התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

קולנוע: הסרטים שחייבים לראות לפני שהשנה מסתיימת
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 28.12.2015 14:56
10 הסרטים שיגרפו את רוב המועמדויות החשובות בטקס פרסי האוסקר 2016. מבקר הקולנוע של IsraeliLifeUSA.com ממליץ על מיטב סרטי עונת החגים

 Carol (קרול)

סיום השנה האזרחית הוא, מטבע הדברים, עת הסיכומים. הבעיה, בעיקר מזווית הראיה של מבקר קולנוע, היא בחוסר התוחלת של רובם. ברוב המקרים, גם הבכירים והמלומדים במבקרים חלוקים בדעתם אילו סרטים מייצגים נאמנה את מיטב התוצרת של השנה המסתיימת. האחד חושב שסרט מסוים הוא יצירת מופת,  השני טוען באותו להט שמדובר בנפיחה אמנותית שאיבדה פרופורציה, והצופה יצא מהאולם אוחז בדעה שלישית.

אז למען שלום בית, וגם בגלל שזה יותר קל ופרקטי, במקום לטחון עוד סיכום שנה קבלו את רשימת הסרטים הבולטים של עונת החגים. כולם כבר מוקרנים בבתי הקולנוע (חלקם בהפצה חלקית שתתרחב בתחילת ינואר), רובם יזכו כאן בשבועות הקרובים להתייחסות ראויה ופרטנית יותר - והם גם יגרפו את רוב המועמדויות החשובות בטקס פרסי האוסקר שיתקיים במרץ.

בקיצור, אלו הסרטים שאי אפשר לסגור את 2015 בלי להתייחס אליהם.

1. Carol (קרול). 

(בתצלום למעלה) הדרמה המדוברת של הבמאי טוד היינס, שגרפה 5 מועמדויות בטקס פרסי גלובוס הזהב המתקרב, כולל לסרט הדרמה הטוב ביותר. Carol מבוסס על הספר השערורייתי The Price of Salt מאת פטרישיה הייסמית, שפורסם לראשונה בשנת 1952. סיפור אהבתן של תרזה (רוני מארה), זבנית צעירה בחנות כלבו, וקרול (קייט בלנשט) אשת חברה, רעייה ואם מסורה, המגלה מהו המחיר שהיא נדרשת לשלם על חריגתה מהמוסכמות החברתיות הנוקשות. היינס כבר עסק בעבר באהבה אסורה באמריקה של שנות ה-50 בסרטו "הרחק מגן עדן", בו נאלצה האישה להתמודד עם נטיותיו ההומוסקסואליות של בעלה. Carol אמור לעורר הד משמעותי בהרבה. זמן: 118 דקות.

45Years

2. 45Years.

קונצ'רטו לשני שחקנים ענקיים, שרלוט רמפלינג וטום קורטני, המגלמים את קייט וג'ף מרסר, בני זוג החוגגים 45 שנות נישואים, דווקא בשבוע בו מעמיד הד מהעבר הרחוק במבחן את הקשר ביניהם. בהרי האלפים מתגלה, קפואה ומשומרת להפליא, גופתה של נערה בשם קייט שהייתה אהובתו של ג'ף ומצאה מותה במפולת שלגים במהלך חופשה רומנטית, במהלכה הציג את עצמו כבעלה. אנדרו היי ביים דרמה אינטנסיבית על הגבול הדק בין אהבה והרגלים, והרווח הקריטי בין לסלוח ולשכוח. זמן: 95 דקות.

3. Concussion (זעזוע מוח).

וויל סמית ממשיך לנסות ולשקם את מעמדו המעורער בהוליווד בדרמת ספורט המבוססת על סיפורו האמיתי של ד"ר בנט אומאלו, פתולוג מבריק יליד ניגריה ותושב העיר פיטסבורג, שגילה קשר ישיר בין המהלומות החוזרות ונשנות אותן סופגים שחקני פוטבול בראשם במהלך המשחק, ומותם של רבים מהם כתוצאה מנזק מוחי בלתי הפיך. נחוש בדעתו לחשוף את האמת יוצא הרופא האידיאליסט נגד אחד מתאגידי הספורט העשירים ובעלי ההשפעה בארצות הברית, ומסכן את עתידו ואת חלומו הגדול ביותר להפוך אזרח אמריקני. זמן: 123 דקות.

Joy (ג'וי)

4. Joy (ג'וי).

הקשר הסימביוטי בין הבמאי דייויד או. ראסל והשחקנית ג'ניפר לורנס מוביל לשיתוף פעולה שלישי ברציפות שלהם, בדרמה קומית המבוססת על סיפורה האמיתי של ג'וי מנגאנו. עקרת בית כנועה ממעמד הפועלים שהמציאה מגב מהפכני, והפכה לאשת עסקים משגשגת העומדת בראש קונצרן המגלגל מיליונים. אמנם ג'ניפר לורנס רק בת 25, וג'וי מנגנו הייתה בת 45 ואם לשלושה כאשר עלתה לגדולה, אבל למה לתת לפרטים שוליים להרוס את החגיגה, מה גם שרוברט דה נירו וברדלי קופר מופיעים (שוב) לצידה? לא שמעתם את הביטוי "זה רק סרט"? זמן: 124 דקות.

5. Point Break (נקודת פריצה).

בין הדרמות האמנותיות הצליח להשתרבב לעונת החגים גם מותחן גדוש אדרנלין, שהוא בעצם רה-מייק לסרט משנת 1991 שהפך את קיאנו ריבס לכוכב פעולה. הפעם מגלם לוק ברייסי האוסטרלי את סוכן ה-FBI ג'וני יוטה, המסתנן לכנופיה מסתורית של שודדי בנקים חובבי ספורט אתגרי בהנהגתו של בודי הכריזמטי (אדגר רמירז יבדל"א הנכנס לנעליו הגדולות של פטריק סווייזי ז"ל). בין שוד נועז לפעלולי גלישה/טיפוס/רכיבה מטורפים מתחיל יוטה, איש החוק, להזדהות יותר ויותר דווקא עם העבריין אותו הוא אמור להפליל. הטריילרים נראו מעוררי תיאבון, ומצד שני הביקורות מההקרנות הראשונות (שהתקיימו דווקא באסיה) היו מעורבות. נחיה ונראה? זמן: 113 דקות.

The Big Short (מכונת הכסף)

6. The Big Short (מכונת הכסף).

הבמאי אדם מק'יי, המזוהה בעיקר עם הקומדיות המטורפות של וויל פארל, מנסה כוחו בדרמה המבוססת על ספרו של מייק לואיס. צוות כוכבים מרשים אותו מובילים כריסטיאן בייל, סטיב קארל, ריאן גוסלינג ובראד פיט אמור להבטיח את נהירת הקהל לאולמות. העלילה עצמה מתרחשת, ברובה, בחודשים שאחרי המפולת הכלכלית של סוף 2008. ארבעה מומחים פיננסיים, שניבאו את התרסקות בועת הנדל"ן, חוברים למבצע עוקץ נגד הבנקים הגדולים שסירבו, ממניעי תאוות בצע, לנקוט במועד צעדים שימנעו את הנפילה. זמן: 130 דקות.

7. The Danish Girl (הנערה הדנית).

השחקן הבריטי אדי רדמיין זכה בשנה שעברה בפרס האוסקר על הופעתו כסטיבן הוקינג ב The theory of everything, והשנה ינסה לחזור על ההישג בסרט נוסף המבוסס על דמות אמיתית. הצייר הדני ריינר וגנר, שבשנות ה-30 של המאה שעברה היה הראשון לעבור ניתוח לשינוי מין ולאמץ רשמית זהות נשית בשם לילי אלבה. טום הופר ("נאום המלך", "עלובי החיים") ביים דרמה אינטימית סוחטת דמעות המתרכזת בעיקר בהתעוררותו של וגנר לזהותו הנשית, התהליך הנפשי הקשה מנשוא שעבר ואהבתה הבלתי מתפשרת של אשתו, הציירת גרדה וגנר, שתמכה בו גם כשהחליט לעבור ניתוח ניסיוני שיסכן את חייו. זמן: 119 דקות.

The Hateful Eight (שמונת הנתעבים)

8. The Hateful Eight (שמונת הנתעבים).

הבמאי-תסריטאי קוונטין טרנטינו יאתגר גם את מעריציו המושבעים ביותר בסרטו החדש, מערבון שאורכו קרוב ל-3 שעות ומתרחש (כמעט) כולו בפונדק דרכים במהלך סופה בוויומינג המושלגת זמן קצר לאחר סיומה של מלחמת האזרחים האמריקנית. זהו סרט עם כמות מלל בלתי נתפסת, כאשר מלאכת הצגת הדמויות והכשרת הקרקע לעימות ביניהן גוזלת את רוב זמן המסך. תחשבו "כלבי אשמורת" במערב הפרוע ותכפילו את האורך. סמואל ג'קסון נפלא בתפקיד הראשי, אבל את ההצגה גונבים קורט ראסל, המתניע מחדש אחרי יותר מעשור של קיפאון בקריירה בהופעה אדירה כצייד ראשים אלים ואכזר לא פחות מהפושעים אחריהם הוא רודף, וג'ניפר ג'ייסון לי בת ה-53 שהיא מועמדת מובילה לאוסקר שחקנית המשנה על הופעתה כדייזי דומרגו, רוצחת פסיכוטית שתעשה הכול כדי להימלט מחבל התלייה. זמן: 168 דקות.

 The Revenant (האיש שנולד מחדש)

9. The Revenant (האיש שנולד מחדש).

עוד מערבון המתרחש באדמות הספר המושלגות של צפון ארצות הברית בתחילת המאה ה-19, אבל איזה הבדל. אלחנדרו גונזלס איניוריטו (זוכה האוסקר על "בירדמן") ביים סרט איטי ופיוטי עם מינימום דיאלוג, שהכוכב הראשי האמיתי שלו הוא הטבע. העלילה מבוססת על סיפורו האמיתי של יו גלאס, סוחר פרוות וגשש שחי שנים בקרב שבטי האינדיאנים. במהלך מסע ציד הותקף בידי דובה ונפצע אנושות. ג'ון פיצג'רלד, אחד הציידים שהתלוו אליו, קבר אותו חי ונמלט - אך גלאס, אחוז תאוות נקם, הצליח להיחלץ מהקבר ובכוחות על אנושיים זחל מרחק של יותר מ-300 מייל עד שהגיע למקום מבטחים. הטריילר מבטיח סרט פעולה גדוש יריות ומירדפים, ואין אשליה גדולה מזו. גם ליאונרדו די קפריו, המגלם את גלאס, כמעט לא מדבר. זהו סרט הישרדות ריאליסטי וקשה לצפייה, המתמקד בעיקר באפסותו של האדם מול איתני הטבע והיכולת לשרוד כנגד כל הסיכויים. זמן: 156 דקות.

Youth (נעורים)

10. Youth (נעורים).

סרטו הנפלא של הבמאי האיטלקי פאולו סורנטינו, שגם הפעם משתמש בעלילה רק כתירוץ ליצור רשימה ארוכה של דימויים ויזואליים מדהימים ביופיים. העלילה מתרחשת בפנסיון יוקרתי בהרי האלפים, אליו מגיעים המפורסמים והעשירים לנפוש ולהתנתק. פרד בלינג'ר (מייקל קיין) הוא מלחין ומנצח קלאסי שפרש לגמלאות, ומיק בויל (הארווי קייטל) הוא במאי קולנוע שימיו הגדולים מאחוריו. הם חברים כבר 40 שנה, ובמהלך החופשה הנוכחית יתמודד פרד עם שליח מארמון בקינגהם המבקש ממנו לחזור לנצח בהופעה חד פעמית מול הוד מלכותה, בעוד מיק מגלה שסרטו החדש מוקפא אחרי שהכוכבת הראשית העדיפה להתחייב לסדרת טלוויזיה. זמן: 124 דקות.

לעוד ביקורות סרטים חדשים ולצפייה ביתית מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה