התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

סרט חדש: The Green Inferno
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 07.10.2015 14:19
קבוצת סטודנטים אקטיביסטים היוצאים ללב האמזונס למחות נגד כריתת יערות הגשם מתרסקת לידי שבט ילידים שהופך אותם לבוּפה המקומי. סרט אימה ממשפחה טובה

The Green Inferno ("התופת הירוק")The Green Inferno ("התופת הירוק")... ז'אנר: אימה... במאי: אילי רות'... שחקנים: לורנסה איזו, אריאל לוי, דריל סברה, ניקולס מרטינז, ראמון לאו... זמן: 100 דקות

שלוש שנים אחרי שצולם, ואחרי שנדמה היה שייגנז לעד, מגיע סרטו החדש כמעט של הבמאי אילי רות' לבתי הקולנוע בארצות הברית.

כמעט, כי מאז הסתיימה הפקת הבלהות ההיא (לוח הזמנים של הצילומים השתבש, התקציב תפח, חברת ההפקה נקלעה לקשיים כלכליים) הספיק רות' להשלים סרט נוסף, מותחן האימה "טוק טוק", בו מככב קיאנו ריבס לצד השחקנית-דוגמנית הצ'יליאנית לורנסה איזו, המככבת גם בסרט הנוכחי. אותה איזו הפכה, במהלך צילומי The Green Inferno, לזוגתו ואחר כך לאשתו של אילי רות'; כך שמשהו טוב בכל זאת יצא לו מהמיזם הזה.

אילי רות' פעיל בהוליווד גם כשחקן, יזם ומפיק, אך בפועל ממעט לביים ובורר בקפידה כל פרויקט חדש. ב-13 השנים האחרונות ביים 5 סרטים בלבד, כאשר ב-2002 הפך אותו "Cabin Fever" דל התקציב בין לילה לקוונטין טרנטינו של ז'אנר האימה הגרא פית, וב-2005 ו-2007 ביים את "Hostel" היעיל וסרט ההמשך "Hostel 2" (המוצלח פחות, ולו רק בשל החזרה על אותו רעיון רק עם חבורת נערות במקום נערים).

"התופת הירוק" אמור היה להיות סרטו השאפתני ביותר, ונולד כמחווה לסרט אימה איטלקי בשם "שואה קניבלית" משנת 80'. הסרט ההוא - על צוות צילום שאבד אי שם ביערות האמזונס בדרום אמריקה והפך מנה עיקרית בתפריט של שבט קניבלים, נאסר לצפייה בארצות רבות והיה השראה לאינספור אגדות אורבאניות לפיהן שחקנים ואנשי צוות אכן מצאו את מותם במהלך הצילומים.

מי שעוקב אחרי פועלו של רות' כבמאי יזהה מיד את האטרקטיביות בבסיס העלילה עבורו. סרטיו נעים, כמעט תמיד, סביב שני צירים עיקריים: צעירים אמריקאים מפונקים מהמעמד הבינוני-גבוה הנוטשים לראשונה את החממה הבטוחה שלהם ומגלים שקר שם בחוץ, והשחתה גרפית של הגוף האנושי תוך עינויי תופת.

למעשה, רות' מביים סרטי פרנויה במסווה של סרטי אימה. ב-"Cabin Fever" זו הייתה קבוצת צעירים עירוניים המגיעים לבקתה מבודדת ביער... בשני סרטי "Hostel" היו אלה נערים ונערות אמריקאים היוצאים לטיול תרמילים במזרח אירופה... ובסרט הנוכחי קבוצת סטודנטים אקטיביסטים היוצאים ללב האמזונס למחות נגד כריתת יערות הגשם וגזל הטריטוריה של שבטי הפראים החיים עדיין בלב אותם יערות, מבודדים לחלוטין מהציביליזציה.

גם מוסר ההשכל בסרטיו של רות' זהה: אמריקאי – הישאר באמריקה, אלא אם כן אתה מחפש מוות בעינויים. מסר בעייתי, בלשון המעטה, אבל לזכותו יאמר שהוא הולך איתו עד הסוף.

The Green Inferno ("התופת הירוק")

שעת המבחן הגדולה

The Green Inferno מחולק לשניים. חציו הראשון מתמקד בג'סטין (איזו), סטודנטית תמה בכל המובנים (במהלך הסרט יתברר שהיא גם בתולה), שליבה נוהר אחר צעיר כריזמטי בשם אלחנדרו (אריאל לוי) המארגן הפגנת מחאה בלב אתר בנייה ביערות האמזונס. זאת במטרה לתעד ב-Live stream לרחבי העולם לא רק את כריתת יערות הגשם, אלא גם את שיתוף הפעולה בין תאגידים קפיטליסטיים מושחתים וקבוצות מיליציה מקומיות המשתמשות בנשק חם לביאור השטח מתושביו. רות' מביים את החלק הזה בסרט, שיש בו מסר מתוחכם על עולם שבו תמונה אחת שווה לא רק אלף מילים אלא גם סיכון חיי אדם בשם ההפיכה של סרטון ביתי לויראלי, בהססנות מגושמת וחוסר נוחות ניכר.

רק בחצי השני, בו מתרסק המטוס הנושא את קבוצת הסטודנטים בלב יערות הגשם, רות' מתעורר לחיים ומתחיל להשתעשע במגרש הביתי שלו. זהו החלק בו נישבים ניצולי ההתרסקות בידי שבט ילידים, שאינו מבזבז זמן והופך אחד מהם (הבחירה הטבעית היא כמובן השמן) לסיפתח בבופה המקומי.

זה המקום לציין שקניבליזם שבטי היה, מאז ומעולם, טקס פולחני שמטרתו להשפיל ולהרתיע את מי שנתפס כאויב. האדם הלבן, משמיד יערות הגשם, הופך אוטומטית לנמסיס של הילידים הרואים בעינוייו ואכילתו צדק פואטי.

The Green Inferno ("התופת הירוק")זוהי שעת המבחן הגדולה של "התופת הירוק", שהרי קהל היעד שלו הוא חובבי אימה גראפית בוטה שאינם מתעניינים באמת בעלילה אלא חפצים ברף גבוה מאי פעם של מראות זוועה על המסך. רות', לטוב או לרע, אינו מאכזב.

סצנת אכילת האדם הראשונה בסרט היא מהאיומות שנראו אי פעם בקולנוע, ובעקבותיה תגיע סצנה נוספת איומה לא פחות.

בין לבין, רות' מסתפק באימה נפשית הבנויה על החשש מהעומד לקרות וזה אפקטיבי לא פחות. למרבה הצער, הבניה האיטית הזו מסתיימת באנטי קליימקס שהוא לא רק מאכזב, אלא בלתי הגיוני לחלוטין עלילתית ונפשית.

בלי לחשוף יותר מדי ספוילרים, לא יתכן שמי ששרדה חוויות טראומטיות ברמות כאלה וניצלה, פשוט תשקר במצח נחושה לגבי מה שחוותה ואז תחזור לתפקד כאשר מקסימום תופעות הלוואי הן כמה חלומות בלהה בלילה.

נראה שאחרי שהילידים סיימו את הקינוח, רות' לא ממש ידע איך לסיים את הסרט ובחר בפיתרון רשלני וכמעט מעליב. מה שלא מונע ממנו להוסיף בסיום The Green Inferno סצנה קצרצרה הבונה פוטנציאל לסרט המשך. סרט כזה אכן היה בתכנון, אך לנוכח יסורי הלידה של הפרויקט הנוכחי ספק אם זה יקרה אי פעם. וטוב שכך.

לסיכום: חובבי דם ואברים מרוטשים ימצאו את מבוקשם בשפע.

לעוד ביקורות על סרטים חדשים וסרטים לצפייה ביתית, מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה