התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

ביקור בקולנוע: The man from U.N.C.L.E
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 26.08.2015 01:20
קחו סוכן CIA אמריקני וסוכן KGB רוסי בעיצומה של המלחמה הקרה, ותקבלו סרט קליל ולא מחייב שהיה לו פוטנציאל להיות טוב בהרבה

שם קוד מ.ל.א.ך (The man from U.N.C.L.E)... במאי: גאי ריצ'י... שחקנים: הנרי קאביל, ארמי האמר, אליסיה ויקנדר, אליזבת דביקי, יו גרנט... ז'אנר: פעולה, קומדיה... אורך: 116 דקות

 הנרי קאביל וארמי האמר: בחזרה לשנות ה-60 הנרי קאביל וארמי האמר: בחזרה לשנות ה-60

קיץ 2015, וזה כמעט רשמי, היה קטסטרופלי מבחינתם של בכירי הוליווד. מותגים שנחשבו בעבר מנצחים התרסקו בקופות, ז'אנר גיבורי העל התחיל לגמגם, ומצד שני לאף אחד לא היה האומץ להמר בגדול על תסריטים מקוריים.

The man from U.N.C.L.E הוא רק החוליה האחרונה בשרשרת מתארכת של טעויות. מצד אחד, הסרט מבוסס על סדרת טלוויזיה משנות ה-60, שגיבוריה היו סוכן CIA אמריקני וסוכן KGB רוסי, המאחדים כוחות מול פושעים המסכנים את שתי מעצמות העל בעיצומה של המלחמה הקרה. מצד שני, עבור רוב בני הנוער נפוליאון סולו (השם מגוחך כיום לא פחות מאשר בשנות ה-60) ואיליה קורקולין הן דמויות לא מוכרות.

אז מיהו בעצם קהל היעד? האם האולפנים שמו מבטחם בדור ההורים הזוכר את הסדרה, או פנטזו על מותג חדש שהקשר שלו למקור הטלוויזיוני רופף מינוס (מישהו באמת צופה בסרטי "משימה בלתי אפשרית" של טום קרוז מתוך נוסטלגיה לסדרת הטלוויזיה)?

אופציה נוספת היא האטרקטיביות של הבמאי הבריטי גאי ריצ'י, שלפני כמה שנים היה לו האומץ והחזון להמציא מחדש את דמותו של הארכי-בלש שרלוק הולמס כגיבור אקשן מתוסבך, וללהק לתפקיד את רוברט דאוני ג'וניור. התוצאה הייתה שני שוברי קופות ששיקמו את מעמדו של ריצ'י בהוליווד, ובמקביל את יכולתו לקדם פרויקטים היקרים לליבו.

מי שהחל את דרכו כתשובה הבריטית לקוונטין טרנטינו בשני סרטי פולחן מושלמים ("לוק, סטוק ושני קנים מעשנים" ו"סנאפ"), הפך בדיחה בסרטים האיומים שביים בשנים בהן היה נשוי למלכת הפופ מדונה.

כאשר הודיעו בני הזוג על הגט המתקרב, ריצ'י חזר לעצמו ועל סרטי שרלוק הולמס הסתער בלהט יצירה מרשים. הלהט הזה הוא, למרבה הצער, בדיוק מה שחסר ב-The man from U.N.C.L.E. ריצ'י היה היזם מאחורי הסרט ושותף בכתיבת התסריט, אבל נדמה שההנאה שלו התפוגגה תוך כדי עשייה.

The man from U.N.C.L.E

כמו ברוב סרטי הקיץ ההוליוודיים, העלילה כולה תפרים גסים שנועדו להשליך כמה שיותר מהר את שני הסוכנים העויינים זה לזרועות זה. במקרה הנוכחי עסקינן במיליארדרית איטלקייה (אליזבת דביקי, במיטה העליונה בתצלום למעלה) עם נטיות פאשיסטיות פנאטיות, המכריחה מדען גרמני שעבד בעבר עבור הנאצים לבנות עבורה ראש חץ גרעיני.

The man from U.N.C.L.Eכצפוי, סצנת הפתיחה של הסרט מציבה את שני סוכני העל נפוליאון סולו (הנרי קאביל) ואיליה קורקולין (ארמי האמר) בעמדת יריבים. האחד נשלח למשימה, השני חייב לסכל אותה, ובאמצע נתקעת גבי טלר (אליסיה ויקנדר, בתצלום מימין), מכונאית מדופלמת ובתו של אותו מדען גרמני שבוי המחזיקה כמה קלפים משלה בשרוול.

ההמשך, בווריאציות שונות, כבר שימש בסיס לאינספור סרטי פעולה בעבר. שני גברים, זאבים בודדים השונים לחלוטין זה מזה, נאלצים לעבוד יחד ומגלים בעל כורחם שהם צוות מושלם. מה שמחייב אותם להתחיל להעריך, ואפילו לחבב זה את זה.

The man from U.N.C.L.E נצמד באדיקות לנוסחה, ובדרך נוטש כל ניסיון להעמיק את הדמויות ולתת להם נפח ואישיות. זאת למרות שעל פניו, גם לסולו וגם לקורקולין יש סיפורי חיים מעניינים. הראשון חייל לשעבר שהפך גנב בינלאומי, וסופו שסגר עסקה עם ה-CIA להעמיד לשירותם את כישורי הנוכלות שלו כתחליף למאסר ממושך. השני בנו של פעיל מפלגה קומוניסטי בכיר הנשלח לגולאג (יש לו גם בעיה של התפרצויות אלימות), שהפך משרת נאמן של המשטר בניסיון לגאול את כבוד משפחתו.

הסרט מספק פרטים אלה כלאחר יד, בסצנה יחידה ומשעשעת של מפגש ההיכרות הרשמית בין השניים, ולא עושה איתם דבר עד כותרות הסיום.

סולו וקורקולין עושים מה שהם צריכים לעשות, מבהירים זה לזה שוב ושוב כמה הם לא נהנים מהשותפות הכפויה, מצילים זה את חייו של זה, ובסוף מרימים כוסית.

שום הפשרה הדדית, שום שיחה מלב אל לב, רק שני ילדים מגודלים המשחקים בהשתלת מתקני האזנה זה בחדרו של זה. הם נשארים פלקטים, ולאיזה צופה איכפת מגורלן של שתי דמויות קרטון גם אם הן מנסות להציל את העולם?

המשחק, בהתאם, הוא אסופת קלישאות על הז'אנר. הנרי קאביל מגלם את סולו כחיקוי אחד לאחד של ג'יימס בונד בשנים בהן גילם את הדמות רוג'ר מור. ארמי האמר צמוד לנישת העציץ הזועף, ובלתי אפשרי להבין מדוע גבי נמשכת אליו. המתח המיני ביניהם לא עובר מדפי התסריט אל המסך, ולכן סצנת ההאבקות בחדר במלון תמוהה ומגוחכת. יאמר לזכותה של אליסיה ויקנדר שהיא שופעת קסם אישי מרענן וסטייל של אודרי הפבורן צעירה.

זה המקום להחמיא לפן היעיל ביותר של The man from U.N.C.L.E: הסטיילינג.

גאי ריצ'י רצה, במוצהר, לעשות מחווה לסרטי ג'יימס בונד של שנות ה-60. העיצוב התקופתי, בעיקר כלי הרכב והשמלות של ויקנדר ודביקי, הוא תענוג לעין. גם בתחום העריכה ריצ'י מבין דבר או שניים, וגם ברגעים בהם הסרט אינו ממריא הוא לפחות לא מתרסק ושומר על קצב לכל אורכו.

מה שמותיר את גאי ריצ'י כבמאי מסקרן, שהסרט הנוכחי לא ייזכר בשום אופן כפסגת יצירתו, אבל הוא כן מותיר סקרנות לקראת העיבוד שלו למיתוס "המלך ארתור" המצטלם בימים אלה ומתוכנן להגיע למסכים בשנה הבאה.

לסיכום: קליל ולא מחייב במקרה הטוב, אבל היה כאן פוטנציאל לסרט טוב בהרבה.

לעוד כתבות בנושאי קולנוע, מוסיקה ותרבות מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה