טל ואבי קורן, עם ותיקי הלהקה מיום היווסדה. לא נתתי עיני בחומר הזה.גמלה בליבי החלטה לכתוב את הסיפורים הללו כפי שהייתי מספרם בעל פה ולו כדי לשמוע ניחוח של אותנטיות, וכך עשיתי".

רציתי לשאול את ויצמן איך הוא הגיע לשם "מלון חיים - בסיס לרומן"? אבל, מצאתי את התשובה לשאלתי בעמוד 209 בספר:

"כתב היד הראשון של הספר 'מלון חיים' היה מונח כמה ימים אצל בכורי טל, הוא משיב לי אותו אחרי קריאה ומעיר: 'אבא, זה בסיס לרומן טוב'.
"בסיס לרומן? טוב! נשמע לי פתאום כמו שם ראוי לספר. אולי כזה העוסק בחיילים שבסיס האם הצבאי שלהם הוא פיקוד הנח"ל ובסיס הבית האזרחי הוא 'מלון חיים'... טל, נראה לי שנתת שם לספר".

"מלון חיים - בסיס לרומן" הוא ספר ממגנט, מקסים, סוחף, יש בו ענין לא רק ליוצאי הלהקה, אלה לכולנו. גדלנו על הלהיטים הללו, תבנית נוף חיינו אשר משלבת בתוכה נעורים, מוסיקה, אהבה לחי ולצומח, רומנים, מלחמות ושירים לשלום. חתיכת תקופה. תרומתם של יוצאי להקת הנח"ל האגדית לזהות הלאומית-תרבותית של כולנו, להווי הישראלי, היא ענקית. וכך גם תרומתו של שמעון ויצמן בשמירת הזכרונות וכתיבת הספר.

לסיכום: לחיי הגעגועים.

אין לי ספק, הספר הזה יהפוך לסרט.

הקליקו לעוד תגובות על הספר ותמונות ווידאו מהימים ההם.

שוש טיילור

 

 

מחברת המאמר,

שוש טיילור

 

צילומים באדיבות שמעון ויצמן; ושוש טיילור

הוסף תגובה חדשה