התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

סרט חדש: The Lady in the Van
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 01.03.2016 19:21
במקום להתנדף, כגורלם של סרטים איכותיים רבים, הנה סרט חכם ומצחיק שצובר תאוצה ומוקרן בעוד ועוד אולמות קולנוע ברחבי ארה"ב. להיט בהפתעה

The Lady in the Van (הגברת בוואן)

The Lady in the Van (הגברת בוואן)... ז'אנר: קומדיה, דרמה... במאי: ניקולס הינטר... שחקנים: מגי סמית, אלכס ג'נינגס, גוון טיילור, ג'ים ברודבנט, ססיל נובל... זמן: 104 דקות

הבצורת השוררת באולמות הקולנוע ברחבי ארצות הברית בשבועות האחרונים מביאה שתי תופעות לוואי בולטות: מדי סופשבוע נוחתת ערמה נוספת של שאריות מחוממות מהשנה החולפת, ואלו הופכות עד מהרה לאכזבות מסחריות מהדהדות ונעלמות כלעומת שבאו.

ומצד שני סרט נוראי כמו Deadpool מנצל עד תום את הואקום שנוצר והופך ללהיט ענק.

למרבה המזל, יש גם צד שלישי. הוא אמנם מינורי וכמעט לא מורגש, אבל הוא שם. זהו חלון ההזדמנויות של סרטים איכותיים ואינטימיים שיצאו לבתי הקולנוע כבר לפני שבועות לחלחל לאט אבל בטוח לתודעה, וזה כמובן לא יכול לקרות בתקופה בה כל סופשבוע מביא איתו את הסרט החדש שכולם ידברו עליו.

The Lady in the Van הוא מוצר כזה בדיוק. סרט אנגלי שיצא לבתי הקולנוע בארצות הברית בתפוצה מוגבלת כבר לפני 13 שבועות, 'נצח' במונחים הוליוודיים, ובמקום להתנדף הוא רק צובר תאוצה ומוקרן בעוד ועוד אולמות כאשר הכנסותיו כבר חוצות את קו ה-6 מיליון דולר. תוסיפו לזה 2.5 מיליון ליש"ט שהסרט גרף במולדתו, אנגליה, ותקבלו לא רק ממתק לאניני טעם אלא גם להיט בהפתעה.

היות והסרט הוא כמעט מחזה מצולם, ורוב הזמן מופיעים על המסך שני שחקנים בלבד, סביר להניח שהוא גם אחד הפרויקטים הרווחיים של תעשיית הקולנוע הבריטית בשנים האחרונות.

זהו שיתוף הפעולה השלישי של המחזאי הדגול אלן בנט, שכתב את התסריט על פי תסכית רדיו פרי עטו המבוסס על סיפור שחווה במציאות, והבמאי ניקולס הינטר שהיה אחראי גם לעיבודים הקולנועיים של "טירופו של המלך ג'ורג'" ו"נערי ההיסטוריה".

The Lady in the Van (הגברת בוואן)

הצעה שאי אפשר לסרב לה

השחקן אלכס ג'נינגס מגלם בסרט את המחזאי אלן בנט, העובר להתגורר בשכונת קמדן הבוהמית בלונדון של תחילת שנות ה-70 של המאה הקודמת. כמעט מיד הוא מגלה שבין שכניו החדשים (אותם מגלמת גלריה עשירה של שחקנים בריטים ידועים המגיחים להופעות אורח קצרצרות), בולטת לרעה קשישה גלמודה המתגוררת בוואן מקרטע, אותו היא מניעה ומעבירה מדי כמה שבועות מחזית בית אחד למשנהו.

את מרגרט (מגי) שפרד מאפיין בעיקר מזגה הרתחני, הסירחון הנודף ממנה ואופייה המיזנטרופי. ועדיין, דווקא בינה ובין בנט נוצר קשר מהוסס המתהדק בהדרגה. כאשר הוואן של גברת שפרד שובק חיים, בנט מציע לה להפוך את רחבת החניה בביתו למשכנה הקבוע. היא עתידה להמשיך ולהתגורר בוואן, מול חלון ביתו של אלן בנט, במשך 15 שנים נוספות עד יום מותה.

מיותר לציין שהסרט במלואו, כולל הופעתו המשובחת של אלכס ג'נינגס, הוא רק תירוץ לשחקנית הראשית מגי סמית לטרוף את המסך.

הדיווה בת ה-81 נוכחת כמעט בכל סצינה, וככל שהיא נרגנית וזועפת יותר כך הצופה מתאהב בה יותר.

עדיין בנט שומר לעצמו את חלקת האלוהים הפרטית שלו בסרט באחד הטריקים הקולנועיים היפים של השנים האחרונות. הוא כותב את עצמו כשתי דמויות נפרדות. כלומר, אלכס ג'נינגס מופיע פעמיים על המסך ומנהל שיחות עם עצמו. דמות אחת היא בנט המחזאי, היושב תמיד ליד שולחן העבודה שלו ומחפש השראה ליצירתו הבאה, והדמות השנייה היא בנט האדם החי ומתפקד בעולם החיצון. החוויות של האחד יהפכו ליצירתו של האחר.

The Lady in the Vanסטוצים לא מחייבים עם שחקנים צעירים

המפגש עם גברת שפרד מעורר אצל בנט דילמה. המחזאי שבו קולט מיד שההומלסית המוזנחת היא בסיס אידיאלי ליצירה, במיוחד אחרי שהוא מתחיל להכיר אותה לעומק ומגלה שמדובר באישה משכילה, נזירה לשעבר, שלמדה מוזיקה בפריז ודוברת צרפתית מושלמת. בנט האדם, לעומת זאת, מסרב להיקשר בגורלה של שכנתו הכפויה בכך שיהפוך אותה לדמות ראשית במחזה פרי עטו.

בכך הופכים בנט ופינטר את The Lady in the Van לשני סרטים באריזה אחת. האחד הוא סיפור קומי על חברות רבת שנים ויוצאת דופן, והשני הוא דרמה מורכבת על מהותה של השראה והדיאלוג הפנימי בין האמן והאדם החולקים גוף אחד. בנוסף, יש כאן גם משל רב רבדים על הגדרת הנורמאליות ומה הופך בעצם אדם לחריג בעיני הסביבה בה הוא חי.

אלן בנט הקולנועי הוא הומוסקסואל (כמו בחייו) מזדקן ובודד, המנהל במשך שנים סטוצים לא מחייבים עם שחקנים צעירים המשתתפים במחזותיו, נמנע ככל הניתן מחברת בני אדם, ומסור כמעט בלעדית לאמו ההולכת ושוקעת בשיטיון. בפועל, העובדה שיש לו הכנסה קבועה, בית ובגדים נקיים היא ההבדל היחיד בינו ובין גברת שפרד - אישה שבחרה מרצון, מסיבות שיתבררו במלואן רק בסיום הסרט, לנטוש את חייה הקודמים ולהפוך את הוואן הישן שלה לביתה.

המפגש ביניהם הוא 'מין המוצא את מינו'. שני אאוטסיידרים ההופכים לאנשים שלמים יותר כאשר הם יחד, ובהשראתה מצליח בנט בסופו של דבר להיפתח לאהבה ולהפוך משני ישויות פגומות לישות שלמה אחת.

מגי סמית גילמה פעמים רבות בעבר את דמות הקשישה הנרגנית, המסתירה לב זהב מאחורי חיצוניות קשוחה ומרוחקת (ע"ע שני סרטי מלון מריגולד, בהם ככבה לצד הקולגה הנצחית ג'ודי דנץ'). הפעם היא חוברת לענק כתיבה וענק בימוי, שבמקביל מתענגים על כל רגע בעבודה המשותפת שלהם. התוצאה היא סרט שחדוות היצירה ממלאה בו כל דקת מסך, גם בסצנות המצחיקות וגם באלו המגרות את בלוטות הדמע.

באחת הסצינות האחרונות בסרט מתוודה אחת השכנות ברחוב שבנה, כשהיה קטן, פחד עד מוות מהזקנה בוואן. עכשיו, כשהוא חי בארצות הברית ואוחז במישרה בכירה בבנק בינלאומי, הוא דורש בשלומה של גברת שפרד בכל פעם שהוא מתקשר. כאשר רואים את מגי סמית בפעולה מבינים למה.

לסיכום: קטן, חכם, מצחיק, מרגש, ובעיקר מציג את מגי סמית בכושר שיא.

לעוד ביקורות סרטים חדשים ולצפייה ביתית וכתבות תרבות מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה