התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - קוראים בספר

מדוע ישראל אינה מדינה דמוקרטית חילונית?
מאת: שוש מיימון | פורסם: 14.07.2012 02:41
שוש מיימון מראיינת את עפרה ישועה-לייט על ספרה 'ארץ, ברית" ועל מותה של הציונות הדתית.

 ברית.jpg
"ארץ, ברית: איך ניגפה הציונות הדתית מפני הדת היהודית?"
מאת עפרה ישועה-לייט
הוצאת 'מעריב'

הספר של עפרה ישועה לייט צנח לתוך מציאות שכאילו נתפרה עבורו. בימים של מחאה ודרישה לתיקון חברתי, כשמאבק האיתנים בין החילוניות ל'דתיות' פורץ במלוא עוזו, ומאיים לטלטל את הקואליציה של נתניהו, יוצא בשנית ספרה של עפרה ישועה לייט 'ארץ, ברית' ומדבר על הצורף הדחוף- המיידי- ההכרחי להפריד בין דת למדינה, לפני שהדת תשתלט עלינו לגמרי ותכבוש כל חלקה טובה.
ישועה-לייט שמגדירה עצמה כאנטי ציונית בוחנת בספר איך ניגפה הציונות המדינית בפני הציונות הדתית. והיא שואלת וגם עונה: מדוע אין לישראלים מדינה דמוקרטית חילונית?

Picture 1_109.png

עפרה ישועה-ליית (61) (בתצלום משמאל), היא עיתונאית לשעבר ויועצת תקשורת בהווה, פעילה בתנועות פוליטיות וחברתיות שונות לזכויות האזרח, שפעלה רבות  בנושא יחסי יהודים ערבים ולמען חוזרים בשאלה. היום,  חרי  שנים של פעילות עיתונאית וציבורית-חברתית, פרסמה את ספרה הראשון ,ששמו, מדבר בעד עצמו.

ישועה ליית מבקרת ומכסחת את החברה הישראלית בספר מסע אישי מרתק ומרגיז. השאלה שמעסיקה ומטרידה אותה: מדוע החזון הציוני החילוני המקורי הוחלף כיום בחזון דתי קיצוני המאיים על עתיד כולנו?
טענתה המרכזית בספר היא, שהציונות לא הצליחה להעדיף את העתיד, כפי שתכנן אותו הרצל, על פני העבר היהודי, ממנו שאפו מייסדי הציונות לברוח.

כדי לענות על כך, ישועה לייט  משלבת בספר סיפורים אישיים שלה - כבת לאם יוצאת תימן ולאב יוצא רוסיה היא מכירה את שני  העולמות. ודרך שתי  הסבתות , הרוסיה החילונית ואנטי דתית, והתימניה הדתית, היא מחדדת את ההבדלים בין שני העולמות.

בכריכה האחורית ישועה לייט מצטטת  מתוך הספר: ''בשנות ה-50 וה-60 מדינת ישראל גררה אל תוכה במאמץ אדיר המוני ערבים, מפני שהם היו יהודים. בשנות ה-90 והאלפיים היא עסקה ביבוא אינטנסיבי של המון לא  יהודים, מפני שהם לא היו ערבים".
ישועה לייט מסכמת ,שכיום ישראל נשלטת בידי הקנאות הדתית שהיתה הדבר שממנו הכי פחד בנימין זאב הרצל, חוזה המדינה.

"הספר כולו הוא תהייה על השאלה: מדוע הישראלים מוכנים להשלים עם משטר ומדיניות שכל כך פוגעים באיכות חייהם?"

הספר קיבל בגרסתו הראשונה תגובות ובקורות אוהדות מהסופר אהרון אמיר, ששון סומך ואפילו
מחתן פרס נובל (לכימיה), פרופסור נועם חומסקי. הסופר אהרון אמיר, שגם כתב דברי הקדמה לספר, מגדיר אותו כ''חיבור יוצא דופן עם אמירות ורעיונות חריפים'.' 
הספר הוא שילוב של בקורת מרתקת, נוקבת וחריפה על החברה הישראלית והממסד הדתי בצרוף מסע אישי של הסופרת שהביא למהפך הפוליטי שחל בדעותיה.

לרגל יציאת הספר שאלתי אותה כמה שאלות:
מה את אומרת על מחאת האוהלים?
"התגובה היא יותר ברמה הרגשית – שמחה גדולה, הפתעה ותקווה. את הספר כתבתי בראשית שנות האלפיים והוא כולו תהיה על השאלה: מדוע הישראלים מוכנים להשלים עם משטר ומדיניות שכל כך פוגעים באיכות חייהם? הבעתי גם את התקווה והביטחון, שבסופו של דבר יקום פה דור צעיר שלא יסכים לחיות לפי התבניות שנבחרו עבורו על ידי קודמיו".
לפי ספרך המהפכה הזאת היא מאוד צמחונית.
"אין שום דבר רע במהפכה 'צמחונית', ההיפך הוא הנכון. כשהדור שלי היה צעיר בעולם חגגו את מהפכת "דור הפרחים" שבהחלט הביאה לשינוי משמעותי בחייהם ובתפיסותיהם של רוב בני האדם. זו מהפכה שדילגה אז על ישראל בדיוק מהסיבות שמניתי בספרי: ישראל הוקמה כיישות פוליטית שהבסיס המרכזי שלה הוא דת אנכרוניסטית. חוסר ההפרדה בין דת למדינה הוא סימן ההיכר הפוליטי המובהק של ישראל הציונית".

אכן חזון קשה, וספר מרתק וקשה. אבל אני מציעה לכם לקרוא את הספר ולחשוב קצת מחוץ לקופסא.

הוסף תגובה חדשה