התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

"עשיתי את הסרט כאזרח ישראלי שמאמין שקול הזכרון צריך להישמע״
מאת: מיכל דניאל | פורסם: 17.11.2015 14:37
הבמאי עמוס גיתאי חזר לישראל לאחר עשור בחו״ל כאשר "יצחק רבין החליט לשנות את מהלך ההסטוריה" וליווה אותו במסעותיו לוושינגטון ולקהיר, עד "היום האחרון"


"רבין - היום האחרון"צילם: רון אלון


כשבוע לאחר הפרימיירה הגרנדיוזית של הדוקו-דרמה "רבין - היום האחרון", שהועלתה בהיכל התרבות בתל אביב, יצא הבמאי עמוס גיתאי - אחד הבמאים הישראלים הידועים בעולם - לסיבוב הפצה בארה״ב. 

הבמאי עמוס גיתאי

גיתאי (בתצלום למעלה, של אבשלום), שהעלה את הפרימיירה הישראלית ביום השנה ה-20 לרצח ראש ממשלת ישראל, יצר סרט מטלטל, המשלב קטעי ארכיון עם סצינות מבויימות של התקופה שקדמה לרצח, גל ההסתה נגד רבין, הרצח עצמו, חקירות הרוצח יגאל עמיר ודיוני ועדת שמגר, שמונתה כדי לחקור את כשלי האבטחה שאירעו בלילה שבו נרצח ראש ממשלה בישראל בכיכר מלכי ישראל בתל אביב.

זה לא הסרט הראשון שגיתאי עושה על רצח רבין. שנה לאחר הרצח, ב-1996, ביים את הסרט התעודי "זירת הרצח". אבל ״רבין - היום האחרון״, הוא אחר.

גיתאי: "רציתי להבין מה הוביל לרצח. 20 שנה חלפו ועמם הסיכוי לשלום. האנשים שטיפחו את הקרקע שאיפשרה את הרצח עדיין בסביבה וחלקם אף מכהנים בשלטון הנוכחי. אני מודאג מאוד מנוכחותה של תנועה יהודית קיצונית ואלימה בלב ליבו של הציבור הישראלי-חילוני. החלטתי לביים את הסרט לא רק כבמאי אלא כאזרח ישראלי, שמאמין שקול הזכרון צריך להישמע״.

הסרט נפתח בראיון שעורכת יעל אבוקסיס, המגלמת עיתונאית, עם שמעון פרס המשתף אותה בזכרונותיו ותחושותיו מליל הרצח והימים שקדמו לו.

הפעם התמקד הבמאי בן ה-65 בערוגה בה צמח הרוצח ובאווירה שהובילה לרצח. הפגנות הימין נגד רבין והסכם אוסלו משתלבים בדיני הרבנים שיצאו נגדו - והסרט משחזר, למשל, את טקס ה״פולסא דנורא״ המפורסם שנעשה נגד רבין.  

20 שנה חלפו ומראה הכיכר וקול היריות מכים ומצמררים, קשה שלא לזוז על המושב מהצניחה המהירה לזירת הפשע של הפרק הטראגי בהיסטוריה הישראלית.

את הפרימיירה שבה צפה קהל של 2,500 מוזמנים - ביניהם משפחת רבין, פוליטיקאים, שופטים (כולל מאיר שמגר שעמד בראש הוועדה שחקרה את הרצח), שחקנים ואמנים - פתח גיתאי בדקת דומיה לזכר רבין. 

לא כל הקהל צלח את 153 הדקות של הסרט. היו שעזבו באמצע. הקהל הישראלי מתקשה להתחבר לסגנון הבימוי של גיתאי, אבל "רבין - היום האחרון" התקבל בהתלהבות בפסטיבלים בינלאומיים בהם השתתף.

יוגב יפת מגלם את יגאל עמיריוגב יפת (בתצלום משמאל), המגלם את יגאל עמיר, סיפר על קבלת הפנים החמה שבה התקבל בפסטיבל ונציה ומסוקרן לראות כיצד יתקבל הסרט בארה״ב.

לאחר ההקרנה, גיתאי חלק איתנו מעט מתהליך העשייה:

"התחלנו את המחקר לסרט לפני כשנתיים. מסמכים, חומר, וידאו, תמונות. מיד לאחר שנכתבה טיוטה מגובשת יותר של התסריט ע״י מארי-ג׳וזה סנסלמה ואנוכי, התחלנו בתהליך הליהוק עם אילן מוסקוביץ. היינו צריכים ללהק 70 שחקנים ומאות ניצבים.

"האופן שבו אני עושה את סרטיי הוא לערב את השחקנים והצוות הטכני מתחילת כתיבת התסריט. למדנו את חומרי הארכיון לעומק והאתגר המרכזי היה למצוא את השילוב הנכון בין סצינות מבויימות לבין חומר תעודי-ארכיוני".

אחד הליהוקים המעניינים הוא של כדורגלן העבר מוטל'ה שפיגלר בתפקיד קטן - כיצחק רבין. אבל גיתאי לא התכוון ליצור פולחן אישיות סביב דמותו של רבין, שכמעט לא נוכח פיזית בדוקו-דרמה. להיפך, הסרט מלא בהיעדרותו של הגיבור.

"רבין - היום האחרון"

מה עשה לך, עמוס, רצח רבין?

גיתאי:״ כאשר רבין ופרס החליטו, לאחר שזכו בבחירות ב-1992, לפעול למען הסכם שלום עם הפלסטינים, החלטתי לחזור לארץ לאחר עשור בחו״ל, שהחל לאחר מלחמת לבנון הראשונה ב-1982. הייתה תחושה שאנחנו עדים לרגע מכריע שבו מנהיג החליט לשנות את מהלך ההסטוריה. היתה לי הזכות להתלוות לרבין בנסיעותיו לוושינגטון ולקהיר שבמהלכן ערכתי מספר שיחות עמו. הייתי גם עד להסתה נגדו, שתיעדתי בווידאו. 

"בערב הרצח, ב-4 בנובמבר 1995, הייתי בחיפה אצל אימי שהתאוששה באותם ימים מתאונת דרכים. באותו ערב היא סיפרה לי על החברות של אמה וסבתי אסתר עם רוזה כהן, אמו של יצחק רבין. באותו ערב ממש אירע האירוע שאף ישראלי לא יכול לשכוח". 

איך נראה בעיניך היום העתיד הצפון למדינת ישראל?

"כאשר אני מתבונן במצב הנוכחי במדינת ישראל אני בעיקר מודאג. נדמה שהאדם היחיד שהציע אלטרנטיבה פוליטית ומדינית ממשית ליצירת מציאות אחרת היה רבין. הוא הבין שעשיית שלום היא בנייתה של מערכת יחסים המבוססת על הכרה ואמון בין שני הצדדים. זהו ההבדל העיקרי בין דרכם של רבין ופרס לבין השלטון הנוכחי המונע על ידי מאבקי כוח בלבד״. 

צפו בטריילר של הסרט החדש:

 

{C}

רבין - היום האחרון טריילר 5.11.15 בקולנועלכל הכתבות החדשות

וידאו וצילום מסך: unitedkingfilms / יו טיוב

 

הוסף תגובה חדשה