התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

סרט חדש: 10 Cloverfield Lane
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 14.03.2016 15:28
שלושה בלבד שרדו את האפוקליפסה העולמית וצריכים להתקיים במגורים המצוידים היטב בבטן האדמה - עד שהעולם החיצון יהיה ראוי שוב למגורי אדם

10 Cloverfield Lane (דרך קלוברפילד 10)

10 Cloverfield Lane (דרך קלוברפילד 10)... ז'אנר: מתח, דרמה, מדע בדיוני... במאי: דן טרכטנברג... שחקנים: מרי אליזבת ווינסטד, ג'ון גודמן, ג'ון גלאגר ג'וניור... זמן: 103 דקות

חייבים להסיר את הכובע בפני התנהלותו הממזרית-מבריקה של הבמאי ומפיק העל ג'יי. ג'יי אברהמס. בעוד העולם כולו ממתין בנשימה עצורה ליצירתו החדשה כבמאי, הסרט הראשון בטרילוגיה החדשה בסאגת Star Wars, הוא הפיק בפועל - מהצד ובחשאיות מוחלטת - את 10 Cloverfield lane, בחר בדן טרכטנברג האלמוני כבמאי, והשלים את הפרויקט בתקציב מינימלי של 5 מיליון דולר, כאשר כבר בסוף השבוע הראשון שלו בבתי הקולנוע בארצות הברית גרף הסרט 23 מיליון דולר.

כאמור, איש מחוץ לצוות ההפקה לא ידע כלום עד להשקת הטריילר הראשון, שכנהוג בהפקות שאברהמס קשור אליהן לא חשף דבר לגבי העלילה והשאיר בעיקר סימני שאלה. בהוליווד העכשווית, בה כל צעד של כל יוצר סוג ג' מתועד ומדווח 24/7, זהו לא פחות מנס.

Cloverfield המקורי (שביים מאט ריבס) יצא בינואר 2008, גרף קרוב ל-150 מיליון דולר ברחבי העולם, ועשה שימוש מבריק בטכניקת ה Found Footage רגע לפני שהפכה לטרנד מאוס. הסרט התמקד בכמה סטודנטים המגיעים למסיבה במנהטן, ובעיצומה מותקפת ניו יורק בידי מפלצת ענקית העושה בה שמות. בעוד הגיבורים נמלטים על נפשם, הם מתעדים במצלמות וידאו ניידות את העיר הנחרבת כאשר המפלצת עצמה נחשפת במלואה רק ברגע האחרון.

הסרט החדש הוצג, מראש, כ"קרוב משפחה" של המקור ולא כהמשך שלו - וטוב שכך. בפועל, אין שום קשר בין המיזמים. נקודת ההשקה היחידה, וזה סוג של ספוילר, היא חשיפת העובדה שאותה מפלצת הרסנית מהסרט הראשון הייתה כנראה רק חלק מחיל פרשים חוצני שהתקיף באופן משולב את כל החוף המזרחי של ארצות הברית.

כך קורה שגם מישל (מרי אליזבת ווינסטד), גיבורת 10 Cloverfield lane, מוצאת עצמה מושלכת בהתראה של רגע משיגרה למלחמת קיום. בסצינת הפתיחה היא נוטשת בסערה את הדירה בה היא חיה עם בן זוגה, ותוך נסיעה בכביש המהיר נקלעת לתאונת דרכים. בסצינה שאחרי היא מתעוררת במרתף, קשורה לקיר, מחוברת לאינפוזיה ורגלה נתונה בסד.

10 Cloverfield Lane (דרך קלוברפילד 10)

ריאליטי הישרדות

כך מתחיל חלקו הראשון של 10 Cloverfield lane, שרובו משחק חתול ועכבר פסיכולוגי ופאזל הגיון של הטבע האנושי. מישל כלואה במקלט תת קרקעי אותו בנה הווארד (ג'ון גודמן), חוואי מתבודד וחובב מושבע של תיאוריות יום הדין שהכין עצמו שנים מראש לאפוקליפסה שאכן הגיעה. לטענתו, ארה"ב הותקפה בגז רעיל ולכן המרתף חייב להישאר נעול ונצור.

רק הוא, מישל, ורד-נק חביב בשם אמט (ג'ון גלאגר ג'וניור) שרדו את האסון וצריכים עכשיו להתקיים במגורים המצוידים היטב בבטן האדמה - עד שהעולם החיצון יהיה ראוי שוב למגורי אדם.

מישל, כצפוי, מסרבת בהתחלה להאמין ומנסה להימלט אך בסופו של דבר משתכנעת שהאיום אמיתי. הבעיה היא שהווארד, המושיע מטעם עצמו, מתגלה כאיום ממשי ומסוכן בהרבה בעיקר כשהוא נראה (ושוקל) כמו ג'ון גודמן ולא זז בלי אקדח טעון בחגורה.

זהו, כאמור, ריאליטי הישרדות בחלל אטום וצר התופס את רוב זמן המסך של הסרט. בהיעדר אפקטים, מרדפי מכוניות, קרבות ופיצוצים הוא בנוי כולו על יכולות המשחק (בעיקר של ווינסטד וגודמן) ועל הבימוי של טרכטנברג; ואכן, כולם מצטיינים במילוי תפקידם.

הבמאי הטירון מגלה יכולות מרשימות בבנייה נכונה של קצב, עריכה והעמדה של סצינות, ובעיקר שמירה על מתח גם אם בפועל לא קורה דבר. ג'ון גודמן עושה (שוב) שימוש מקסימאלי ביכולתו להיראות כמפלצת מאיימת ברגע אחד וכדובון נבוך וחביב במשנהו.

באשר למרי אליזבת ווינסטד בת ה-32 - היא נחשבת כבר שנים לאחת השחקניות הצעירות המחוננות בהוליווד, למרות שעדיין לא זכתה לתפקיד שימצה את מלוא כשרונה (ע"ע הקולגה וזוכת האוסקר הטרייה ברי לרסון). כאן היא מדגימה בשלמות למה. קשה לחשוב על עוד שחקנית שיכלה לגלם באמינות כזו אישה צעירה וחזקה, השומרת לכל אורך הדרך על פרקטיות וקור רוח מופתי גם בנסיבות מקפיאות דם.

פרנואיד שבאמת רודפים אחריך

הבעיה היא שיש ל-10 Cloverfield lane גם חלק שני. אמנם קצר בהרבה, אבל הוא שם. מרי אליזבת ווינסטד לבדה על המסך, והוא נטול מלל. זהו החלק החושף מה באמת התרחש בעולם החיצון בזמן ששלושת הגיבורים נלחמו במרתף, ונסתפק בציטוט האמירה הידועה "זה שאתה פרנואיד לא אומר שלא רודפים אחריך"... או במקרה הנוכחי "זה שאתה רוצח מופרע לא אומר שאתה לא יודע על מה אתה מדבר".

אם חלקו הראשון של הסרט ציטט בחופשיות את היצ'קוק, "מיסטי" ואפילו Room, החלק השני מעתיק סצינה שלמה כמעט אחד לאחד מהעיבוד של סטיבן שפילברג ל"מלחמת העולמות" של ה. ג' וולס, עם מרי אליזבת ווינסטד בנעליו של טום קרוז; או כמו שדמותה של מישל אומרת: "נו, באמת". זהו סוף בעייתי ולא מספק לסרט שהתחיל מסקרן, המשיך מצוין, אבל אז היה צריך לחשוב איך מסיימים - ובעיקר איך מתחברים לסרט הקודם.

אם הפיסקה האחרונה נראית לא ברורה, ואפילו מבלבלת, למרבה הצער זו הדרך היחידה להסביר מה התחושה של הצופה בלי להרוס למי שירצה לצפות. אפשר היה לבחור שם שונה, שלא יקשור אותו בשום צורה לסרט Cloverfield, ולהשאיר את העלילה כולה במרתף עם 2 גיבורים טובים הנאבקים על חייהם מול דייר שלישי המתגלה כפסיכופט. זה היה מותיר מותחן פסיכולוגי רזה, מהודק ויעיל. לראייה, לפני 5 שנים ביים קסבייר גאנס דרמה אפוקליפטית בשם The Divide, על חבורת ניצולים ממתקפה גרעינית הנאלצים לשרוד במקלט תת קרקעי אטום והופכים בהדרגה לחיות אדם. זה היה הסרט המחריד ועוכר השלווה ביותר על סוף העולם שנעשה בעשור האחרון, בעיקר בגלל שהוא לא מצא כלל לנכון לעסוק בשאלה מה קורה בינתיים בחוץ.

10 Cloverfield lane לא הפיק את הלקח, ונותר בהתאם מצגת מרשימה ליכולות של במאי מבטיח ושני שחקנים מצוינים שיזכו לכבוד גדול יותר בפרויקטים עתידיים.

לסיכום: התחלה מצויינת, סוף בעייתי.

לעוד ביקורות סרטים חדשים ולצפייה ביתית מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה