התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

סרט חדש: Carol
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 22.01.2016 22:51
טל פרי ממשיך לסקר ולבקר את הסרטים החדשים שכדאי לצפות בהם לפני תחרות האוסקר. Carol הוא סרט מצוין והטור דה פורס של רוני מארה לשחקנית הצעירה המובילה כיום

Carol (קרול)

Carol (קרול)... ז'אנר: דרמה... במאי: טוד היינס... שחקנים: קייט בלנשט, רוני מארה, קייל צ'נדלר, שרה פולסון, ג'ייק לייסי... זמן: 118 דקות

בשנת 1952 פירסמה הסופרת פטרישיה הייסמית (מחברת רב המכר "הכישרון של מר ריפלי") נובלה בשם The Price of Salt, שנחשבה אז שיא חדש של נועזות פורצת גבולות. היא תיארה, אבוי, רומן בין שתי נשים, אחת מהן נשואה.

63 שנים נדרשו להוליווד להתמודד עם הספר, שנתיים אחרי שהקולנוע הצרפתי שיגר לעולם את "כחול הוא הצבע העמוק ביותר" שכבר מיצה בשלמות את תיאור היחסים בין אישה בוגרת ומנוסה וצעירה מבולבלת הנסחפת לראשונה לאהבה גדולה מהחיים.

ההשוואה בין שני הסרטים אינה מקרית, היות ו"קרול" מנסה (אך אינו מעז באמת) לרחף מעל המחוזות אליהם "כחול הוא הצבע העמוק ביותר" צלל לעומק. אפילו סצינת הסקס בין שתי כוכבות הסרט, קייט בלנשט ורוני מארה, קצרה וסטרילית לעומת הסצינה הפרטנית בת 10 הדקות בעירום מלא של ליה סיידו ואדל אקסרפולוסיס.

הוליווד, גם בשנת 2015, רוצה אבל פוחדת. העובדה ש-Carol היה מועמד ל-5 פרסי גלובוס הזהב, ונחשב למתמודד מרכזי גם בטקס פרסי האוסקר, היא בעיקר טפיחה עצמית של התעשייה על שכמה שלה, בשנה בה נדמה שהקהילה הגאה השתלטה על רוב הטקסים הנחשבים (ע"ע The Danish Girl).

זה לא ש-Carol אינו סרט טוב. הוא מצוין. אבל הוא הרבה פחות נועז ממה שמנסים לעשות ממנו. ראוי להבהיר זאת לפני שמתחילים לעסוק במה יש בסרט שכן עובד.

עוד נקודה חשובה: תיאור הסרט כרומן לסבי מטעה ולא מכבד את הקהילה הגאה אליה הוא אמור להתחנף. רוב הזמן, זהו סיפור על שתי נשמות אבודות המנסות למצוא זו בזרועות זו את החסר להן כדי להפוך לאדם שלם, היות ולשתיהן חסרים כוחות הנפש לעשות זאת לבד.

Carol (קרול)

נישואים נטולי סיפוק

קרול איירד, אותה מגלמת קייט בלנשט כחיקוי מתמשך ולעיתים מוגזם של כוכבות הוליוודיות משנות ה-40, התנסתה בעבר בסטוץ עם חברת ילדותה אבי שהפכה ללסבית מוצהרת (שרה פולסון), אך נראה שעבורה זה היה יותר ניסיון להכניס מעט עניין וריגוש בחייה ובנישואיה נטולי הסיפוק להאדג' (קייל צ'נדלר).

תרז בלוויט, אותה מגלמת רוני מארה, היא צעירה מבולבלת באופן כללי. עובדת זמנית כזבנית בחנות כלבו, אך שונאת את עבודתה. רוצה להפוך לצלמת, אך חסרה את האומץ והמוטיבציה לפעול בנדון. חיה עם בן זוג בשם ריצ'רד המציע לה נישואים (ג'ייק לייסי), אך אינה מאוהבת בו או נמשכת אליו.

בסצינה בה שתי הנשים נפגשות לראשונה לארוחת צהריים, תרז מזמינה אותה מנה בה בחרה קרול כולל הקוקטייל; היא אינה מסוגלת להחליט עצמאית מה היא רוצה.

טוד היינס הוא במאי שחקנים מעולה, לצד כישרונו כאסתטיקן. הוא מתדרך את שתי הכוכבות שלו להעביר במבט מה שאלף מילות טקסט לא ימצו, ולמזלו בלנשט ומארה עומדות במשימה.

באותה סצינת ארוחה ראשונה במסעדה מתבוננת בלנשט במארה כזאב הבוחן כבשה לפני שהוא נועץ בה שיניים. הוכחה לכך שהחלטתה על המשך הקשר וטיבו נפלה, מבחינתה, עוד לפני שהן מתחילות להכיר זו את זו לעומק.

Carol (קרול)

פנטזיית האושר והעושר

באשר לתרז, היא פוגשת לראשונה את קרול כאשר זו מגיעה לקניות חג המולד בכלבו בו היא עובדת. הסצינה בה מבטה נופל לראשונה על קרול, והעולם כולו כמו עומד מלכת מבחינתה, היא נפלאה. מעטים הרגעים הקולנועיים המצליחים ללכוד את התחושה המזוקקת של התאהבות ממבט ראשון. לעומת המשחק הטכני והסטרילי לעיתים של בלנשט, מארה משכנעת לחלוטין כנערה המתנסה לראשונה ברגשות הגדולים עליה בכמה מספרים. היא לוכדת בשלמות את העליבות של מי שמוכנה לוותר על כל עולמה תמורת עוד מבט או נגיעה של מושא אהבתה... ואז מתרסקת לרסיסים כאשר המציאות אינה מיישרת קו עם פנטזיית האושר ועושר עד עצם היום הזה אליה היא מתמכרת.

בסרט Brokeback Mountain שביים אנג לי, על אהבה גברית רבת שנים בין שני בוקרים, היה ברור לכל אורך הדרך ששתי הדמויות הראשיות נועדו זו לזו ורק מוסכמות חברתיות, מיקום גיאוגרפי ותזמון הפך את מימוש האהבה הזו לבלתי אפשרי.

האם השמרנות והצביעות של אמריקה בשנות ה-50, אותן מייצג בעיקר הבעל הקנאי האדג', הם הגורמים היחידים העומדים בדרכן של קרול ותרז? לא בטוח. תרז רואה בקרול דמות מלאכית, כצפוי מנערה מאוהבת, אך לצופה האובייקטיבי ברור שהיא אישה פגומה ולא יציבה המשחקת באש ואז חסרה את האומץ לקחת אחריות ולשלם את המחיר.

לפני 13 שנים ביים טוד היינס דרמה בשם Far from Heaven, בה גילמה ג'וליאן מור עקרת בית בארצות הברית של שנות ה-50, המגלה שבעלה (דניס קווייד) הוא הומוסקסואל, ומנסה להתמודד עם ההלם בשבירת טאבו חברתי נוסף: חברות עמוקה עם הגנן השחור שלה. בסרט ההוא ניסה היינס לשחזר בשלמות את הויזואליות של דרמות הוליוודיות קלאסיות. הצילום, המוזיקה ואפילו הכותרות. התוצאה נראתה והרגישה יותר כתרגיל בעיצוב מאשר כסרט, ויאמר לזכותו של היינס שהוא מקפיד לא לחזור על הטעות. למרות העיצוב התקופתי המדויק, Carol ממוקד כולו בסיפור.

עדיין, Carol היא דרמה מתעתעת. כי לא מדובר רק בסיפור אהבה, אלא בעיקר בסיפור על התבגרות של שתי הנשים. תהליך התפכחות כואב ששתיהן חייבות לסיים, כל אחת בדרכה. קרול מבינה שאי אפשר לאחוז בחבל בשני הקצוות, וכדי לממש את עצמה היא חייבת לעשות ויתורים כואבים. תרז חייבת להיפרד מפאזת הצעירה התמימה המנסה לרצות את כולם ולאמץ פרסונה קשוחה ומחושלת יותר. רק כשתי נשים עצמאיות וחזקות יוכלו לעמוד יחד מול המוסכמות החברתיות הרואות בקשר ביניהן סטייה מדרך הטבע.

מעל הכל, זהו טור דה פורס של רוני מארה המבססת רשמית את מעמדה כשחקנית הצעירה המובילה כיום בהוליווד לצד ג'ניפר לורנס.

לסיכום: יפה, נוגה, אסתטי, וממש לא מה שחשבתם.

לעוד ביקורות סרטים חדשים ולצפייה ביתית, מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה