התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - קוראים בספר

מי לא כל כך תמים?... הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי
מאת: שוש מימון | פורסם: 03.07.2012 00:20
שוש מימון על "הבור" מאת דן מרגלית ורונן ברגמן - סיפור שהיה אסור שיקרה בצה"ל.

 כריכת הספר.jpg

הבור: הסודות האפלים מאחורי משבר המנהיגות החמור בתולדות צה"ל
מאת: דן מרגלית ורונן ברגמן
הוצאת "כנרת זמורה ביתן"
310 עמודים

כבר חלפה למעלה משנה מאז שהרמטכ"ל גבי אשכנזי פשט את המדים, וכיכב בלוס אנג'לס בנשף הגאלה של ארגון המנהיגות הישראלי (ILC), אבל הדי שערוריות ''מסמך גאלנט'' ובועז הרפז ''חבר קרוב - לא חבר בכלל'' של אשכנזי, עדיין לא שככו.

להיפך, מאז שהתפרסם דו"ח  מבקר המדינה, הגל העכור שלפני כשנה נראה כמו כתם זעיר שיחלוף במהרה , מסרב להרפות והוא מאיים להתפוצץ ברעש גדול ולהעמיד סימני שאלה רבים בנוגע ל''תמימותו' של רב אלוף (מיל') גבי אשכנזי.

כך או כך, מאז שהתפוצצה הפרשה, צצו מאות SMS שהחליפה רונית אשכנזי, אשתו של, עם בועז הרפז' שהוא ''לא מבאי ביתו של אשכנזי''.

הספר יצא בדיוק ביום שבו פרש אשכנזי מתפקידו. אוהדיו בטוחים, שמועד יציאת הספר בא לחבל בהמשך הקריירה של אשכנזי שזוכה לפופולאריות רבה בציבור.

תזכורת קצרה: עוד לפני שהאלוף יואב גאלנט הסתבך בפרשת הקרקעות שעלתה לו במחיר אי מינויו לתפקיד הרמטכ"ל, נעשה נסיון לנטרל אותו מלהבחר לרמטכ"ל הבא. מסמך שהקריא אמנון אברמובייץ' בחדשות ערוץ 2 סימן את פרוץ השערוריה. ב'מסמך גאלנט', שהודפס על נייר מכתבים של היועץ הפוליטי אייל ארד (שהעלה לשלטון את ביבי נתניהו בשנת '96 ואת אריק שרון אחרי עידן אהוד ברק), תוארו בפרוטרוט אלו צעדים ננקטים ויינקטו כדי להביא למינוי של אלוף יואב גאלנט לרמטכ"ל.
אייל ארד טען, שהמסמך לא יצא ממשרדו והגיש תלונה במשטרה. המשטרה פצחה בחקירה. תוך זמן קצר הסתבר שאת המסמך חיבר (כלומר, זייף)  בועז הרפז, סא"ל במיל' וחבר של אשכנזי.

מאז פרץ מחול שדים בין 2 המחנות: מחנה אהוד ברק שראה בפרשת המסמך ניסיון לפוטש נגדו, ומחנה גבי אשכנזי (שמיד התנער כמובן מכל קירבה לבועז הרפז).
העיתונאים הותיקים דן מרגלית וד"ר רונן ברגמן, שמגישים ביחד את תכנית הטלוויזיה 'ערב חדש' בישראל,הרגישו שמה שצף הוא רק קצה הקרחון ופתחו בחקירה עיתונאית משלהם.

מה שהם מביאים בספר זו סאגה מרתקת של המתרחש בצמרת הביטחונית והצבאית של ישראל. הספר חושף את "ביצת השחיתות והרקב" בלשכת הרמטכ"ל ואת "רשת השנאות והתככים" שבין אלופי צה"ל, ו"יורד לפינת האפלות ביותר בצה"ל".

 ברגמן.jpg מרגלית.jpg

מרגלית (בתצלום משמאל) וברגמן (בתצלום מימין) תוקפים גם את התקשורת, בכך שעסקה בפרשת אשכנזי-הרפז-גלנט בצורה "מתלהמת ומכורה לספינים". את עצמם הם מציגים כמי שבאו להציל ו"לחלץ" את צה"ל מ"הפינות האפלות" אליהן הידרדר, ולהתריע על המצב כיום, שבו אלופי צה"ל פועלים שלא על פי שיקולים של ביטחון המדינה וטוהר המידות.
איך נוצר הקשר בין הגולצ'ניק אשכנזי לשושואיסט הקומבינטור, בועז הרפז? הם שואלים. מדוע אשכנזי חיפה על בועז הרפז גם כשהסתבך בעבירות ביטחון שדה חמורות ביותר בנסיון להדיח את ראש אמ"ן, אלוף זאב פרקש)?

לטענת המחברים ''הבור" לא נפער ביום שבו פורסם 'מסמך גאלנט' המזוייף. קירותיו החלו לקרוס כשמערך המבצעים המיוחדים, המקום הסודי והיוקרתי בצה"ל, הפך לביצת שחיתות בניצוחו של הרפז.

קצת קשה לי לקנות את הטענה המרכזית בספר כאילו הרפז, המציג את עצמו כידיד נפש של רונית אשכנזי (אשתו של) ומבאי ביתם, הוא 'חפרפרת' ששתל גבי אשכנזי במסדרונות משרד הביטחון כדי לקבל דיווח ממקור ראשון על התככים הנרקמים בלשכתו של שר הביטחון, אהוד ברק. אבל אני מודה שעם סיום קריאת הספר, אשכנזי ''הנחבא אל הכלים'' מצטייר פתאום כתככן לא קטן שיודע טוב מאוד ''איך לעשות לביתו''.

אז גם אם מרגלית וברגמן טיפסו על עץ גבוה מדי, עדיין מדובר בספר מרתק שאתה גומע ב'שלוק' אחד.

"הבור" הוא ספר טיסה קלאסי. אתה קורא אותו בשקיקה, ולא מרפה ממנו עד סיומו.

צפו בכתבתה של אילנה דיין על הפרשה, בתכניתה "עובדה" ( ):

 

 

 

הוסף תגובה חדשה