התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - קוראים בספר

הכוכבים של זוהר
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 18.09.2020 18:44
האם השם זוהר אביב אומר לכם משהו? ובכן בישראל היא אחת הסופרות הכי נקראות, היא פופולרית מאד, הוציאה 70 ספרים לאור והיא כותבת על ילדים אמיתיים.

זוהר אביב היא אימפריה, ילדים עומדים בתור לקבל ממנה חתימה , חפצים להצטרף למועדון מעריציה בווטצאפ, והספרים שלה שכתובים בגובה עיני הילדים מביאים עוד ועוד ילדים גם אלה ששונאים לקרוא מתחילים בזכותה, היא כתבה ארבע סדרות- חבורת כוח המוח.

יד הפלא, מסע מצמרר, כוח הלב, 

וכן ספרים לגיל הרך ואחד למבוגרים, חלק מספריה ניתן למצוא באמזון. חפשו את שמה. ואם תרצו ערכים לילדים, אלה הם הידיים הנכונות שיכתבו להם.

בתקופה האחרונה ראינו פרסומים רבים המעידים על המצב המתדרדר של ילדינו, על התמכרותם למסכים על הפחדים שלהם על פיחות במיומנויות החברתיות בשל הריחוק שכפתה עלינו הקורונה. 

הסופרת זוהר אביב שכתבה שבעים ספרים אשר במרכזם גיבור שהוא ילד אמיתי שמצאה בו ניצוץ כוכב שיכול להאיר לכולם, שפוגשת  אלפי ילדים מדי חודש, ובימי קורונה מתחזקת קשר עם מאות ילדים בווטצאפ, מגיעה להרגיע.

 

זוהר : כן, התקופה לא קלה והיא משפיעה על כולנו אבל ממפגשים עם ילדים (בתקופה זו דרך מסכים) אני רואה שלילדים יש כוחות הישרדות גבוהים, כוחות פיזיים ורוחניים אדירים שאם נדע למצוא אותם להאדיר ולעודד אותם יגדל פה דור בריא בנפשו יותר ממה ששיערנו. ילדים מספרים לי איך בתקופה הזו יש הזדמנות לפתח בעצמם תכונות שלא התפנו לפתח בימים רגילים, הם מתחילים לבשל, לדאוג לאחיהם הקטנים, לקחת אחריות על עצמם ועל המשפחה שלהם, הם מתעצמים כי אין ברירה.  ואני עומדת מולם המומה, לומדת מהם ונזכרת איך להסתכל על חצי הכוס המליאה, איך התמקדות בטוב מביאה טוב, איך גוף ונפש קשורים כמה אפשר לאלף את המחשבות ולחשוב חיובי. על הילדים שראיתי שעברו בור ממשי כמו תאונה או מחלה אלרגיה או כל קושי אחר, אני הופכת לגיבורי ספרים, ואני מרצה ומדברם עליהם ומעבירה את הידע הלאה לילדים ולמבוגרים שצריכים להיזכר כיצד לשמור על תדר גבוה ולצאת גיבור מכל בור. 

ספרי על קצת על עצמך, איך היה לגדול במושב?

גדלתי במושב אודים, מצד אחד היו המון מרחבים, מטעי פקאן ושדות תותים ופרדסים , מרחבים לפיתוח דמיון, מצד שני לא היתה לי ילדות קלה, הרגשתי אאוטסיידרית, היה ילד שאיים, הורי לא היו פנויים עבורי, כי היו עסוקים במשק החקלאי ובהשרדות, כשהמצב שלי היה קשה כתבתי ומן או פניתי לספריה. אפשר לומר שהספרים גידלו אותי...וגם נטמע בי חלום להיות פיית ילדים כשאגדל. הכי רציתי שכל ילד יחייך שאך אחד לא ירגיש מכוער או שקוף או לא מקובל כמו שאני הרגשתי לעיתים.

אחרי שנשאתי וילדתי לא הצלחתי לקלוט שאני אמא ומתוך רצון לברוח חזרה אל הילדות שלא מומשה התחלתי לכתוב מכתבים לראש אחד. מכתבים מזבולון המכוער. בונה תירוש העורך התלהב והתחיל לפרסם את המכתבים כסדרה, וזבולון, התחיל לקבל מכתבי אהבה מהקוראות. ההצלחה עודדה אותי לכתוב עוד והתחלתי לכתוב סדרה בה אני ילד בכתה ו, ויש לי חבורה שפותרת תעלומות בכוח המוח, הסדרה פורסמה בעיתון ילדים, ואז פנו אלי מהוצאת כתר ביקשו להוציא בספר, והתחילה (לפני כשלושים שנה) להתפרסם סדרת חבורת כוח המוח, שכיום אני מוציאה את הספר ה- 26 בסדרה- תעלומה בזמן קורונה.

במקביל לסדרה זו אני כותבת עוד שלוש סדרות- יד הפלא- שכולה קבלת השונה, זה התחיל מילד כבד משקל שהפך לגיבור הספר, יש לו יד פלא איתה הוא עוזר לזולת. עם הזמן פנו אלי ילדים עם אוטיזם, סוכרת נעורים, צליאק , לקויי שמיעה או ראיה, אלרגיה, נמיכות קומה, משקפיים, הורה חולה, פצוע תאונת דרכים,  ואני הופכת אותם לגיבורי ספרים שמדגימים לכל אחד, כיצד להתמודד עם מציאות לא פשוטה, ודרך הספרים האלה שיש בהם אינטראקציות חברתיות מרתקות הקוראים מקבלים מיומנויות חברתיות. דוגמה למכתב שקיבלתי-

זוהר שלום, יש לי חברה שבזמן האחרון כולה במסכים אנחנו מדברות רק במסרונים אני מרגישה רחוקה ממנה, פתאום אי אפשר ככה ליצור קשר עמוק, לספר סודות, כשקראתי את הספר יד הפלא 11 חבר אמת, הבנתי שיש עוד כמוני, ושאני לא לבד, וזה מאד עזר לי להבין שצריך להיפגש לדבר ולא רק להתכתב, כי אי אפשר ככה להיות חבר אמת.

או- זוהר בזכותך אני חברה עכשיו של הילד השמן בכתה, לפני שקראתי את יד הפלא, לא הסתכלתי לכיוון שלו ועכשיו אני יודעת שמסתכלים בקנקן ולא בבחוץ. והוא מצחיק וחמוד מבפנים.

ועל מה הספר כוח המוח 26 תעלומה בזמן קורונה?

על מצב מתוח בבית ואלימות שמתעצמת עקב קשיי הסגר,  תלמיד משחית את שירותי בית הספר ומגלים שכך הוא בעצם זועק לעזרה בגלל המצב בבית. 

הסיפור מבוסס על מקרה אמיתי ומביא מסר לילדים איך מתי  וכיצד- לשתף, להתייעץ ולבקש עזרה.

אלה כלים מתוך הארגז שלמדתי בלימודיי במכון אדלר, (היה קשה עם הילדים בגיל ההתבגרות אז התחלתי וסיימתי מסלול של הנחיית קבוצות הורים, אני מחדירה את הכלים דרך סיפור עלילה מרתק וכולם זוכים, ספריי זכו בתו תוכן של המכון על תכנים הומניים וחברתיים) 

לאילו גילאים מיועדים ספרייך? שבעים ספריי מיועדים לגילאי 8-13, אבל כתבתי גם ספר למבוגרים – זוגות וסודות , שיש בו ערכים שיש לשמור עליהם בזוגיות , בתור נשואה 34 שנה אני יודעת שזוגיות זו עבודה יומיומית שמביאה תשואה מדהימה.

וכתבתי את הספר עבור הילדים שהיו עצובים בגלל גירושי הוריהם. לכן כתבתי גם להוריהם את- זוגות וסודות טרמפ לאושר,  וגם עבורם את כוח הלב 11 פרידה , שיש בו טיפים מאת פסיכולוגים, ואכן גרושים כותבים לי שקראו יחד עם הילד וזה היה כמו תחליף לטיפול, בכו וצחקו יחד לאורך הספר.

מה הכתיבה עבורך- כוח קסם. אני מעצימה ילדים דרך הכתיבה הם לומדים אמפטיה, לקבל את האחר ואת עצמם לסלוח, לקיים חברות. 

בשבילי זה אדיר, זה נותן לי המון כוח, הילדים הם אוצר של אנרגיה וחיים ותמיד טוב ללמוד מהם ולהעביר הלאה.

ומה את עושה בימים אלה?

התחלתי לכתוב גם לגיל הרך בקרוב יצאו לאור, בתקופת הקורונה כתבתי ויצא לאור הספר- "מה עושים עם געגוע? הטריק של סבתא נונה," שנותן טריק להתמודד עם הגעגועים דרך דמיון ורוחניות והוא מתאים למבודדים המתגעגעים בתקופה זו. בקרוב יצאו לאור- האריה שלמד לבקש, ומדלית הקסם.

והתכנים הם של העצמה ועצמאות. 

עצמאות שהגעתי אליה בתקופה האחרונה, כשהתחלתי להוציא את ספריי בהוצאה עצמית ללא עזרת כתר ומודן שעד לא מזמן הוציאו לאור את ספריי בהמון תשומת לב ועזרה. 

להיות עצמאית זה לא פשוט אבל יש בזה גם המון שליטה והרגשת בטחון עצמי. 

וזה מה שאני טוענת שקורה לילדים בתקופה זו, אין להם ברירה הם חייבים לאחוז במושכות חייהם ... והם עושים זאת נהדר, וכשהם קוראים ומצויים בקשר עם הסופרת הם פורצים ומצליחים ולראייה, דניאל עמית שכתב לי בגיל 9.5 שהוא רוצה להשתתף בספר כי הוא מיוחד במיוחד, וסיפר לי על האוטיזם וכתבתי עליו ביד הפלא 4, ספר שעזר לו להתאקלם בכתה רגילה בו קראו את הספר והבינו אותו ואת צרכיו. והנה דניאל כיום כבר בוגר מוצא ספרים בעצמו, שר ביוטיוב ושיחק בפליי פסטיגל. הוא רק דוגמה אחת מיני רבות שיש לי , על ילדים שהפכו לגיבורי ספריי התעצמו והעצימו אחרים.

לרכישה של הספרים בעברית ובאנגלית בקרו בחנות של זוהר אביב באמזון בלינק הזה

 

הוסף תגובה חדשה