התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

סרט חדש: The Hunger Games – Mockingjay Part 2
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 25.11.2015 20:02
טל פרי נפרד כידיד מסדרת הסרטים שמציגה מאבק לחיים ולמוות כשואו טלוויזיוני, בו זוכה לא הטוב ו/או הצודק אלא זה ששכר את היח"צן המיומן יותר

משחקי הרעב – עורבני חקיין חלק 2

The Hunger Games – Mockingjay Part 2 (משחקי הרעב – עורבני חקיין חלק 2)... ז'אנר: פעולה, הרפתקאות, מדע בדיוני... במאי: פרנסיס לורנס... שחקנים: ג'ניפר לורנס, ג'וש הצ'ינסון, ליאם המסוורת, דונלד סאתרלנד, ג'וליאן מור, פיליפ סימור הופמן, וודי הרלסון, אליזבת בנקס... זמן: 137 דקות

באופן אירוני, ומקרי לחלוטין, הגיע בסוף השבוע האחרון לבתי הקולנוע הסרט האחרון בסאגת "משחקי הרעב", כאשר במקביל שוחרר הטריילר הראשון לסרט הפנטזיה החדש "The Huntsman's Winter War". סרט ההמשך ל"שלגייה והצייד", שהיה עיבוד מודרני ואפל לאגדת שלגייה, בו כיכבה קריסטן סטיוארט (אז עדיין מזוהה עם דמותה של בלה סוון בסדרת סרטי "דמדומים").

בסרט ההמשך נשארו כריס המסוורת' בתפקיד הצייד, ושרליז ת'רון כמלכה הרעה רבינה, אבל סטיוארט/שלגייה כבר לא שם.

מישהו מסוגל לדמיין סרט נוסף של "משחקי הרעב" ללא ג'ניפר לורנס, המגלמת את קטניס אברדין?

זהו אחד ההבדלים הקריטיים בין "דמדומים" ו"משחקי הרעב". שתי סדרות קולנועיות שוברות קופות, שמקורן בספרים רבי מכר לבני נוער, שהפכו שתי שחקניות צעירות וכמעט אלמוניות לכוכבות על. הקריירה של קריסטן סטיוארט הולכת ומדרדרת מאז הגיעה "דמדומים" לסוף דרכה. לורנס, לעומתה, כבר לא צריכה את קטניס ועתידה, הוורוד מאי פעם, כולל בין השאר תפקידים ראשיים בסרטים חדשים מבית היוצר של הבמאים דייויד או. ראסל, סטיבן שפילברג ודארן ארונופסקי.

לורנס וסטיוארט הן, שתיהן, מהשחקניות הצעירות הטובות בהוליווד כיום. רק שהראשונה הזניקה את הקריירה כשלוהקה לתפקיד נערה עצמאית וחזקה, והשנייה עשתה אותו זינוק בעלייה כשגילמה נערה חלשה, תלותית ונוירוטית עם דימוי עצמי נמוך מים המלח. גם המניע היה מן הסתם זהה: רצונן לפרוץ את מעגל סרטי האינדי המוערכים לטובת שוברי הקופות הגדולים. לורנס פשוט בחרה בדמות עם יותר חוט שדרה; וחשוב מזה, כזו שלא תותיר חותם בל ימחה וטייפ קסט קבוע.

משחקי הרעב – עורבני חקיין חלק 2

צער העולם על כתפיה

החלק השני של Mockingjay (כזכור, מפיקי הסדרה בחרו לפצל את הספר האחרון בטרילוגיה המקורית לשני סרטים), הוא קודם כל הזדמנות ראויה לבחון את מורשתה של קטניס אברדין. אותה נערה קשת יום ממחוז 12 הנידח במדינת פאנאם (מאין ארצות הברית עתידנית בעולם ששרד אפוקליפסה ונבנה מחדש כחברה טוטליטארית), הנשאבת בעל כורחה להוביל מרד נגד שלטון העריצות של ממשלת הקפיטול והעומד בראשה, הנשיא סנואו.

האמת היא שמהרבה בחינות, קטניס מעצבנת לא פחות מבלה סוון. נכון, היא אינה הופכת לרכיכה מייבבת אחרי 5 דקות בלי גבר מגונן לצידה (ליתר דיוק ערפד או איש זאב), אבל יש את הבעת הייסורים התמידית על פניה, שמחת החיים של תושבת מחנה עבודה בסיביר, והעובדה שהדרך היחידה לראות אותה מחייכת היא לתלות תמונה שלה הפוך.

בנוסף, למרות שג'ניפר לורנס היא אחת הנשים היפות בקולנוע העכשווי, לקטניס אברדין אין גרם סקס אפיל. בלה סוון לפחות רצתה סקס. קטניס עסוקה בלשאת את צער העולם על כתפיה, ולכן הניסיון לשלב בסרטי הסדרה משולש אהבה בינה ובין חבר ילדותה גייל ובן זוגה למשחקי הרעב פיטה היה, לכל אורך הדרך, מיותר אם לא פאתטי.

למרבה הצער, כל התכונות האלה משתלבות להפליא בסרט הנוכחי שהוא ללא ספק האיטי, הקודר והמדכא בדברי ימי Hunger Games. זה נכון שגם סרטי הארי פוטר הפכו אפלים ואלימים ככל שהעלילה התפתחה, אבל חלקו השני של Mockingjay בפירוש לא מיועד לבני נוער וכמובן לא לילדים. זהו ניסיון מעניין להתרחק מקהל היעד המקורי של הספרים, אבל לא ברור איזו מטרה הוא משרת.

מה שבטוח, סצינת המאבק בין קטניס וחבריה ועדר המפלצות צמאות הדם במנהרות הביוב מתחת לקפיטול, היא מהמפחידות שנראו בשנים האחרונות בסרט שאינו מוגדר כשייך לז'אנר האימה.

זה עוד לפני הדיון, המתבקש, בסוגיה שסרטי Hunger Games עסקו בה לכל אורך הדרך, ומגיעה בסרט הנוכחי למיצוי מקסימאלי: מאבק לחיים ולמוות כשואו טלוויזיוני, בו זוכה לא הטוב ו/או הצודק אלא זה ששכר את היח"צן המיומן יותר.

 

משחקי הרעב – עורבני חקיין חלק 2

הרס אורבאני מול נוף פסטורלי

הסרט נמשך למעלה משעתיים, אבל לו היו מדביקים יחדיו רק את סצינות הפעולה הוא היה מסתכם בחצי שעה לכל היותר. כל השאר מוקדש לדיאלוגים נוגים בקולות שקטים של טקס יום הזיכרון, דיונים אסטרטגיים, או צילומי הרס אורבאני מול נוף פסטורלי.

גם הסיום הוא כמעט אנטי קליימקס, היות והוא נמשך עוד ועוד ומותיר את התחושה שיוצרי הסרט לא ממש ידעו מה הדרך הראויה ביותר להיפרד מהדמויות.

באשר למשחק, ג'ניפר לורנס עושה כמיטב יכולתה - אבל די ברור שאת האנרגיה והכישרון האדירים שלה היא כבר שומרת לתפקידים הבאים.

דונלד סתרלנד, ג'וליאן מור, פיליפ סימור הופמן ז"ל (שנפטר באמצע הצילומים), וודי הרלסון, סטנלי טוצ'י ואליזבת בנקס באו לקחת צ'ק אחרון וללכת הביתה. ג'וש הצ'ינסון וליאם המסוורת יודעים, כנראה, שזוהי שעתם היפה האחרונה בשובר קופות, ולמזלם התסריט מאפשר להם להיראות מבואסים בהתאם.

אין לטעות. The Hunger Games היה, ויישאר, עיבוד קולנועי הולם לסדרת ספרים ראויה שהעניקה לקוראיה הרבה חומר למחשבה לצד עלילה סוחפת ורבת אקשן. העובדה שהסרט החדש הוא הפחות מוצלח לא תמנע מהמיליונים שנהרו לסרטים הקודמים לצפות גם בו.

לסיכום: ניפרד כידידים.

לעוד ביקורות סרטים חדשים ולצפייה ביתית, מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה