התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

סרט חדש: The Finest Hours
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 13.02.2016 19:07
דרמת פעולה הרואית שכולה שיר הלל לאמריקה של פעם, ודיבורה הוא האאוטסיידר, ההוזה, הבדיחה של החבר'ה

The Finest Hours (שעה של גיבורים)

The Finest Hours (שעה של גיבורים)... ז'אנר: דרמה, פעולה... במאי: קרייג גילספי... שחקנים: כריס פיין, קייסי אפלק, הולידיי גריינג'ר, אריק באנה, בן פוסטר.. זמן: 117 דקות

קרייג גילספי הוא שכיר חרב. לפני 8 שנים הגיח בדרמת האינדי המקורית והנוגעת ללב "לארס והנערה האמיתית" (עם ריאן גוסלינג כצעיר מעורער המציג לבני משפחתו בובת גומי מתנפחת כאהובתו), ואז נחטף בידי אולפני דיסני המשתמשים בכישוריו לדרמות מיינסטרים.

לפני שנתיים ביים את Million Dollar Arm הכושל, על פי סיפורו האמיתי של סוכן ספורטאים שגייס שחקני קריקט הודים לקבוצת בייסבול אמריקנית.

הפעם גילספי הופקד על סרט הרפתקאות ימי, המתעד מבצע הצלה שהתרחש בחורף 1952 מול חופי מסצ'וסטס ונחשב לאחד ההרואיים בתולדות משמר החופים האמריקני. כדרכו, גילספי מביים ביד בוטחת אך ללא כל מגע אישי שיבדיל את The Finest Hours, לטוב ולרע, מעשרות סרטים דומים שנעשו בעבר בהשראת אירועים דומים.

זה אולי ההסבר העיקרי לכך שלמרות המראה המושקע של הסרט הוא שובץ להקרנות מסחריות בעונה היבשה של השנה (ינואר ופברואר), בה רוב האולפנים "מנקים את המחסנים" משאריות 2015 לפני תחילת ההשקעה המסיבית בתותחים הכבדים של 2016. בנוסף, לנוכח ביצועיו המסחריים המאכזבים - 18 מיליון דולר בלבד בשבועיים הראשונים, נראה שלטווח הארוך הוא ייזכר הרבה פחות מהסיפור האמיתי עליו הוא מבוסס.

לעצם העניין, מדובר בדרמת פעולה הרואית שכולה שיר הלל לאמריקה של פעם... הדור שלחם למען מטרות צודקות ונעלות של שחור ולבן במלחמת העולם השנייה, לפני שמלחמות קוריאה ווייטנאם, ופרשת ווטרגייט, צבעו את דגל הכוכבים והפסים בחמישים גוונים של אפור.

בנוסף, The Finest Hours מצטרף לשרשרת מתארכת של סרטים המציבים במרכזם את האאוטסיידר, ההוזה, הבדיחה של החבר'ה, שאפילו סובל מסוג מסוים של מוגבלות רגשית קלינית (כמו אספרגר). כריסטיאן בייל גילם רק לאחרונה את היועץ הפיננסי הגאון אך תימהוני מייקל בורי בדרמה הקומית The Big Shortובסרט הנוכחי מוצגים שני הגיבורים הראשיים כילדי כאפות שרק המעמד המאיים הופך אותם לגיבורים עשויים ללא חת, המצליחים לעשות את הלא יאמן ולזכות בסופו של דבר לכבוד והערכה.

The Finest Hours (שעה של גיבורים)

משימת התאבדות

ברני וובר (כריס פיין) הוא גבר שתקן וביישן כרוני המכור לספר התקנות של הצי וחף מכל סטייה מינימאלית מהנהלים. עד כדי כך שאהובתו מרים (הולידיי גריינג'ר) נאלצת להציע לו נישואים אחרי שהיא מבינה שאם זה יהיה תלוי בו הוא לא יפצה פיו לעולם.

כל אלו הופכים את וובר, איך לא, לבדיחה המהלכת בקפיטריה של עמדת משמר החופים בה הוא משרת.

ריי סיברט (קייסי אפלק) הוא מכונאי במיכלית נפט השטה כמה מיילים מצפון החוף המזרחי של ארצות הברית, וגם הוא קפדן ומתבודד ונמנע מגילויי סחבקיות עם חבריו לצוות. כל זה עד שסופה אדירה גורמת למיכלית להתבקע לשניים, ולמעלה מ-30 מלחים נלכדים בחלק האחורי שעדיין צף ובתוך כמה שעות עתיד לרדת אף הוא למצולות.

למרבה הצער, מזג האוויר הסוער משגר את כל הספינות הראויות של משמר החופים למבצע הצלה באזור אחר של הסערה. המפקד החדש והלא מנוסה (אריק באנה) מורה לברני וובר ו-3 מלחים נוספים שנותרו בתחנה לצאת אל הים בסירה הזערורית היחידה שנותרה בנמל, ולחלץ את צוות המיכלית השוקעת. זאת למרות שברור לכל שמדובר במשימת התאבדות.

זהו הרגע בו אופיו הבלתי מתפשר של וובר הופך אותו לגיבור היום. הוא מסרב להפר פקודה או לכופף נהלים, ובעקשנות של פרד מצליח לנווט את קליפת האגוז המקרטעת בדרכה ליעד. במקביל,

סיברט נאלץ לתפוס פיקוד על צוות המיכלית ומצליח להתניע אותה ולהעלות אותה על שרטון בתקווה להשאיר אותה צפה ונייחת עד שתגיע ישועה.

ציר העלילה השלישי מתרכז במרים, המגלה לראשונה מהי המשמעות של חייה העתידיים כאשת מלח במשמר החופים, שכל יציאה שלו למבצע חילוץ בים הסוער יכולה להיות גם האחרונה.

The Finest Hours (שעה של גיבורים)

הגיבור האמיתי נעלם

The Finest Hours לא מחמיץ שום קלישאה בדרך אל ההפי אנד, מתסריט שכולו סיסמאות על גבול הפרודיה ורצינות תהומית (אין בסרט ולו הפוגה קומית ראויה אחת), צילום בהילוך איטי, ומוזיקת רקע כה דומיננטית עד שהיא הופכת לדמות נוספת.

המשחק, בהתאם, שטוח כדמויות קרטון. כריס פיין, המגלם לרוב גברים שחצנים ותזזיתיים עם ביטחון עצמי מופרז, נראה כלוא ומיוסר בדמותו המסוגפת של ברני וובר. אריק באנה ובן פוסטר, שחקנים המסוגלים לשאת בקלות סרטים שלמים על כתפיהם, תקועים כאן בתפקידי משנה כפויי טובה ולא משמעותיים. רק קייסי אפלק מצליח להתעלות ולהפוך את ריי סיברט לדמות המעניינת ביותר ולגיבור האמיתי. בתמורה, גומל לו התסריט במהלך תמוה (בלשון המעטה) ובחלקו האחרון של הסרט סיברט פשוט נעלם.

אפילו כותרות הסיום, בהן מפורטים קורות חייו של ברני וובר אחרי מבצע ההצלה (קיבל אות הצטיינות, נשא לאישה את אהובתו מרים, חיו באושר 56 שנים עד יום מותו), לא מזכירות במילה את גבורתו של סיברט ואיך תוגמל עליה. אחרי הכל, אם הוא לא היה שם כדי להבטיח שהמיכלית תמשיך לצוף לוובר לא היה את מי להציל.

לסיכום: יעיל ועשוי היטב בתחומו, רק אל תצפו לקמצוץ השראה אמיתית או מקוריות.

לעוד ביקורות סרטים חדשים ולצפייה ביתית, מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה