התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

בבתי הקולנוע בארה"ב מסוף השבוע: הסרט הישראלי "למלא את החלל" (וידאו)
מאת: א. רועה | פורסם: 24.05.2013 23:33
אחד הסרטים המשובחים שנעשו בישראל בשנים האחרונות נקרא בארה"ב Fill the Void, בויים ע"י חוזרת בתשובה והוא הסרט הישראלי הראשון המציץ לקהילה החרדית בישראל

Fill the Void

Fill the Void, שיוצא השבוע למסכי הקולנוע בערים מרכזיות בארה"ב, הוא אחד מסרטי הקולנוע הישראלים הטובים שנעשו בשנים האחרונות. הוא מיוחד בנושאו - הקהילה החרדית בישראל. ומיוחדת לא פחות היא הבמאית החרדית, החוזרת בתשובה, רמה בורשטין.

הבמאית החרדית, החוזרת בתשובה, רמה בורשטיןרמה (46) (בתצלום מימין) נולדה בארה"ב לאב ימאי, יעקב דרימר, שבילה זמן רב עם בתו ומשפחתו בנסיעות על הים. בשנה הראשונה לחייה עלו הוריה לישראל, והיא גדלה והתחנכה בכפר סבא, אך חזרה שוב לארה"ב וחיה כאן עוד שנים אחדות בצעירותה.

לאחר שחזרה בתשובה, בשנות ה-20 לחייה, נטשה רמה את שאיפותיה ליצור קולנוע חילוני, והחלה ללמד קולנוע בבתי ספר דתיים, נישאה וילדה 4 ילדים.

"למלא את החלל", סרטה הראשון, זכה ב-7 אוסקרים ישראלים ב-2012, יותר מכל סרט אחר באותה שנה, כולל פרס הסרט הטוב ביותר. הוא הוזמן לפסטיבל הסרטים היוקרתי בוונציה - שם זכתה הדס ירון (בתצלום העליון, מתוך הסרט) בפרס השחקנית הטובה ביותר - הישראלית היחידה שזכתה עד כה בפרס הזה.

מימין לשמאל: רזיה ישראלי, הילה פלדמן, הדס ירון ועירית שלג, בסרט "למלא את החלל"מימין לשמאל: רזיה ישראלי, הילה פלדמן, הדס ירון ועירית שלג, בסרט "למלא את החלל"

הדס מגלמת את שירה מנדלמן, בת למשפחה חרדית חסידית מכובדת, שהגיעה לפרקה. היא בודקת בחשאי את השידוך המיועד לה, בחור בשם פנחס שנחשב עילוי. פנחס מוצא חן בעיני שירה ומשפחתה, וכל שנותר הוא לערוך מסיבה לקראת החתונה. אולם אז נפטרת אחותה הגדולה, אסתר (רננה רז), ומותירה אחריה תינוק ואלמן צעיר, יוחאי (יפתח קליין).

כעת מופנים המאמצים לחיפוש שידוך ליוחאי, האלמן הטרי. מגיעה הצעת שידוך מבלגיה, אך חמותו (עירית שלג) חוששת שאם חתנה יינשא לאישה שמתגוררת בחו"ל, הוא ירחיק ממנה את נכדה. לפיכך, היא מעוניינת לשדך בין בתה, שירה, ליוחאי. במקביל נרקמת מערכת יחסים עדינה, רגישה וכואבת בין יוחאי לבין שירה ושירה ניצבת בפני ההחלטה - האם לפעול לפי רצונה או למלא את רצונות בני משפחתה.

בורשטין שאפה ליצור סרט שישקף את חיי הקהילה החרדית מהמבט החרדי, ולא מהזווית החילונית כפי שהיא מוצגת לעתים תכופות בקולנוע הישראלי. חלק מהניצבים ומאנשי הצוות המקצועי שעבדו על הסט היו חרדים, ובגלל נוכחותם פעלה ההפקה תחת מגבלות שונות, כגון הפרדה בין גברים לנשים.

לדברי רמה, בשלב מסוים היא שקלה להוציא את הסרט בלי שיישא את שמה או למשוך את ידיה ממנו, לאחר שהחיכוך עם העולם החילוני היקשה עליה, אולם היא המשיכה בהפקה לאחר שהרב שלה, מרדכי אוירבך, שאיתו התייעצה, ובעלה עודדו אותה.

צפו בטריילר של הסרט:

מומלצי החודש בקולנוע:

Iron Man 3

Mud

The Great Gatsby

Fast & Furious 6

 

הסיפור מחמם הלב של השבוע: ילדת הרחוב מבוסטון מטפלת בנערים חסרי בית בישראל. מריומה בן יוסף היתה ילדת רחוב חסרת-בית, שהתגלגלה בין ישראל לארה"ב, וחוותה אונס ברוטלי בגיל 17. מאז יצא מתוק ומפעל חיים המציל אלפי בני נוער מגורל דומה

 

כתבת השבוע: האישה בעלת השכר הגבוה ביותר בארה"ב: ישראלית-אמריקנית. הכירו את צפרה כץ, ילידת חולון, נשיאת קונצרן התוכנה האמריקני "אורקל", הגיעה למקום ה-23 ברשימה היוקרתית, אבל שמרה על מעמדה כאישה בעלת השכר הגבוה ביותר בארה"ב. קיראו כמה היא מרוויחה

 

תגלית השבוע: מה עושה "אישה מרוקאית אחת" מקרית גת במדבר אריזונה? מתוך הגעגועים לארץ, למשפחה, לחברים, לאוכל, לשפה ולריחות, יצרה ימית ארמבריסטר (בן לולו) במדבריות דרום-מערב ארה"ב את ספרה הראשון, שיצא השבוע בישראל, ומגולל בתוכו את סיפור העלייה היהודית ממרוקו והקמת אחת מעיירות הפיתוח הראשונות. את ההשראה נתנו לה סבתה וסבה שיושבו באישון לילה על פיסת אדמה בשולי הנגב

 

לעמוד הראשי

 

צילומים: Karin Bar / Asaf Amir, Norma productions; וידאו: thematchfactorytube / יו טיוב

 

הוסף תגובה חדשה