התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

סרט חדש: Knock Knock
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 15.10.2015 15:12
בשעת לילה מאוחרת, נקישה בדלת ובפתח עומדות 2 נערות צעירות אקזוטיות בלבוש מינימאלי ומבקשות עזרה באיתור מסיבה בסביבה. היש זכר שפוי שהיה משליך אותן החוצה


 

Knock Knock ("טוק טוק")

Knock Knock ("טוק טוק")... ז'אנר: מתח... במאי: אילי רות'... שחקנים: קיאנו ריבס, לורנסה איזו, אנה דה ארמאס, איגנסיה אולמנד, אהרון ברנס... זמן: 99 דקות

התחושה בסיום הצפייה במותחן הארוטי Knock Knock היא שבזבזת זמן יקר על סרט איום ונורא. הסיטואציות מופרכות, המשחק מוגזם וצעקני, הבימוי מגושם, והצופים שהתפתו להבטחה שמדובר בסרט אימה יתבדו כפליים. למעשה, "טוק טוק" הוא סרט נטול דם וגופות (כמעט) לחלוטין. אם לוקחים בחשבון שעל הרעיון והבימוי (וגם שותף בכתיבת התסריט) חתום נסיך הזוועה הגרפית אילי רות', שרק לפני כמה שבועות הצליח להביא סופסוף להקרנות מסחריות בבתי הקולנוע את סרט הקניבלים שלו "התופת הירוק" שכולו חגיגת איברים מרוטשים ונהרות דם, מדובר בכמעט עילה לתביעה על הונאת הציבור.

אבל אז קורה משהו מוזר.

עוברים יומיים-שלושה ו"טוק טוק", על כל מגרעותיו, לא יוצא לך מהראש.

אתה חושב עליו, מנתח אותו, מתמודד עם השאלות הבסיסיות שהוא בכל זאת מעלה בין סצנה מופרכת אחת לרעותה.

איכשהו, משהו שם עובד.

בסופו של דבר אתה מבין שצפית בהוצאה גרועה לפועל של רעיון לא מקורי אבל מעולה, והרעיון המוצלח מתעלה על מכשלות הביצוע.

אם במאי איכותי ומיומן יותר מאילי רות' היה מתמודד עם אותו בסיס עלילתי (אדריאן ליין בשנותיו הטובות, או מייק ניקולס ז"ל) יתכן מאד ש"טוק טוק" היה הופך לקלאסיקה בסדר הגודל של "חיזור גורלי"; סרט שהיה, ללא ספק, מקור השראה משמעותי לסיפור הנוכחי.

Knock Knock ("טוק טוק")

חיבה לסקס מזדמן

אוון וובר (קיאנו ריבס) היה די.ג'יי מצליח עד שהכיר את אשת חלומותיו קארן, אמנית מוערכת, והפך מחיית מועדונים לאיש משפחה למופת ולארכיטקט משגשג.

יש לו בית מטופח בפרברי לוס אנג'לס, שני ילדים, כלב ופציעה בכתף מתאונה שהתסריט אינו מפרט לגביה.

יש לו גם דד ליין על הראש, ולכן כאשר אשתו לוקחת את הילדים לסוף שבוע בעיר הוא נשאר בבית לסגור פערים בעבודה.

בשעת לילה מאוחרת, בעוד בחוץ משתוללת סופה, נשמעת נקישה בדלת ובפתח עומדות שתי נערות צעירות אקזוטיות בלבוש מינימאלי, רטובות עד לשד עצמותיהן, ומבקשות עזרה באיתור מסיבה שהיו בדרכן אליה ("הנייד שלי נרטב ואת שלה היא שכחה בבית").

היש זכר שפוי שהיה משליך פנטזיה אולטימטיבית כזו לרחוב? זוהי, כמובן, שאלת הבסיס הראשונה ש-Knock Knock מעלה כאשר התשובה, המובנת מאליה, היא "לא".

אוון, איש נחמד בסך הכל (כך לפחות הוא מאמין), רק רוצה לעזור. הוא מזמין את ג'נסיס (לורנסה איזו הצ'יליאנית, אשתו של הבמאי אילי רות' שהכירה אותו במהלך צילומי "התופת הירוק" שגם בו כיכבה) ובל (אנה דה ארמאס הקובנית) לביתו, והן מציגות עצמן כדיילות אוויר בחופשה.

בעוד הן מבררות את הכתובת ומזמינות מונית, הן משכנעות את אוון להשליך את בגדיהן הרטובים למייבש הכביסה, מחמיאות לו על מראהו הצעיר (ריבס כבר בן 51 כך שבנקודה זו התסריט תואם מציאות) ומתחילות לדבר בחופשיות על חיבתן לסקס מזדמן.

מיותר לציין שעד שהמונית מגיעה הם כבר בעיצומו של מנאז' א-טרואה סוער.

וכמו ב"חיזור גורלי" מגיע הבוקר שאחרי, ועמו החרטות ונקיפות המצפון המפנות מקום לחרדה גוברת, כאשר מתברר ששתי הפולשות הן בנות שטן מעורערות שלא מתכוננות ללכת לשום מקום.

מעבר לכך, אחרי החטא הן עוברות לשלב העונש ומתכוננות לבצע אותו תוך סדרת שעשועים סדיסטיים ההופכים קיצוניים ואלימים יותר ויותר.

Knock Knock ("טוק טוק")

קראש על גבר מבוגר

קיאנו ריבס היה פעם כוכב הוליוודי ענק, אבל מעולם לא נחשב שחקן מוערך. יש לו שני מצבי צבירה: סטאלנות אפאטית וצעקנות היסטרית. כאן הוא מעניק מנת יתר מהאופציה השנייה.

כשזה מתחבר למשחקן המוגזם של שתי הנערות (במציאות איסו כבר בת 26 ודה ארמאס בת 27), יותר ויותר סצינות גולשות לקקופוניה של צווחות.

רות' מבין דבר או שניים בבימוי אימה, אבל כאן הוא מנסה לשדרג לז'אנר המותחן הפסיכולוגי ולכתוב תסריט עם מונולוגים של יותר משני משפטים ברצף, ג'וב הגדול עליו בכמה מספרים.

זה מצער, כי ג'נסיס ובל הן הרבה יותר משתי פתייניות היסטריות עם קראש על גבר מבוגר.

בדרכן המעורערת (מאוד) הן מנסות לומר משהו משמעותי על עולם שבו איש המשפחה האוהב והמסור הוא רק אשליה, מאחוריה מסתתר סוטה מין פוטנציאלי שרק מחכה להזדמנות להתפרץ לנוכח צעירות העשויות להתגלות בבוקר שאחרי כקטינות.

אפשר להתווכח עם השיטות שלהן (כשהן לא חוסמות לך את הפה), אבל יש להן טיעון חזק. אוון יכול היה, בכל רגע נתון, לסרב לחיזור הבוטה שלהן - אבל הוא נכנע ליצר.

ג'נסיס ובל, מצידן, מחפשות את הגבר האחד שיהיה מוסרי וחזק דיו לעמוד בפיתוי. בעולם שבו רבבות אנשי משפחה מסורים גולשים בסתר באתרי פורנו, ומילת החיפוש הפופולארית ביותר באתר כמו Pornhub היא Teens, הן מאמינות בלב שלם שאם אלוהים העלה את סדום בלהבות גם להן מותר.

"טוק טוק" לא יהיה סרט גדול או מצליח במיוחד. הוא מופץ ברשימה מצומצמת של בתי קולנוע, ומן הסתם ישוגר במהירות להקרנות ביתיות ב-Netflix, שם ישכח. אבל הוא יכול היה להיות סרט חשוב, או לפחות נחשב. הכול עניין של עיתוי, ובמקרה הזה בימוי.

לסיכום: מי ששונא את קיאנו ריבס יתמוגג.

לעוד ביקורות סרטים בקולנוע ולצפייה ביתית, מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשותהוסף תגובה חדשה