התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

צפייה ביתית: The Age of Adaline
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 25.09.2015 17:04
סרט הדייט-נייט האידיאלי למילניום החדש, סיפור אהבה גדול מהחיים ללא ציניות, בהצדעה לז'אנר שכמעט נכחד

The Age of Adaline (הסיפור של אדליין)The Age of Adaline (הסיפור של אדליין)... ז'אנר: דרמה, פנטזיה... במאי: לי טולנד קריגר... שחקנים: בלייק לייבלי, הלן בורסטין, הריסון פורד, מישל הוסימן, קתי בייקר... זמן: 112 דקות

לי טולנד קריגר במאי צעיר, אבל הוא עושה סרטים זקנים. ליתר דיוק, סרטים בטעם של פעם. שני הסרטים הקודמים באורך מלא שביים, "The Vicious Kind" ו"סלסט וג'סי לנצח", היו ניסיונות מעניינים לתרגם את ז'אנר הקומדיה הרומנטית ההוליוודית הקלאסית של שנות ה-40 וה-50 לעידן הפייסבוק.

The Age of Adaline, שהוא גם ההצלחה המסחרית המרשימה ביותר של קריגר עד כה (תקציב של 25 מיליון דולר והכנסות של 43 מיליון מהקרנות בארצות הברית בלבד), לוקח את הקו האמנותי הזה צעד גדול קדימה, ובוחן את הרומנטיקה העכשווית מנקודת מבטה של אישה שנולדה בתחילת המאה ה-20 ואוחזת בהתאם בארסנל נימוסים והליכות בארומה של פעם.

איך זה אפשרי? אדליין באומן (בלייק לייבלי) היא צעירה יפה, מחונכת, ממשפחה אמידה וחיה בסן פרנסיסקו של תחילת המאה ה-20. היא נישאת לגבר חלומותיה, יולדת בת מוצלחת, מתאלמנת מבעלה בנסיבות טרגיות, וזמן קצר לאחר מכן כמעט נהרגת בתאונת דרכים. רק שבמקום מוות היא מוצאת את ההיפך: חיי נצח.

בגיל 29 אדליין מפסיקה להזדקן. בעוד הזמן החולף מותיר אותותיו בכל הסובבים אותה היא עצמה נותרת רעננה, חטובה ומושלמת.

לא שהיא נהנית חלילה ממצבה הייחודי. הוליווד, כזכור, רואה בחיי הנצח קללה אותה נושא הגיבור/ה כצלב ומייחל ליום בו יוכל להזדקן ולמות לצד אהוביו כאחד האדם.

"הסיפור של אדליין" אינו שונה, וכך מזגזגת העלילה קדימה ואחורה בזמן.

סיפור אחד מתרחש בהווה ועוקב אחרי היסחפותה של אדליין, בניגוד לכל כללי ההתבודדות שגזרה על עצמה, לרומן סוער עם אליס (מישל הוסימן), צעיר עשיר ושרמנטי הנחוש בדעתו לחדור לחייה.

ציר העלילה השני עוקב אחרי עשרות השנים במהלכן היא מקפידה להחליף מקומות מגורים וזהויות, ואינה נקשרת לאיש מלבד בתה ההולכת ומזדקנת (הלן בורסטין).

הפתעה: הריסון פורד לא קשיש נרגן

בלייק לייבלי ("אחת שיודעת") מעולם לא הותירה רושם עז בזכות יכולות משחק. כאן היא מפתיעה לטובה, ומשכנעת לחלוטין כאישה צעירה (למראה) החיה בהווה, אך גינוני הדיבור ושפת הגוף האצילית שלה לקוחים היישר מהכוכבות ההוליוודיות של שנות ה-40.

עוד טוויסט מוצלח בעלילה הוא הופעתו של הריסון פורד, כשעה לתוך הסרט. בעשור החולף, כמעט בכל תפקיד שגילם, אימץ פורד את דמות הקשיש הנרגן. כאן, כאביו של אליס הנושא סוד ישן הקשור ישירות לאדליין, הוא מצליח להיות רגיש, פגיע ונוגע ללב כפי שלא נראה מזה שנים.

"הסיפור של אדליין" מנסה להיות אגדה מודרנית עם בסיס של פנטזיה, ובעיקר הצדעה לז'אנר שכמעט נכחד: סיפור אהבה גדול מהחיים ללא ציניות. רק על התעוזה הזו הוא ראוי לשבחים... מצד שני, התיאור של חיי הנצח כעונש משמיים הוא מוטיב שחוק ("איש הנצח", "ראיון עם ערפד") שהגיע הזמן להמציא גם אותו מחדש.

לסיכום: סרט הדייט נייט האידיאלי למילניום החדש.

לעוד ביקורת סרטים חדשים, בקולנוע ולצפייה ביתית, מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה