התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

סרט חדש: Batman V Superman – Dawn of justice
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 29.03.2016 00:45
הנה זה סופסוף הגיע. שובר הקופות הגדול הראשון של 2016 האירוע שכולם מדברים עליו, הסרט שחייבים לצפות בו. אז למה כל מבקרי הקולנוע קוטלים אותו?

Batman V Superman – Dawn of justice (באטמן נגד סופרמן - שחר הצדק)

Batman V Superman – Dawn of justice (באטמן נגד סופרמן - שחר הצדק)... ז'אנר: פעולה, הרפתקאות, פנטזיה... במאי: זאק סניידר... שחקנים: בן אפלק, הנרי קאביל, איימי אדמס, ג'סי אייזנברג, ג'רמי איירונס, גל גדות, דיאן ליין, לורנס פישבורן, הולי הנטר... זמן: 151 דקות

הנה זה סופסוף הגיע. שובר הקופות הגדול הראשון של 2016 (אם לא לוקחים בחשבון את Deadpool שהפתיע את כולם), והסרט השובר בצורת של חודשיים וחצי במהלכם לא הייתה לאף אחד סיבה ללכת לקולנוע.

Batman V Superman הוא, לטוב ולרע, האירוע שכולם מדברים עליו, הסרט שחייבים לצפות בו, ולו רק כדי להבין למה כל מבקרי הקולנוע ממליצים בחום לא לצפות בו.

את הבעיה העיקרית של Batman V Superman אפשר לתמצת בשתי מילים: במאי קליפים ופרסומות שלפני עשור בדיוק פרץ באפוס הפעולה ההיסטורי "300", שעלה 65 מיליון דולר וגרף 210 מיליון בארצות הברית בלבד. זה היה הסרט שהציג לראשונה את החזון המרשים המאפיין את כל סרטיו (לברוא דימויים ויזואליים גדולים מהחיים הוא יודע), ולמרבה הצער גם את שאר המאפיינים הקבועים בעבודותיו: משחק סוּפר מוגזם, היעדר מוחלט של הומור, סאונד חזק פי 5 מהנדרש, שימוש בעשרות ניצבים בכל סצינה - ובקיצור: הכי גדול, הכי מוגזם, הכי רועש והכי חסר פרופורציה. מאז "300" סניידר לא זכה לשום הצלחה אמנותית ומסחרית ממשית, מה שלא מפריע לו להמשיך ולקבל תקציבי עתק ולהפיל כל פרויקט המופקד בידיו.

האגו המנופח של סניידר מאחד כוחות עם אגו ענק לא פחות: זה של מנהלי אולפני וורנר, שכבר שנים מתקנאים בהצלחות המסחררות של סרטי Marvel ולכן היו חייבים להשיק יקום קומיקס משל עצמם, על פי חוברות DC comics שבבעלותם.

סופרמן ובאטמן, שני מותגי היסוד של יקום זה, מובילים כידוע את הסרט הנוכחי. גל גדות מגלמת את וונדר וומן, עוד נציגה מובילה ביקום DC comics, המצלמת בימים אלה את סרטה העצמאי הראשון וכל תפקידה בסרט הנוכחי מסתכם בטיזר מורחב שיציג אותה לקהל היעד (המטלה היחידה שהסרט מצליח בה).

באשר לגיבורי על נוספים, הסרט החדש אמור לחשוף אותם לראשונה לפני שיזכו לסרטים עצמאיים ואז יאחדו כוחות ב-2 סרטי "ליגת הצדק" המתוכננים (זאק סניידר כבר חתום על חוזה לביים את שניהם), שיהיו קונטרה לסרטי The Avengers של Marvel.

בפועל, אנחנו זוכים לסצינה קצרצרה, בה סדרת קליפים על מסך מחשב מקדישה כמה שניות לאקווה מן, סייבורג והפלאש. הם אינם מופיעים בסרט ולא תורמים לו דבר. בפועל, בניגוד מוחלט לפרסומים מוקדמים, זוהי הונאה בוטה של קהל היעד. מצד שני, מדובר ביצירה כה עמוסה ממילא שיש רק לברך על שלא הוסיפו לה עוד דמויות שיהרסו עוד בניינים.

Batman V Superman – Dawn of justice (באטמן נגד סופרמן - שחר הצדק)

דלק לתבערה

עלילת Batman V Superman, אם אפשר להשתמש במילה זו, מתחילה בפלאשבק למות הוריו של הילד ברוס וויין - מי שיגדל ויהפוך למיליארדר ביום, והאביר האפל הנלחם בפושעי העיר גותהאם בלילה.

זה ממשיך בקרב הנפילים בשמי מטרופוליס בין סופרמן והגנרל זוד שסיימה את הסרט הקודם, Man of Steel, רק שהפעם המאבק מצולם מהקרקע דרך עיניו של ברוס וויין המזהה לראשונה את האיום בעצם קיומו של סופרמן, חייזר עם כוחות בלתי מוגבלים בקרב בני תמותה.

18 חודשים אחרי, סופרמן הוא כבר הסלב המועדף בביצה - בעוד באטמן העייף, הציני והמריר מציין 20 שנות לוחמה בפשע ומתמודד עם אלכוהוליזם מתקדם. אלא שהחלטתו לעצור את סופרמן, בו הוא רואה איום על עתיד הגזע האנושי, מחזירה אותו לכושר שיא.

מנגד מטפח העיתונאי קלארק קנט, האלטר-אגו של גיבור העל המעופף מכוכב קריפטון, שטנה עזה לא פחות למי שנתפס בעיניו כשכיר חרב מטעם עצמו הנוטל את החוק לידיו. הניצוצות כבר מתעופפים, צריך רק דלק לתבערה, ואותו יספק ביד רחבה לקס לותור. בגרסה הנוכחית הוא תעשיין צעיר ועשיר כקורח, וגם פסיכוטי לחלוטין. כל רצונו הוא לראות את שני הענקים מובלים לקרב לחיים ולמוות, עם עצמו בתפקיד המנצח על תזמורת המהפכה.

מבולבלים? זה כלום לעומת התסריטאים (כריס טריו ודייויד גויר), שנדרשו למשימה הבלתי אפשרית של הפיכת הממבו-ג'מבו הזה לסיפור קוהרנטי. הם כשלו במשימה בענק, אבל סניידר הבמאי סירב לתת לפרט שולי זה לעצור הפקה שתקציבה מוערך ב-250 מיליון דולר.

לכן בשעה וחצי הראשונות של הסרט אף אחד - אבל אף אחד! - לא מבין מה בעצם קורה. מי נגד מי, למה, מה המניעים, מה קורה במציאות ומה קיים רק בהזיות של אחד הגיבורים. סצניות שלמות מתגלות בסיומן כחלום.

מיותר לציין שהסרט אינו מיועד בשום אופן לילדים, ולא משנה כמה יתחננו. קחו את הדמות של לקס לותור כדוגמה. בכל סרטי סופרמן לדורותיהם הוא ארכי-פושע גאה הרוקם מזימות בסדר גודל מפלצתי, ושואף להשמיד את סופרמן כי הוא היחיד המסוגל לסכל אותן. סיבה פשוטה וראויה. בסרט הנוכחי, למרות האנרגיה הסוחפת של ג'סי אייזנברג, אין שום הגיון מאחורי השנאה היוקדת של לותור לסופרמן ובאטמן מעבר לטירוף טהור ורצונו להתעלות לדרגת אל, בכך שיגרום לשני גיבורי העל לרקוד לפי חלילו. זה חוסר הגיון המתחרה רק בהחלטתו של באטמן לחוס על חייו של סופרמן (אופס, ספוילר) רק בגלל שהוא מגלה שלשניהם יש אימא ששמה מרתה. סצינה אחרי הוא כבר מציל אותה מחבורת הנבלים ששבו אותה, ומציג עצמו בפניה כ"חבר של הבן שלך".

היא עונה לו: "תיארתי לעצמי, בגלל הגלימה".

הבדיחה הראשונה והאחרונה בסרט.

Batman V Superman – Dawn of justice (באטמן נגד סופרמן - שחר הצדק)

"אני נראית מדהים במיני״

באשר לנקודה הישראלית, הופעתה של גל גדות כוונדר וומן, אינה מביישת את הפירמה היות ואין פירמה. אין שום הסבר משכנע מדוע וונדר וומן נמצאת שם מלכתחילה, מה היא מחפשת, מדוע היא עולה על מטוס במטרה לעזוב את העיר אך מחליטה לשוב ולסייע בקרב האחרון נגד החייזר המפלצתי Doomsday.

היא רק צריכה לומר מפורשות: "אני נראית מדהים במיני, ואם אתם רוצים עוד חכו לסרט באורך מלא שלי שייצא בקיץ הבא". עדיין, הנוכחות של גדות שופעת חן וכריזמה, המעפילים בקלות על אלו של איימי אדמס החוזרת לגלם את העיתונאית לואיס ליין, אהובתו של קנט/סופרמן, שהתסריט מנסה בכוח להשאיר אותה על המסך למרות שאין בה שום צורך.

מרשים בהרבה הוא בן אפלק כבאטמן - החלטת ליהוק שעוררה בשעתו זעם קדוש של מעריצי הדמות, ובפועל הם צריכים לאכול עכשיו את הכובע. אפלק הוא הכוכב האמיתי של הסרט, ובזכות. הוא מתעלה בכל פן על הנרי קאביל החיוור, הממשיך בגאון את המסורת רבת השנים לפיה רק שחקן נוראי מגלם את סופרמן. לפחות הפעם הבעיה נפתרת סופית, וזה עוד ספוילר שלא נחטט בו, כי, כאמור, המבקרים אולי קוטלים אבל לקהל חוקים משלו.

לסיכום: הסרט האידיאלי לכל מי שפרטים שוליים כמו עלילה, משחק, הגיון וחוש שמיעה אינם יקרים לליבו.

לעוד ביקורות סרטים חדשים ולצפייה ביתית מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה