התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

צפייה ביתית: Jurassic World
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 25.10.2015 16:23
שעתיים של בידור כיפי במשלב בשלמות מתח והומור, בחברת "דומינוס רקס" - 'מיטב הלהיטים' של הדינוזאורים המסוכנים ביותר + 2 סרטים שלא שווים את הזמן שלכם

 

Jurassic World (עולם היורה)

Jurassic World (עולם היורה)... ז'אנר: פעולה, הרפתקאות, מדע בדיוני... במאי: קולין טרברו... שחקנים: כריס פראט, ברייס דאלאס הווארד, וינסנט דנופריו, אירפאן חאן, ניק רובינסון, טיי סימפקינס... זמן: 124 דקות

מה עוד לא נאמר על הסרט שהפך, במפתיע, ללהיט הקופה הגדול ביותר של 2015? אז נכון, עם תקציב הפקה של 150 מיליון דולר ברור שאולפני יוניברסל בנו על שובר קופות, אבל בחלומות הכי ורודים שלהם הם לא ציפו להכנסות של 650 מיליון מהקרנות מסחריות בתחומי ארצות הברית בלבד, ולשובר הקופות השלישי בגודלו בכל הזמנים אחרי "אווטר" ו"טיטאניק". כל זה מהניסיון להחיות פרנצ'ייז משנות ה 90, שחלקו השלישי (המאכזב למדי) הוקרן לפני 14 שנים.

צפייה ב-Jurassic world בפורמט ביתי לא מסייעת בפענוח התעלומה, אולי רק ממחישה את חוסר הצורך בפיצוחה.

הסרט הוא פשוט בידור עשוי היטב, משלב בשלמות מתח והומור, בוזק פה ושם מסרים מורכבים על האופי האנושי שאינו מסוגל לעמוד בפיתוי ומתגרה שוב ושוב בחוקי הטבע, ובין אפקט מוצלח למשנהו משאיר מספיק זמן מסך לשחקנים בשר ודם.

בראשם כריס פראט הסופר-כריזמטי, שאחרי "שומרי הגלקסיה" שובר הקופות מהקיץ שעבר, מבסס סופית את מעמדו ככוכב על... וברייס דאלאס הווארד המצליחה לראשונה בקריירה בת העשור שלה לברוא דמות מעצבנת ומשעשעת בו זמנית (לרוב היא נתקעת בהגדרה הראשונה).

כזכור, את ההזנקה מחדש של המותג המבוסס על רב מכר מאת מייקל קרייטון, שאותו הפך סטיבן שפילברג בשנת 1993 לקלאסיקה קולנועית שחשפה לראשונה את מלוא הפוטנציאל של אנימציית המחשב הדיגיטלית, הפקידו מנהלי האולפנים בידיו של קולין טרברו - במאי אלמוני כמעט לחלוטין, שהפך בעקבות הצלחת הסרט לאיש שכולם רוצים לעבוד בפרויקט הבא שלו (שיהיה הסרט הבא בסאגת "מלחמת הכוכבים").

גם כאן, סוד ההצלחה נותר סוד.

טרברו מתגלה כבמאי פעולה מיומן, היודע לבנות סצינות טכניות סבוכות בתנופה ובקצב מעוררי הערכה, אבל קשה להצביע על מקוריות יוצאת דופן או הברקות שיזכרו לעד בתודעה. הוא פשוט איש מקצוע מעולה המגיע לסט, מחתים כרטיס נוכחות ומתחיל לעבוד.

Jurassic World (עולם היורה)

פלאי ההנדסה הגנטית

עלילת "עולם היורה" ממשיכה, בפועל, כ-20 שנה אחרי סיום הטרילוגיה המקורית. החזון של היזם המנוח ריצ'רד המונד, להקים על אי מול חופי קוסטה ריקה פארק בו יוצגו דינוזאורים אמיתיים שהוקמו לתחייה (65 מיליון שנים אחרי שנכחדו) בעזרת פלאי ההנדסה הגנטית, הפך סופסוף למציאות משגשגת.

האסון שפקד את הפארק המקורי הוא זיכרון רחוק. ואולם לא הכל מושלם בגן עדן. המבקרים מאבדים עניין, והמשקיעים דורשים אטרקציות חדשות ואגרסיביות יותר.

לראשונה בתולדות המיזם, רוקחים מדעני עולם היורה במבחנות שלהם דינוזאור חדש לחלוטין: נקבה המכונה "דומינוס רקס" - "מיטב הלהיטים" של הדינוזאורים המסוכנים ביותר בפארק בגוף קטלני אחד.

כמו בסרט המקורי, גם כאן ישלם האדם מחיר יקר על ניסיונו לשחק אותה אלוהים, כאשר הדומינוס רקס משתחררת מהמתחם הסגור בו גדלה ומתחילה לחסל כל מה שבדרכה.

Jurassic World (עולם היורה)

מנקודה זו בעלילה חוזרים כמעט כל האלמנטים המוכרים, ובראשם שני ילדים הנקלעים במקרה לעין הסערה וזוג המבוגרים הנוטש את המחלוקות האישיות לטובת מבצע הצלה, בסיומו מובטח להם איחוד רומנטי כהוקרה על אומץ ליבם.

אמנם, במקרה "עולם היורה" ההורים הביולוגיים לא בסביבה (הם כן עומדים להתגרש) ואת מקומם תופסת הדודה, אשת קריירה פריג'ידית, ואיש צי לשעבר ההופך למאין מאלף דינוזאורים.

השניים הם מקבילה מושלמת לזוג הארכיאולוגים שגילמו סם ניל ולורה דארן בסרט הראשון, המדענים שגילמו ג'ף גולדבלום וג'וליאן מור בסרט השני, ובני הזוג הפרודים שגילמו וויליאם מייסי וטיה ליאוני בסרט השלישי.

לסיכום: מקוריות וחזון יוצא דופן אין, שעתיים של בידור כיפי נטול יומרות בהחלט יש.

עוד השבוע בדי.וי.די:

* Pixels ("פיקסלים")

אחד הכישלונות הגדולים של הקיץ האחרון, ועוד מסמר בארון המתים של מה שהייתה פעם הקריירה של הקומיקאי אדם סנדלר. אולי בגלל שמאחורי עלילת הפנטזיה מרובת האפקטים, ולמרות שהבמאי הוא כריס קולומבוס המבין דבר או שניים בבידור לכל המשפחה ("גברת דאוטפייר", שני סרטי "הארי פוטר" הראשונים), סנדלר ממשיך לגלם אותה דמות עם אותו הומור אינפנטילי. הגבר-ילד המסרב להתבגר, עד שאירוע יוצא דופן מחייב אותו לראשונה בחייו לקחת אחריות.

הפעם הוא סם ברנר, שבתחילת שנות ה-80 היה אלוף משחקי ארקייד, עד שהז'אנר עבר מהעולם והוא נותר כלומניק, בעוד חברו מילדות הופך לנשיא ארצות הברית (קווין ג'יימס). יום אחד מותקף המין האנושי בידי משחקי וידיאו אמיתיים, כלומר פולשים מהחלל החיצון ההופכים את משחקי המחשב הקלאסיים (פאק-מן, סנטפיד, דונקי קונג) לכלי משחית במטרה להשמיד את העולם. למי יפנו בעת צרה, אם לא לברנר הלוזר וחבר מרעיו החנונים המאחדים שוב כוחות? הבעיה היא שמעבר לקסם הנוסטלגי עבור מי שגדל בשנות ה-80, תקופה שאדם סנדלר מאוהב בה עד כלות (ראה "זמר החתונות"), אין ב"פיקסלים" כלום. האפקטים בינוניים, הבדיחות לא מצחיקות, אין מתח ובעיקר אין שמץ של אמפטיה לדמויות.

לסיכום: כאשר טטריס פוגש את היום השלישי, מישהו באמת חושב שייצא מזה משהו טוב?

* Z for Zacariah ("האיש האחרון")

סרט מדע בדיוני דל תקציב, המבוסס על רומן אפוקליפטי מאת רוברט סי. או'בריין. העלילה מתרחשת בעתיד הקרוב, אחרי שאסון טבע השמיד את רוב המין האנושי ורק מתי מעט שרדו בישובים שהקרינה הרדיו אקטיבית לא חדרה אליהם.

כזו היא החווה המבודדת בה חיה אנני (מרגו רובי), נוצרייה מאמינה (בספר היא נערה בת 16), המתקיימת בדוחק משאריות מזון שהיא מלקטת בין שרידי העיירה הסמוכה. יום אחד היא נתקלת, לראשונה מזה חודשים רבים, בבן אנוש נוסף: ג'ון לומיס (צ'יווטל אג'יופור). היא מטפלת בו עד שהוא מתאושש ממחלת הקרינה, ובעוד הוא מתכנן להחזיר לחווה את החשמל בעזרת תחנת כוח המונעת במים, מתפתח ביניהם קשר הססני אך לא ממומש. הכול משתבש כאשר מגיע ניצול שלישי, כיילב (כריס פיין). המסקנה: כאשר אתה חלק מהמין האנושי, מספיקה אישה אחת ושני גברים כדי שהאפוקליפסה תתחיל מחדש.

הבמאי קרייג זובל הפך שם מבטיח בסצינת הקולנוע העצמאי בזכות סרטו המעולה Compliance, בו הוכיח שגם בלי תקציב גדול ושחקנים ידועים הוא מסוגל לבנות מותחן יעיל ומורט עצבים. כאן יש לו 3 כוכבים לוהטים אבל העלילה נעה באיטיות, הדרמה כמעט לא מתפתחת והסוף מאכזב בלשון המעטה.

לסיכום: סוף העולם מעולם לא היה משעמם יותר.

קולנוע ישראלי בהוליווד: 23 ימים, 27 סרטים חדשים, 3 אולמות קולנוע, פניגשטיין אחד... על רקע גל הטרור המתחולל בישראל, יוצא בלוס אנג'לס פסטיבל הסרטים הישראלי, במהלכו יוקרנו במשך כ-3 שבועות גלריה מגוונת של בכורות קולנוע ישראליות מרתקות

לעוד ביקורות סרטים חדשים ולצפייה ביתית, מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה