התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

סרט חדש: Black Mass
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 29.09.2015 03:18
ג'וני דפ בהופעה הטובה ביותר שלו מזה שנים, משכנע לחלוטין כחיית טרף אנושית, הגנגסטר האלים והמאיים ביותר בתולדות העיר בוסטון, השולט ע"י כריזמה ופחד משתק

ג'וני דפג'וני דפ (1) כמנהיג כנופיה קטן: אחרי כישלונות מביכים בשרשרת, תפקיד "אמיתי", "רציני" ו"חשוב"

Black Mass (חוקי הפשע)... ז'אנר: דרמה, פשע, ביוגרפיה... שחקנים: ג'וני דפ, ג'ואל אטרטון, בנדיקט קמברבאץ', קווין בייקון, דקוטה ג'ונסון... במאי: סקוט קופר... זמן: 122 דקות

אחרי שלושה סרטים כבר אפשר לתייג את סקוט קופר כיוצר סרטים העושים רושם טוב בהרבה ממה שהם באמת. זה לא שהוא נטול כישרון. בעבודות שלו יש בסיס עלילתי מצוין ושחקנים מהליגה הלאומית, ועדיין נדמה שבסופו של התהליך כמות ההחמצות עולה על כמות ההברקות. גם העובדה שקופר אוהב סיפורים על אחווה גברית ושיברה, ז'אנר מעניין אך שחוק, לא מסייעת לו להתעלות לליגה של הבמאים החדשים המסקרנים באמת.

סרט הביכורים שלו, "לב פראי" משנת 2009, זיכה את ג'ף ברידג'ס בפרס האוסקר על הופעתו כזמר קאנטרי שתיין המנסה לשקם את הקריירה הדועכת שלו. הסרט לא היה יהלום הכתר בקריירה של ברידג'ס, האקדמיה פשוט החליטה שהגיע זמנו לזכות אחרי שנים של החמצות (בראשן "ביג לבובסקי" של האחים כהן).

אבל המומנטום הספיק כדי שסקוט קופר יהפוך לבמאי ששחקנים מובילים מתעניינים בו. הוא אכן הצליח לגייס רשימה מפוארת של כוכבים לסרטו השני, "אחים בדם", בהם כריסטיאן בייל, וודי הרלסון, קייסי אפלק, זואי סלדנה, ווילם דפו וסם שפרד. הסרט היה כישלון מוחץ, ובעיקר חשף את החולשה הגדולה של קופר כבמאי: הוא מפקיד בידי שחקנים מעולים דמויות חצי אפויות שלא מתפתחות לשום מקום.

עכשיו יש לקופר סרט שלישי, Black Mass - כינוי לטקס המקובל בקרב מאמיני כת השטן שמהווה מאין אנטי-תזה למיסה הנוצרית. הסרט מבוסס על חייו של המאפיונר האירי ג'יימס "ווייטי" בולג'ר. הגנגסטר האלים והמאיים ביותר בתולדות העיר בוסטון, שהיה, בין השאר, אחיו הבכור של הסנטור בילי בולג'ר ומודיע של ה-FBI.

בולג'ר, בן 86 כיום, מרצה 2 מאסרי עולם וסירב לשתף פעולה עם ההפקה (כולל קריאת התסריט ופגישה עם בן דמותו הקולנועי ג'וני דפ).

הסרט מלווה אותו מאמצע שנות ה-70 ועד סוף שנות ה-80, ומתאר את הפיכתו ממנהיג כנופיה מקומי לאחד מברוני הפשע המובילים של תקופתו.

ג'וני דפג'וני דפ (2) בתפקיד המאפיונר האגדי ג'יימס "ווייטי" בולג'ר בשנותיו המתקדמות

 ל"אוסקר" עם שן קדמית רקובה

יוצא שגם הפעם סקוט קופר בחר נקודת פתיחה דרמטית מעולה, ולמרבה הצער גם הפעם הוא בעיקר מחמיץ. לפחות הוא נהנה מהצלחה מסחרית נאה, ומבאזז תקשורתי סביב הופעתו של השחקן הראשי ג'וני דפ.

לקראת צאתו למסכים של "חוקי הפשע" דאג מערך יחסי הציבור של הסרט לעדכן שדפ, שבעשור האחרון הפך משחקן נועז ומוערך לספק של כישלונות מביכים בשרשרת, יגלם תפקיד "אמיתי", "רציני" ו"חשוב". גם המילה "אוסקר" שורבבה, כמובן, לא פעם.

יאמר מיד: הופעתו של דפ כווייטי בולג'ר היא אכן הטובה ביותר שלו מזה שנים. למרות האיפור המוגזם, השן הקדמית הרקובה, העור החיוור-חולני ועדשות המגע הכחולות, הוא משכנע לחלוטין כחיית טרף אנושית השולטת בסביבתה בשילוב של כריזמה ופחד משתק.

קופר אף משלב שלוש סצינות אלימות להחריד, בהן בולג'ר מחסל במו ידיו אנשים שהכשילו אותו, ובכך מוסיף מימד של אימה כפולה לסצינות בהן הוא רק רומז על ענישה עתידית (למשל - ארוחת ערב, בה הוא משכנע את אחד משותפיו לגלות לו "סוד משפחתי" על מתכון רוטב לסטייק).

ג'ואל אטרטון (מימין) ובנדיקט קמברבאץ, בסרט ג'ואל אטרטון (מימין) ובנדיקט קמברבאץ, בסרט Black Mass

הערצה עיוורת בנתיב הרס עצמי

הבעיה העיקרית היא ש"חוקי הפשע" מגיש לצופה את בולג'ר אפוי ומוכן להגשה. אין שום התייחסות לחייו המוקדמים, והאירועים שהפכו אותו למי ולמה שהוא. סרטים על שכונות מצוקה, בהן בנים למשפחות דלות אמצעים לומדים מגיל אפס שכדי לשרוד צריך לטרוף או להיטרף, כבר נעשו לעשרות.

כיצד הפך דווקא בולג'ר לארכי פושע, בעוד אחיו הצעיר הפך כוכב עולה בשמי הפוליטיקה? כיצד שמר בילי בולג'ר על מעמדו הציבורי, למרות שכולם ידעו מיהו אחיו? מה היה פשר יחסיו עם לינדסי סיר, אם בנו הקטן דומיניק? מדוע שמר בסוד את היותו אב, למרות שהילד היה כנראה היחיד כלפיו הפגין אהבה ורוך?

"חוקי הפשע" לא מעניק תשובות, הוא פשוט מתעלם מהשאלות ודוהר הלאה. אז מילא הופעתה האנמית וכמעט בלתי מורגשת של דקוטה ג'ונסון כלינדסי, אישה שנחשפה רק בגיל 64 כמאהבת לשעבר של בולג'ר ואם בנו. איך מתבזבז שחקן אדיר כמו בנדיקט קמברבאץ' בתפקיד כה כפוי הטובה של האח הסנטור; תפקיד שאפשר היה לעשות איתו המון, אבל בפועל לא נעשה כלום.

וכך, הדמות המעניינת ביותר בסרט היא זו של ג'ון קונולי (בגילומו המאכזב של ג'ואל אטרטון), סוכן ה-FBI ששיכנע את המאפיונר להפוך למודיע סמוי. קונולי היה ילד כאפות משכונת מצוקה בדרום בוסטון, שמגיל אפס ראה בווייטי בולג'ר מגן ומושיע וגם בבגרותו מובילה אותו ההערצה העיוורת בנתיב הרס עצמי בכיוון אחד.

בולג'ר קלט את הפוטנציאל בעסקה עם ה-FBI, ובפועל סיפק להם במשך שנים רק מידע מוגבל במטרה להיפטר מכנופיות יריבות ולהשתלט על הטריטוריות שלהן. בתמורה הבולשת איפשרה לו להתפרע באין מפריע, וכך הפכה אותו מפושע קטן לברון סמים ומבריח נשק בינלאומי.

זהו בסיס האחווה הגברית הקלוקלת שסקוט קופר מציב תמיד בלב סרטיו, ובה גבר אחד מוכן לעשות הכול למען גבר אחר שאינו ראוי למחווה. ב"לב פראי" זה היה כוכב קאנטרי מצליח (קולין פארל), המנסה לזרוק גלגל הצלה למנטור הדועך וכפוי הטובה שלו... ב"אחים בדם" זה היה אסיר לשעבר (כריסטיאן בייל) המוכן לסכן/להרוס את חייו בניסיון להציל את אחיו הצעיר שהסתבך עם כנופיה רצחנית... וב-Black Mass זהו איש החוק והבעל המסור הנחלץ במו ידיו מהרחובות האלימים בהם גדל, אך בוחר מרצונו להישאב אליהם מחדש.

למרבה האירוניה, בעוד חבריו לשעבר של בולג'ר בחרו להעיד נגדו תמורת הקלה בעונשיהם, קונולי סירב לבגוד בגיבור ילדותו ונשפט ל-40 שנות מאסר על עברות קלות בהרבה. זה סיפור מרתק שיכול היה להפוך את "חוקי הפשע" לכמעט יצירת מופת.

אבל סקוט קופר בחר לפתח אותו כעלילת משנה ובכך נותר הצופה עם עוד סרט מאפיונרים עשוי היטב, אבל רחוק שנות אור מקלאסיקות כמו "החבר'ה הטובים".

לסיכום: איפה מרטין סקורסזה כשצריכים אותו?

לעוד ביקורת סרטים חדשים, בקולנוע ולצפייה ביתית, מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה