התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

סרט חדש: In the Heart of the Sea
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 17.12.2015 17:20
סרט הרפתקאות בטעם של פעם, שברגעיו הטובים מצליח ללכוד היטב סיטואציה שלא תאמן: במרחק 3,400 מייל מהחוף, לווייתן לבן ענק מתקיף ספינת ציידי לווייתנים

In the Heart of the Sea (בלב הים)

In the Heart of the Sea (בלב הים)... ז'אנר: פעולה, הרפתקאות... במאי: רון הווארד... שחקנים: כריס המסוורת', בנג'מין ווקר, ברנדן גליסון, טום הולנד, בן ווישו, קיליאן מרפי... זמן: 122 דקות

רון הווארד הוא אחד הבמאים המובילים בהוליווד מזה 30 שנה. הוא גם אחד מאבות ז'אנר ה"מקצוען שבא לעבוד", האהוב כל כך על מנהלי האולפנים הגדולים. יותר מחזון אישי וקונספט עמוק, סרטיו מתאפיינים בעיקר בדמיון עשיר ותנופה מהירה וחלקה.

הווארד יודע להשתלט על אפוסים גדולי תקציב וכוכבים קפריזיים ולהביא את כולם ליעד בשלום, ובעיקר במועד. לא תשמעו על סרט בבימויו שחרג מהתקציב, לא עמד בלוח הזמנים או שאחד מכוכביו פרש בטריקת דלת בגלל חילוקי דעות.

מצד שני, אם עוברים על רשימת למעלה מ 30 הסרטים שביים עד היום, מגלים שרובם נחשבו במקרה הטוב לבידור משובח עם חיי מדף קצרים ורק מיעוטם לקלאסיקות ("ספלאש", "קוקון", "ווילו והנסיכה", "הורים במשרה מלאה", "אפולו 13", "נפלאות התבונה").

שיהיה ברור, אין שום רע בבידור משובח, להיפך. הבעיה היא שהווארד מתחיל לזייף.

שני סרטיו הקודמים ("הדילמה" ו"Rush"), היו אכזבות מסחריות גדולות ונראה שזה יהיה גם גורלו של סרטו החדש, שהופק בתקציב של 100 מיליון דולר ובסוף השבוע הראשון להקרנותיו גרף 11 מיליון בלבד. "הדילמה", קומדיה בה ככבו ווינס ווהן וקווין ג'יימס, אכן היה סרט נוראי. Rush ו-In the Heart of the Sea סוחפים ועשויים היטב בתחומם ואף מתהדרים באותו שחקן ראשי: כריס המסוורת' ("ת'ור").

שורש הבעיה, כך נראה, נעוץ בבחירת הנושאים. Rush עסק ביריבות המיתולוגית בין שני נהגי המרוצים הבולטים של שנות ה-70, ניקי לאודה וג'יימס האנט, בעוד הסרט הנוכחי מבוסס על מקרה אמיתי שהתרחש בשנת 1821 והיווה השראה לסופר הרמן מלוויל כאשר כתב את האפוס הקלאסי שלו "מובי דיק".

אלו סיפורים מרתקים, אך קולנועית הם נופלים בין שני כיסאות: מיושנים ולא מספיק אטרקטיביים לבני עשרה ו/או חנונים הממלאים אולמות כדי לראות את המשך סאגת "מלחמת הכוכבים", ואלימים-אגרסיביים מדי לקהל מבוגר החושק בשעתיים נינוחות בהקרנות יומיות.

כאשר במאי מוביל מאבד את היכולת לזהות את הדופק של קהל היעד שלו בזמן אמת, יש בהוליווד מילה אחת לתיאור הסימפטום: הזדקנות.

In the Heart of the Sea (בלב הים)

מסע הישרדות סיזיפי

In the Heart of the Sea מבוסס כאמור על ספר, מאת נתניאל פילבריק, אודות מסעה של ספינת ציידי לווייתנים בשם "אסקס" שהפליגה מהעיר קנטקט, שנחשבה אז למכה של תעשיית שמן הלווייתנים. אחרי למעלה משנה בלב ים, ובמרחק 3,400 מייל מחופי דרום אמריקה, נתקלה הספינה בלווייתן לבן ענק שנגח בה והטביע אותה.

אנשי הצוות המעטים ששרדו עברו מסע הישרדות סיזיפי והפכו לחיות אדם, בעוד הלווייתן ממשיך לעקוב אחריהם ולהתעמת איתם, לפני שניצלו וחזרו לציביליזציה רק כדי לגלות שחברת הספנות מבקשת להסתיר את הנסיבות האמיתיות של האסון.

במציאות, דו"ח שכתב הקצין הראשון של ה"אסקס", אוון צ'ייס (הדמות אותה מגלם כריס המסוורת'), אחרי שהתפטר מתפקידו, היה ההשראה העיקרית לספרו הקלאסי של הרמן מלוויל וספרו החדש יחסית של פילבריק.

בגרסה הקולנועית נכתב סיפור מסגרת דמיוני, אודות הסופר הנודע מלוויל (בן ווישו), המגיע לקנטקט לפגישה לילית עם תום ניקרסון (ברנדן גליסון המעולה כתמיד), מלח זקן ושיכור שהוא הניצול החי היחיד של ה"אסקס" שנסיבות אובדנה הן בגדר שמועות בלבד. מלוויל, בעצמו מלח לשעבר, מחפש השראה לספרו הבא ומנסה לשכנע את ניקרסון לחשוף לראשונה את הפרטים האמיתיים והמלאים מאחורי טביעת הספינה בה שירת כנער.

זוהי פתיחה עשויה היטב ונוגעת ללב, שגם הופכת את ניקרסון הצעיר (אותו מגלם טום הולנד) למעין דמות המספר, ובכך היא מקבילה לנער ישמעאל בספר "מובי דיק".

כאן מתחיל In the Heart of the Sea לתעתע בצופה. בתחילת המסע, נראה שהציר הדרמטי המרכזי יהיה היריבות בין הקצין הראשון אוון צ'ייס, מלח פשוט שעלה בסולם הדרגות בשנים של עבודה קשה ומצפה לקבל פיקוד על ספינה משלו, לבין הקברניט הבלתי מנוסה ג'ורג' פולרד שהוצנח לתפקיד בזכות הקשרים העסקיים של משפחתו העשירה.

פולרד, כצפוי, מנסה להסתיר את כישוריו המוגבלים בהתנהגות מתנשאת וחסרת אחריות המסכנת את אנשי הצוות. זוהי דילמת מלחים קלאסית, המזכירה בעיקר את הקלאסיקה "המרד על הבאונטי", בה מורד הקצין הראשון פלטשר כריסטיאן בקברניט המעורער וויליאם בליי.

אחווה גברית

ב-In the Heart of the Sea יש את כל האלמנטים לבניית העימות הגדול בין צ'ייס ופולרד, אך עם הגעתו של הלווייתן הענק הסרט נוטש את הקו העלילתי הזה ומאחד את שני היריבים למאבק באויב המשותף המסוכן בהרבה.

בסופו של דבר, הצורך לשרוד בתנאים בלתי אפשריים (כריס המסוורת' השיל 25 קילוגרמים ממשקלו כדי לגלם את צ'ייס הגווע אחרי 3 חודשי היסחפות בלב ים), מוביל לסוג של אחווה גברית, אשר בסיומה הקברניט המיוחס הופך לראשונה בחייו לאיש כבוד וערכים, גם במחיר הפניית העורף לממסד המושחת שהעניק לו את הפיקוד מלכתחילה.

התוצאה היא סרט הרפתקאות בטעם של פעם, שברגעיו הטובים מצליח ללכוד היטב סיטואציה שלא תאמן. ספינת ציד הלווייתנים נראית זערורית כקליפת אגוז מול החיות הענקיות אותן היא יוצאת להרוג, והסצינה בה מפורט התהליך המפרך של ביתור וכריית השומן גראפית מדי וקשה לצפייה, ובו זמנית נאמנה ל"מובי דיק", שם תיעד הרמן מלוויל לפרטי פרטים את מלאכת ציד הלווייתנים.

קשה לדמיין עולם בו יצאו מלחים מרצונם למסעות במהלכם בילו בין שנה לשנתיים בלב ים, אבל סרט כמו In the Heart of the Sea מצליח להקים לתחייה את המציאות הזו ולהביא אותה עד מרחק נגיעה.

לסיכום: לא תמיד קל לצפייה, אבל מרשים ועשוי היטב.

לעוד ביקורות סרטים חדשים ולצפייה ביתית, מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה