התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

סרט חדש: The Revenant (האיש שנולד מחדש)
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 13.01.2016 18:34
העובדה שיצירה כה אמנותית זכתה לתנאי הפקת לוקסוס בהוליווד, באדיבותו של המפיק הישראלי-אמריקני ארנון מילצ'ן, היא נס. ליאונרדו די קפריו בדרך לאוסקר

The Revenant (האיש שנולד מחדש)

The Revenant (האיש שנולד מחדש)... ז'אנר: דרמה, הרפתקאות... במאי: אלחנדרו גונזלס איניוריטו... שחקנים: ליאונרדו די קפריו, טום הארדי, דומאל גליסון, וויל פולטר, פורסט גודלאק... זמן: 156 דקות

סרטו החדש של הבמאי המקסיקני זוכה פרס האוסקר (בשנה שעברה על "בירדמן"), אלחנדרו גונזלס איניוריטו, מגיע לבתי הקולנוע מלווה בהררי שמועות על הגיהינום שהתרחש על סט הצילומים.

עוד לפני שנחשף ולו פריים בודד מהסרט, שתקציב הפקתו תפח מ-90 ל-135 מיליון דולר, נדמה שכבר נאמר עליו הכל: לוח הזמנים שאיבד שליטה, התעקשותו של איניוריטו לצלם רק באור יום טבעי ובסדר כרונולוגי, תנאי שטח בלתי אפשריים וקור מקפיא שגרמו לאנשי צוות רבים לנטוש את הפרויקט בעיצומו, והתנהלותו של הבמאי על הסט כעריץ תובעני שסרב להתפשר ולו בפסיק על החזון האמנותי שלו.

אפילו ליאונרדו די קפריו, שכבר שרד כמה הפקות מורכבות, הודה שזה היה הסרט הקשה ביותר שצילם בחייו.

בדיעבד, נדמה שחלק גדול מהשמועות על The Revenant הודלפו דווקא ממשרד יחסי הציבור של הסרט. הרי אין כזה דבר פרסום שלילי והסקרנות הגדולה, בתוספת הזכיות הטריות בפרסי סרט הדרמה, הבמאי והשחקן הראשי בטקס פרסי גלובוס הזהב האחרון, הם כנראה מקדמי המכירות היחידים הנותנים לו סיכוי להחזיר בקופות את ההשקעה האדירה.

הסצינה עם הדובה

חוץ מזה, די קפריו רוצה לזכות השנה סופסוף גם באוסקר. הוא המתין בסבלנות, היה מועמד שוב ושוב, והפעם הוא חייב שזה יקרה. אם צריך לצלם סצינה מדהימה בפרטנותה בה דובת גריזלי קורעת אותו לגזרים, הוא יעשה את זה.

אין לי מושג איך צילמו את הסצינה עם הדובה. אם מדובר באפקט דיגיטאלי, הוא האמין שנראה אי פעם על המסך הגדול, ואם די קפריו אכן הצטלם עם דובה אמיתית מגיע לו אוסקר רק על האומץ.

הטריילר לסרט, חייבים להודות, הבטיח רבות. מכות, יריות, מירדפים, סוס דוהר אל פי תהום. יאמר מיד, The Revenant אינו סרט פעולה כשם ש"בירדמן" לא היה סרט קומיקס.

בפועל, החזון הוויזואלי של איניוריטו מזכיר בעיקר את יצירותיו של במאי מוערך אחר, טרנס מאליק. מצד אחד, מרשים ועוצמתי. מצד שני, איטי מאוד וכמעט נטול מלל, כאשר חלקים מתוכו חוצים לחלוטין את הגבול בין מציאות ריאליסטית והזיה סוריאליסטית.

זהו סרט בו הטבע מגלם את התפקיד הראשי האמיתי, ובמשך יותר ממחציתו (כלומר שעה פלוס) די קפריו לבדו על המסך נאבק לשרוד בתנאים בלתי אנושיים כשהוא אינו מוציא מילה מפיו. גם כאשר משתלבות דמויות נוספות בעלילה, בתחילת הסרט ולקראת סופו, הוא מדבר רק משפטים ספורים בשפת הפאוני (ניב אינדיאני) או לוחש באנגלית.

יש משהו כמעט אירוני במחשבה שדי קפריו החמיץ את פרס האוסקר על הופעותיו בסרטים כמו "הטייס" ו"הזאב מוול סטריט" בהם דיבר ללא הפוגה, אך הוא עשוי לזכות דווקא בזכות הופעה שכולה הבעות פנים, מבטי עיניים ושפת גוף.

The Revenant (האיש שנולד מחדש)

300 מייל בשממה הקפואה

הסרט מבוסס, בחופשיות, על סיפור אמיתי שהפך לאחד המיתוסים הידועים ביותר בהיסטוריה של איזורי הספר בארצות הברית של תחילת המאה ה-19. הישרדותו שלא תאמן של יו גלאס שהיה סוחר פרוות, גשש מצטיין, ואחד הלבנים הראשונים שזכו לאמון וכבוד בקרב שבטי האינדיאנים שחיו בצפון הרי הרוקי.

גלאס אף חי כמה שנים בקרב שבט הפאוני, נשא לאישה אחת מבנות השבט, והפך אב לנער בשם הוק (דמות המופיעה בסרט).

בשנת 1822, בה מתרחשת העלילה, הוא הוביל חוליה של ציידים וחיילים באיזור הספר בו צדו חיות בר ופשטו את פרוותיהן. הקבוצה נתקלה בשבט אינדיאנים עויין ונאלצה להימלט, אך במהלך המירדף בשטח הררי ומושלג הותקף גלאס בידי דובת גריזלי ונפצע קשה. הוחלט שהחבורה תמשיך בנסיגה בעוד הפצוע יישאר מאחור עם בנו הוק ושני ציידים נוספים, נער בשם ג'ים ברידג'ר ושכיר חרב בשם ג'ון פיצג'רלד (טום הארדי), שיבטיחו לו מוות מכובד וקבורה ראויה.

אותו פיצג'רלד החליט לא להמתין ונמלט, תוך שהוא דוקר למוות את הוק וקובר את הגוסס בעודו חי.

ואז התרחש הלא יאמן. גלאס הצליח לזחול החוצה מהקבר, ולמרות הפציעות האיומות שספג החל בצעדה סיזיפית בעקבות האיש שרצח את בנו ונטש אותו למות. המסע הזה, של מת-חי המדדה יותר מ-300 מייל בשממה הקפואה כשהוא מנצל את מלוא הידע שלו בהישרדות, עומד בליבו של הסרט.

כאמור, איניוריטו מבסס את העלילה על סיפור אמיתי, אך זוהי רק נקודת המוצא ממנה הוא מפתח אפוס פרטי משלו. במציאות, המוטיבציה של גלאס הייתה להישאר בחיים ולא לנקום. הוא אף חס, בסופו של דבר, על חייהם של ג'ים ברידג'ר וג'ון פיצג'רלד, בין השאר היות והאחרון התגייס לצבא והעונש על הריגת חייל היה מוות. הסרט אינו מתייחס במפורש לפרטים אישיים רבים באוטוביוגרפיה של הדמות הראשית, וגם אין צורך בכך.

די קפריו לא באמת מגלם את יו גלאס, אלא איש שלא נותרה לו סיבה לחיות פרט ליצר הנקמה, ובשם היצר הקדום והפראי הזה הוא עושה את הבלתי אפשרי פיזית ונפשית.

מהצד השני של המתרס ניצבת דמותו של פיצג'רלד, שאינו מוצג בהכרח כנבל אלא כאדם שמטרתו העיקרית היא לשרוד בכל מחיר ולשוב אל ביתו בטקסס. האם יצר ההישרדות של פיצג'רלד נעלה פחות מיצר ההישרדות של גלאס?

The Revenant

חוויה נדירה לשורדים

חובבי אקשן ימצאו את The Revenant קודר, איטי ומשעמם. מצד שני, אלו המכירים יצירות קודמות של אלחנדרו גונזלס איניוריטו לא אמורים להיות מופתעים. סרטו הקודם, "בירדמן", היה הקצבי והקל ביותר לעיכול שלו. בסרט הנוכחי הוא חוזר לקולנוע המופשט, הפיוטי וההזוי האהוב עליו.

ההבדל הוא שהפעם היו לצידו שני כוכבים לוהטים ותקציב של 130 מיליון דולר, והעובדה שיצירה כה אמנותית ומורכבת זכתה לתנאי הפקה כאלה בהוליווד העכשווית - באדיבותו של המפיק הישראלי-אמריקני ארנון מילצ'ן - היא נס בפני עצמו.

לסיכום: הצילום מדהים, כמה סצינות קשות מאד לצפייה, אבל כמו הגיבור העומד במרכזו - הסרט מבטיח חוויה נדירה לאלו שיצליחו לשרוד אותו.

לעוד ביקורות סרטים חדשים ולצפייה ביתית, מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה