התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - קוראים בספר

"כמו חולמים", אך לא חולם
מאת: נורית גרינגר | פורסם: 05.10.2013 21:02
הסופר והעיתונאי יוסי קליין הלוי הציג בלוס אנג'לס את ספרו החדש, המביא את סיפורם של 7 מהצנחנים שהשתתפו בשחרור הכותל המערבי בירושלים ב-67

הסופר והעיתונאי יוסי קליין הלוי

בשנת 1967, ביום שבו שוחרר הכותל המערבי במלחמת ששת הימים, השתנו חייו של יוסי קליין הלוי, נער יהודי-אמריקאי מניו יורק שהיה אז בן 14 וכמעט בלי שום ידע וקירבה לישראל וליהדות. בעקבות הנצחון ההירואי במלחמה, הוא התאהב במדינת ישראל. הבית כולו עבר מהפכה. אביו, ניצול שואה, שאיבד את אמונתו באלוהים, הודיע שהוא "סולח" וחזר לדת.

עטיפת הספר - כמו חולמים: הסיפור של הצנחנים הישראליים שאיחדו את ירושלים וחילקו את האומההיום יוסי (60) הוא סופר, עיתונאי וחוקר תרבות ישראלי. ואין פלא שספרו החדש עוסק בימי התהילה של מדינת ישראל - "כמו חולמים: הסיפור של הצנחנים הישראליים שאיחדו את ירושלים וחילקו את האומה".

השבוע, ב"טמפל סיני" בלוס אנג'לס, לפני אולם מלא קהל, הרב דוד וולפא אירח את יוסי לדיון מרתק על הספר וגיבוריו - 7 מהצנחנים שהשתתפו בכיבוש ירושלים ב-67 והמשיכו משם למלחמת יום הכיפורים ב-73, שאותם ראיין יוסי לספרו, ועקב אחריהם במשך שנים, תוך שהוא חושף בחבורת הלוחמים את הקוטביות המפלגת את החברה הישראלית. חלק מגיבורי ספרו של קליין הלוי מייצגים את הימין הישראלי וחלק את השמאל.
קליין הלוי נולד וגדל בניו יורק, ולאחר שהתחבר לישראל וליהדות בחר ללמוד היסטוריה יהודית בברוקלין קולג', לפני שעשה תואר שני בעיתונות באוניברסיטת נורת'ווסטרן שבאילינוי.

לאחר שהתחתן עם שרה, עשה יוסי עלייה בשנת 1982 ו-3 שנים אחר כך נעשה אודותיו הסרט התיעודי "קדיש" בבימויו של סטיב בראנד, המתמקד במערכת היחסים של הלוי עם אביו ניצול השואה. הסרט הוכתר על ידי העיתון הניו יורקי "וילג' ווייס" כאחד מעשרת הסרטים הטובים ביותר לשנת 1985.

את רוב קריירת העיתונות שלו עשה ב"ג'רוזלם ריפורט" למן היווסדו בשנת 1990, ב"ג'רוזלם פוסט", כתב בקביעות ב"לוס אנג'לס טיימס" ולפרקים ב"ניו יורק טיימס", ב"וושינגטון פוסט" וב"ניו ריפבליק".

בספרו הראשון, "זכרונותיו של יהודי קנאי", סיפר על פעילותו בתנועתו של מאיר כהנא ועל התפכחותו מהפוליטיקה הקיצונית.

ספרו השני, "בפתח גן העדן: חיפוש אחר אלוהים עם נוצרים ומוסלמים בארץ הקודש", היה מסע רוחני בן שנתיים שערך קליין הלוי בקרבם של המוסלמים והנוצרים בישראל, ובמהלכו השתתף בתפילותיהם במנזרים ובמסגדים וחגג את חגיהם בניסיון לחוות את הקדושה, ללמוד מחוכמתם ולנסות למצוא את המשותף ל-3 הדתות: היהדות, הנצרות והאסלאם, תוך ניסיון להתגבר על הקונפליקטים רוויי הדמים בני אלפי השנים.

יוסי קליין הלוי והרב דוד וולפה בטמפל סיני בלוס אנג'לסיוסי קליין הלוי והרב דוד וולפא בטמפל סיני בלוס אנג'לס

במהלך הערב סיפר קליין הלוי על פעילויותיו בניסיונות הפיוס במזרח התיכון - ייסוד פרויקט חינוכי יהודי-ערבי בעיר רמלה והקמת "פורום המדיה הישראלי-פלסטיני" שהפגיש בין עיתונאים ישראלים ופלסטינים (עד שהתפרק). הלוי הוא חוקר בכיר במרכז שלם וכתבו הישראלי של העיתון הפוליטי הוושינגטוני "ניו ריפבליק", הוא חבר מערכת וכותב של המגזין "ארץ אחרת" ועורך עמית במגזין "תכלת". הלוי מרבה להרצות באוניברסיטאות שונות בארץ ובעולם על מדינת ישראל, על החברה הישראלית ועל הסכסוך הישראלי-ערבי.

היום קליין הלוי עצמו, חובש הכיפה, בוחר בצד ימין. הוא מאמין שפתרון שתי המדינות, שבמסגרתו יפונו שטחים המיושבים ע"י יהודים ביהודה ושומרון, יהיה טרגדיה ועוול היסטורי. הוא אומר ששלום יהיה אפשרי רק אם כל היהודים יאמינו שכל ארץ ישראל שייכת לנו.

אבל סימן שאלה גדול נותר בסיומו של האירוע: מה יביא העתיד? ירושלים של זהב, או ירושלים של ברזל? או ירושלים של זהב וברזל?

 

שר החיוך מגיע ללוס אנג'לס... הרב הנודע שלום ארוש יככב בכנס ענק בלוס אנג'לס, שכולו התעוררות, שמחה ואמונה. מי האיש ששירת ב-669 והצטיין בלימודי כלכלה והפך לאחד מרבני ברסלב האהודים
 

סמדר מורג, עכשיו באמריקה... הכוכבת החדשה של ארגון "הידברות" מגיעה לסיבוב הופעות בחוף המערבי של ארה"ב ובהוואי, מספרת איך כמעט התבוללה שעה שהיתה כוכבת תיאטרון בהולנד
 

כל הסיפורים החמים מארצות הברית

כל הסיפורים החמים על ישראלים בארצות הברית: ישראלים באמריקה בחדשות, בעסקים, בחברה, בפוליטיקה, בפילנטרופיה
 

לעמוד הראשי

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו מדי יום
 

צילום פרוטרט קליין הלוי: Tzahy Lerner / ויקיפדיה
 

הוסף תגובה חדשה