התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

סרט חדש: Allegiant
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 25.03.2016 15:17
גל סרטי הנעורים על פי ספרים אוטופיים מאחורינו. נשאר רק לכרסם כמה שאריות שעוד מונחות על השולחן. עדיין מי שראה את 2 הסרטים הראשונים אולי ירצה להמשיך

Allegiant (נאמנים)

Allegiant (נאמנים)... ז'אנר: פעולה, מדע בדיוני... במאי: רוברט שוונטקה... שחקנים: שיילון וודלי, תיאו ג'יימס, ג'ף דניאלס, נעמי ווטס, אוקטביה ספנסר, זואי קרביץ, מיילס טלר, אנסל אלגורט, מגי קיו... זמן: 120 דקות

הנה דילמה: האם חובתו של מבקר קולנוע להתייחס נטו אך ורק לסרט המדובר, או שהבעת הדעה שלו יכולה להיות גם שקלול השפעות מצטברות של גורמים חיצוניים נוספים על חוויית הצפייה?

אם התשובה היא נטו, כלומר מה חשבת תכלס על הסרט, אז Allegiant (החלק השלישי והלפני אחרון בסדרה הקולנועית המבוססת על ספריה רבי המכר של ורוניקה רות) הוא בסך הכול יומית ראויה.

אם לוקחים בחשבון שלל השפעות חיצוניות נוספות, זו כמעט חובה מוסרית לצופים לנטוש במחאה את אולמות הקולנוע ולו רק כדי להעביר מסר חד משמעי למקבלי ההחלטות באולפני הוליווד: דיינו.

עיבודים קולנועיים לספרי פנטזיה לבני נוער היו ביצת הזהב השנייה בגודלה בהוליווד ב-15 השנים האחרונות (הראשונה בגודלה הייתה סרטי גיבורי על, בעיקר אלו מפס הייצור של חברת מארוול). זה התחיל בסאגת סרטי הארי פוטר, המשיך בסרטי Twilight (דמדומים) ושאט הלאה בסרטי The Hunger Games.

אגב, בשלושת המקרים גם התקבע החוק הלא רשמי, לפיו הספר האחרון בסדרה מפוצל לשני פרקים; מהלך שכל תכליתו סחיטת מקסימום מזומנים מאותו מקור ספרותי. בהתאם, התקבע חוק משנה לפיו הסרט הראשון המבוסס על הספר האחרון יהיה תמיד הגרוע בסדרה. אין בו מספיק בשר להחזיק עלילה מלאה (כי את הדרמה הגדולה רוצים לשמור לסוף הסופי בהחלט), ומצד שני חייבים למתוח אותו לאורך מלא כדי להצדיק את הפקתו.

Allegiant, למרות שהוא סובל מלא מעט סצינות מיותרות, לפחות מצליח לעמוד בזכות עצמו. מובן שאין אפשרות להבין אותו עבור מי שלא צפה בשני החלקים הראשונים של הסדרה: "מפוצלים" ו"מורדים", אבל זה עוד כלל ידוע מראש.

Allegiant (נאמנים)

רק שיקגו ניצלה משואה גרעינית

רוברט שוונטקה, הבמאי שב"מורדים" נטל את המושכות מידיו של ניל בורגר שביים את "מפוצלים", הוא איש מקצוע מיומן גם אם נטול כל חזון אישי ייחודי. העלילה מרחיקה הפעם את הגיבורים מהמתחם שהיה מזוהה איתה - גירסה עתידנית והרוסה למחצה של העיר שיקגו, ומעבירה חלק ניכר מזמן המסך בחברה החדשה והמשוכללת בהרבה טכנולוגית שבנתה האנושות במהלך 200 השנים בהן תיפקדה שיקגו כמעין ניסוי מדעי-סוציולוגי-ביולוגי.

זה מאפשר לשוונטקה להשתמש בסט חדש של פעלולים ולהשתמש בגאדג'טים הכוללים  בעיקר כלי נשק וטיס שאף יככבו בסצינה מרשימה של מירדף אווירי.

הבעיה העיקרית של סרטי "מפוצלים", שהייתה קיימת כבר במקור הספרותי, היא שנקודת המוצא הייתה מופרכת לחלוטין. מדוע החליטה הנהגת המין האנושי ששרדה בין החומות המקיפות את שיקגו (ואמורות לכאורה להגן עליה מהתופת שהביאה שואה גרעינית לשאר העולם), שעל מנת להבטיח את עתיד הגזע יש לחלק אותו לפלגים המבוססים על תכונות אופי בסיסיות (אומץ, מסירות, חוכמה וכו')?

Allegiant מנסה לתת תשובה, והיא מגוחכת להפליא: מתברר שהעולם החיצון היה חי וקיים כל אותן 200 שנים מאז האפוקליפסה, ואף צפה במתרחש ברחבי שיקגו בעניין רב באמצעות צילומי לווין (בסצינה משעשעת ומטרידה בו זמנית, מגלה קבוצת הנמלטים שהגיעה לעולם החיצון, שהם מושא הערצה של ילדים שצפו בהם באדיקות משל היו מתחרים בתוכנית "האח הגדול" שזה עתה שוחררו מהבית)... אלו היזמים האמיתיים של שיטת הפלגים, שהפכו עיר שלמה לניסוי בלתי נגמר שמטרתו להביא לעולם זן חדש של בני אנוש טהורי גזע.

נשמע אידיוטי? מישהו הצליח להבין למה כלאו בני נוער במבוכים קטלניים, רק כדי למצוא תרופה למגפה בסרט השני בסדרת "הרץ במבוך"? תשכחו מהגיון בסוג הזה של סרטים. כל עוד הגיבורים רצים, מרביצים, יורים ונראים ממש טוב תוך כדי - זה אמור להספיק.

Allegiant (נאמנים)

קייט ווינסלט אמרה ׳הגומל׳

שיילון וודלי, המגלמת את הדמות הראשית של טריס פריור, הייתה תגלית מרעננת בסרטה הגדול הראשון: The Descendents לצד ג'ורג' קלוני. הבעיה היא שיחסי הציבור של סרטי "מפוצלים" שיווקו אותה כג'ניפר לורנס החדשה (למרות שלאף אחד אין בעיה עם לורנס הישנה), ולגבהים האלה היא רחוקה מלהגיע.

גרוע מכך, ככל שהסדרה נמשכת חוסר הנוחות שלה עם התפקיד וקוצר רוחה להמשיך למיזמים חדשים שמן הסתם מעניינים אותה בהרבה ניכר יותר ויותר לעין.

גם שאר הקאסט מגיש עבודות משחק מביכות, וזה כולל תותחים כבדים כמו נעמי ווטס ואוקטביה ספנסר. זה לא אמור להפתיע. קייט ווינסלט, שגילמה את נציגת הרוע עלי אדמות בשני הסרטים הראשונים, מברכת מן הסתם הגומל על כך שדמותה חוסלה ולא נאלצה לשוב לסרט השלישי, מאותה סיבה שמריל סטריפ מקללת את הרגע בו התפתתה לגלם את הרעה בעיבוד הכושל לספר "המעניק" לפני שנתיים.

מי שמפתיע לטובה הוא דווקא ג'ף דניאלס, המגלם את דייויד, מנהל תוכנית המעקב על העיר שיקגו, המקבל הנחיה לסגור את המיזם ובפועל להשמיד את העיר; מהלך המחזיר את טריס, פור וחבריהם לעמדת מורדים הנמלטים על נפשם, אך גם גיבורים היוצאים להגן בחירוף נפש על העולם בו גדלו. דניאלס, בעל המראה המרובע-קלולסי, המציא את עצמו מחדש בשנתיים האחרונות בדמויות עמוקות, קשוחות וערמומיות ("להציל את מארק ווטני", "סטיב ג'ובס"), וב-Allegiant הוא היחיד המשקיע יותר מהחתמת כרטיס נוכחות.

הפינאלה בקיץ 2017

התוצאה היא סרט פעולה סטנדרטי, אך גם מבולבל ומבלבל, ובעיקר כושל במטרתו העיקרית: בניית ציפיות לקראת הגרנד פינאלה המתוכנן לצאת בקיץ 2017 (והשבוע אכן פורסם שתקציב הסרט המיועד, שיקרא ,Ascendant, יקוצץ משמעותית בשל הירידה החדה בהכנסות של Allegiant בבתי הקולנוע לעומת קודמיו).

כשם שסדרת "משחקי הרעב" משכה בקושי עד לקו הסיום, אף אחד לא באמת ממתין לסרט האחרון בסדרת "הרץ במבוך", והכישלון המוחץ של הסרט "הגל החמישי" בחודש שעבר ביטל מיידית את התכנון להפיק המשך.

גל סרטי הנעורים על פי ספרים אוטופיים מאחורינו. נשאר רק לכרסם כמה שאריות שעוד מונחות על השולחן, וטוב שכך.

לסיכום: עדיין מי שראה את שני הסרטים הראשונים ירצה להמשיך. או שלא.

לעוד ביקורות סרטים חדשים ולצפייה ביתית מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה