התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

ביקור בקולנוע: Dark Places
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 14.08.2015 20:58
בניגוד לרוב שוברי הקופות של הקיץ החולף לא נגרם שום נזק מוחי בלתי הפיך לצופה, ושרליז תרון היא שחקנית שרק משתבחת עם השנים

מקומות אפלים (Dark Places)... במאי: ז'יל פוקה ברנר... שחקנים: שרליז תרון, ניקולס הויט, קלואי גרייס מורץ, כריסטינה הנדריקס, קורי סטול... ז'אנר: דרמה, מתח... אורך: 113 דקות

שרליז תרון

שרליז תרון: נותרת חסרת כל

הבעיה העיקרית של המותחן "מקומות אפלים" קשורה לסרט אחר, שיצא לאקרנים בשנה שעברה. קוראים לו "נעלמת", וכמו הסרט הנוכחי גם הוא מבוסס על ספר מאת ג'יליאן פלין, ה-IT גירל הנוכחית של ז'אנר המותחנים רבי המכר.

"נעלמת" היה הצלחה מסחרית מרשימה, היה לו הבמאי האטרקטיבי (דייויד פינצ'ר), הכוכב הראשי הנוצץ (בן אפלק) ושחקנית ראשית שקטפה בזכותו מועמדות לאוסקר (רוזמונד פייק). "מקומות אפלים" מבוסס על ספר מצליח פחות של פלין, ומתהדר בבמאי שזכה להכרה בזכות הדרמה "המפתח של שרה" מלפני 5 שנים, שהצליחה בעיקר בקנדה ובצרפת.

קלואי גרייס מורץבאשר לכוכבים? שרליז תרון עונה להגדרה, אבל גם היא מתקשה לסחוב על כתפיה את הסרט כולו, למרות עזרה מקולגות שכולם התפרסמו בקטגוריות תפקידי המשנה גונבי ההצגה (בעיקר קלואי גרייס מורץ המתוקה, בתצלום משמאל) המשתחלת שוב לתפקיד הילדה-נערה הזנותית). רק שכאן, יש מעט מאד הצגה לגנוב. לא מפתיע ש"מקומות אפלים" שוגר לבתי הקולנוע עם יחסי ציבור מינימאליים ובתפוצה מוגבלת. זהו סרט שמטרתו המוצהרת, לפחות כלכלית, היא להגיע כמה שיותר מהר לה-Netflix.

מצד שני, לומר שזהו מוצר רע תהיה היסחפות. "מקומות אפלים" עושה, בסך הכל, מלאכה נאמנה בתחומו ושרליז תרון, שחקנית שרק משתבחת עם השנים, לא מחמיצה גם הפעם.

גיבורת הסרט היא ליבי דיי, 'ווייט טראש' שבגיל שבע הפכה ניצולה יחידה לטבח בו נרצחו אמה ואחיותיה. אחיה בן, אז בן-עשרה מנוכר וחובב כת השטן, הורשע ברציחות (בעקבות עדותה של אחותו), מרצה מאסר עולם, וטוען לחפותו למרות שסירב בזמנו לערער על גזר הדין.

ליבי עצמה הפכה אישה רדופה ומרירה, לא מסוגלת לתפקד חברתית ולפרנס את עצמה, ומקור פרנסתה היחיד הוא התרומות לקרן הצדקה שהוקמה עבורה.

מתוך הסרט מקומות אפלים (Dark Places)

קרימינולוגים חובבים

אבל השנים חולפות, הרציחות נשכחו, הכסף מפסיק לזרום וליבי נותרת חסרת כל.

בלית ברירה, תמורת תשלום, היא מסכימה לשתף פעולה עם לייל ווירת' (ניקולס הויט, שרק לפני כמה חודשים הופיע לצידה גם ב"מקס הזועם: כביש הזעם" המופתי), חבר בקבוצה של קרימינולוגים חובבים, המנסים לפענח בכוחות עצמם פשעים בהם המשטרה כשלה (לפחות לדעתם).

הבעיה: חברי הקבוצה משוכנעים שליבי טעתה כאשר הצביעה על אחיה בן כמבצע הרציחות, והיא נאלצת להתמודד לראשונה עם האירועים האמיתיים של אותו ליל בלהות ולחבר מחדש את חלקי הפאזל שיובילו אותה לאמת, ולסיכוי היחיד שלה לחיים נורמאליים.

הסרט כולו נע בשני צירי זמן מקבילים. ליבי המבוגרת הנסחפת בעל כורחה לחקר עברה, ומשפחת דיי בחודשים שקדמו לרציחות תוך חשיפת האירועים השונים שהובילו לאירוע. צופי קולנוע רבים לא מחבבים, בלשון המעטה, את ז'אנר שני קווי הזמן המקבילים והמעברים ביניהם - וכך "מקומות אפלים" הוא חד משמעית סרט שהם צריכים להתרחק ממנו. לשאר הצופים הוא יעניק חווית צפייה עשויה היטב, עם מוקש קטן אבל משמעותי בפתרון התעלומה.

זהו אחד המיקרים המובהקים בהם יש רק שתי אופציות: קבלת אותו פיתרון כהגיוני, ואז הסרט כולו נותר בתודעה כדרמת מתח מספקת... או "נו, באמת", ואז התחושה היא שבזבזתם זמן יקר לחינם.

כך או אחרת, "מקומות אפלים" הוא מסוג הסרטים הנשכחים במהירות. אין בו שום הישג קולנועי הנחרט בתודעה, רק סיפור מעניין ושחקנים טובים. אם זה מספיק להצדיק הליכה לקולנוע, בכבוד. אם לא, הדרך ל-DVD תהיה, כאמור, קצרה מאוד.

לסיכום: בשביל שרליז תרון, והעובדה שבניגוד לרוב שוברי הקופות של הקיץ החולף לא נגרם שום נזק מוחי בלתי הפיך לצופה.

לעוד כתבות תרבות מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה