התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - קוראים בספר

"להיות שבוי מלחמה זו הנקודה הנמוכה ביותר בחייו של אדם"
מאת: נורית גרינגר | פורסם: 12.10.2014 01:17
בספר חדש שפורסם בארה"ב חוזר טייס הקרב המהולל ונספח ישראל לשעבר בוושינגטון, אלוף (מיל') גיורא רום, לספר על 3 חודשי שבי במצרים ועל 3 שנים של שיקום

גיורא ומרים רום (מימין), עם מארחיהם בלוס אנג'לס, בתיה וד"ר אורי אלקיים. צילמה: אורלי הלויגיורא ומרים רום (מימין), עם מארחיהם בלוס אנג'לס, בתיה וד"ר אורי אלקיים. צילמה: אורלי הלויגיורא רום נפגש בלוס אנג'לס עם מיטש פלינט (91), טייס יהודי-אמריקאי שהתנדב להילחם במלחמת העצמאות והיה אחד הטייסים הראשונים של חיל האוויר הישראל, באירוע שהתקיים בבית  הכנסת "בית יעקב". צילמה: נורית גרינגרגיורא רום נפגש בלוס אנג'לס עם מיטש פלינט (91), טייס יהודי-אמריקאי שהתנדב להילחם במלחמת העצמאות והיה אחד הטייסים הראשונים של חיל האוויר הישראל, באירוע שהתקיים בבית  הכנסת "בית יעקב". צילמה: נורית גרינגר

בשנת 1969 אלוף (מיל') גיורא רום, היה סגן צעיר, טייס בחיל האוויר. בשלהי מלחמת ההתשה מטוסו הופל והוא נלקח בשבי על ידי המצרים במהלך.

עברו כ-40 שנים עד שרום הניח את סיפור 3 חודשי שביו על הנייר בספר "צבעוני ארבע" - ועוד 6 שנים עד שכתב את הגירסה האנגלית של הספר, שפורסמה לאחרונה - Solitary: The Crash, Captivity and Comeback of an Ace Fighter Pilot (צילום העטיפה מימין).

בימים אלה מקדם רום את הספר בארה"ב, ובחסות אוניברסיטת קליפורניה לוס אנג'לס (UCLA, משם קיבל תואר שני) והקונסוליה הישראלית בלוס אנג'לס הוא התארח בביתם של בתיה וד"ר אורי  אלקיים בלוס אנג'לס וסיפר קטעי חיים מרתקים מתוך ספרו.

רום (69), המכהן היום כראש אגף התעופה האזרחית בישראל, השתתף בקרבות אוויר מלחמת ששת הימים והפיל 5 מטוסי אויב. אבל מהטיסה שאליה המריא ב-11 בספטמבר 1969, יום לפני ראש השנה, הוא שב רק לאחר חודשים של כלא, חקירות, עינויים ופציעה קשה לאחר שמטוסו יורט מעל אדמת מצרים.

בעודו פצוע קשה בשתי רגליו ובאחת מידיו, רום מספר כיצד כשהופשט ממדי הטייס שלו שוביו לא קראו לו 'יהודי' או 'ישראלי', אלא 'ציוני'. מעט ההומניות שהוא מצא בתקופת השבי היה הסכמתם של שוביו שיוכל להחזיק בתאו ספר אחד. למרות שלא היה אדם דתי, רום בחר ב'סידור' תפילה יהודי שהובא לו מאחד מבתי הכנסת בקהיר.

"להיות שבוי מלחמה זו הנקודה הנמוכה ביותר בחייו של אדם", נזכר רום בימי האימה. "מטייס קרב גאה באחד מחילות האוויר הטובים בעולם, ששולט במטוס ששווה מיליוני דולרים ומאומן להתמודד עם כל מצב קשה בחיים אתה מוכנס לבידוד שבו אין לך כל שליטה על אפילו שנייה מחייך.

"ואז חשבתי לעצמי: או שאתה שולט על הטראומה שלך או שהטראומה שולטת בך. הייתה לי תכנית לחיים והייתי צריך להחליט: האם אני נותן למצרים להרוס את חלומי או שאני מאמין בעצמי, בכוח ההישרדות שלי, בשורשים שלי ומתגבר על הטראומה; לא נותן למצרים לשנות אותה".

בין יתר תפקידיו כיהן גיורא רום בתפקיד הנספח הצבאי של ישראל בוושינגטון (בתצלום מ-1995).בין יתר תפקידיו כיהן גיורא רום בתפקיד הנספח הצבאי של ישראל בוושינגטון (בתצלום מ-1995). צילום: Valleyofdawn / ויקיפדיה

ואכן, לא פחות מאשר סיפור השבי, מפליא סיפור ההשתקמות של רום. לאחר שהוחזר לישראל תמורת 72 שבויים מצריים, הוא מספר על חודשי החלמה ארוכים בבית החולים וכיצד כנגד כל תחזיות הרופאים הצליח להחזיר את עצמו לכשירות קרבית מנטלית ופיזית ולחזור לחיל האוויר כטייס קרב מן השורה הראשונה ולהמשיך קריירה מפוארת כמפקד טייסת במלחמת יום הכיפורים בשנת 1973 והשתתפות במבצעים אוויריים הרחק מגבולות המדינה - כמו, למשל, מבצע "רגל עץ" ב-1985 שבמהלכו הופצצה מהאוויר מיפקדת אש"ף בתוניסיה

בקרו באתר החדש באנגלית IsraelUSA.net

הוסף תגובה חדשה