התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

סרט חדש: Midnight Special
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 11.04.2016 15:54
מרתק ושווה צפייה - סרט מדע בדיוני במובן הקלאסי של המילה שהוא גם סרט על אב שיעשה הכל כדי להגן על ילדו

Midnight Special (הצגת חצות)

Midnight Special (הצגת חצות)... ז'אנר: מדע בדיוני, דרמה... במאי: ג'ף ניקולס... שחקנים: מייקל שאנון, ג'ואל אדג'רטון, קירסטן דנסט, אדם דרייבר, ג'יידן לייברהר, סם שפרד... זמן: 112 דקות

במציאות בה רוב הבמאים (והשחקנים) המוכשרים באמת מעדיפים לעבור לטלוויזיה, ומשאירים את הוליווד ליצרני שוברי קופות נוסחתיים, יש לברך על כל רעיון חדש מבית היוצר של הבמאי-תסריטאי ג'ף ניקולס ששני סרטיו הקודמים, Take Shelter ו-Mud, הציבו אותו בעמדת אחד מאחרוני מספרי הסיפורים הגדולים של האמנות השביעית.

סרטו החדש של ניקולס הוא הראשון בו הוא מנסה לשחק במגרש של הגדולים, כלומר להיבנות על בסיס עלילתי השמור לרוב להפקות גדולות תקציב ומרובות אפקטים ולא לדרמות אינדי אינטימיות, ועדיין הוא מצליח להגיש את הסיפור בדרכו האישית והלא מתחנפת. זה, כשלעצמו, הישג מרשים.

שלא כמקובל בסרטים הוליוודיים, המאכילים את הצופה בכפית, ניקולס יצר סרט שחלקים נבחרים ממנו נותרים ללא הסבר. כאילו הצטרפנו באמצע לצפייה מרתונית בסדרת טלוויזיה ועדיין אנחנו נהנים מהחוויה ללא צורך בכל המידע שסופק בפרקים הראשונים שהחמצנו.

בנוסף, מדובר בסרט מדע בדיוני במובן הקלאסי של המילה. לא "פנטזיה", לא "אקשן", לא "עתידני". ניקולס נשען לכל אורך הדרך על סרטי המדע הבדיוני הקלאסיים של שנות ה-70 של המאה הקודמת, ובעיקר שני יהלומי כתר מהקריירה המפוארת של סטיבן שפילברג.

Midnight Special מצטט בחופשיות מ-E.T ומ"מפגשים מהסוג השלישי", מתכתב עם Star Man של הבמאי ג'ון קרפנטר, ואז הופך לגרסה עדכנית למעלליו של ישו הנוצרי.

Midnight Special (הצגת חצות)

חזיונות של יקום אחר

זה מתחיל בכת המשיחית אותה מנהיג הכומר קאלווין מאייר (סם שפרד בהופעת אורח קצרה), הרואה בילד אלטון (ג'יידן לייברהר, שסומן כתגלית כבר בקומדיה St. Vincent עם ביל מארי) שליח האל עלי אדמות, ומתעצם בסצינה בה בוקעות מידיו של הילד אלומות אור הזהות לדימום שגרמו פצעי הסטיגמטה לישו הצלוב. זוהי כתיבה חכמה, רבת רבדים, הדורשת מהצופה ריכוז מלא.

אז בואו ננסה להכניס מעט סדר לבלאגן:

Midnight Special נפתח בחדר קטן בבית מלון עלוב, בו מתאכסנים שני גברים: רוי (מייקל שאנון הנפלא) ולוקאס (ג'ואל אדג'רטון, המאכזב הפעם בתפקיד אנמי שלא מתפתח לשום מקום), וילד חיוור ושתקן המכסה את עיניו במשקפי צלילה.

מהדורת החדשות בטלוויזיה מדווחת שהילד נחטף, ומתנהל מצוד נרחב אחרי שוביו.

מתברר שהחוטף הוא האב הביולוגי של הילד, שכנראה חילץ אותו מידי אותה כת משיחית שמנהיגה, האב מאייר, הציג אותו כבנו ואף העניק לו את שם משפחתו.

הילד, אלטון, ניחן בכוחות פלא ואלומות האור הבוקעות מעיניו גורמות לחזיונות של יקום אחר. ככל הנראה המימד ממנו הגיע לעולם. זוהי, כאמור, רמיזה ברורה לישו שגדל כאדם רגיל ובן להורים בני תמותה לפני שנחשף כבנו של האל ושליחו.

רוי, ככל הנראה חבר לשעבר בכת, בורח עם אלטון ובמהרה מתפתח מירדף כלל ארצי אחריהם - מצד אחד שליחיו של האב קאלווין, מצד שני נציגי סוכנויות הביטחון (החל ב-NSA וכלה ב-FBI) שזיהו את מהותו הפלאית של אלטון בזכות מסרים חבויים שנמצאו בכתבי הקודש.

עכשיו כולם במירוץ נגד הזמן לקראת אירוע המיועד, על פי אותם מסרים, להתרחש בתוך כמה ימים... מהו? נזכיר שוב את ההשפעה של "מפגשים מהסוג השלישי" על הסרט ונסתפק בכך.

Midnight Special (הצגת חצות)

אהבתו של אב לבנו

כאמור, ג'ף ניקולס הוא קודם כל מספר סיפורים מהמעלה הראשונה. הוא כבר עסק בהצלחה באלמנטים של אגדת התבגרות (Mud ששאב השראה מהספר "הקלברי פין" של מארק טוויין) ואפוס זעם תנ"כי (Take Shelter בו חוואי פשוט הופך לנביא). הפעם הוא מתמקד באהבתו של אב לבנו, וזוהי גדולתו העיקרית של Midnight Special.

יותר מכל, זהו סרט על אב שיעשה הכול כדי להגן על ילדו גם כאשר בעתיד ממתין הפירוד הבלתי נמנע. בסרט זהו רצונו של אלטון לשוב למימד ממנו הגיע, ובמציאות זהו רצונו של כל ילד להשתחרר מהתא המשפחתי ולצאת לדרך עצמאית בעולם.

לא מפתיע לגלות שהמימד החלש ביותר ב-Midnight Special הוא דווקא האפקטים. אין הרבה כאלה. אבל הסצינה המרכזית, הבנויה על אנימציית מחשב, מבהירה שניקולס הוא (עדיין) לא במאי של פעלולים. העיר העתידנית, המופיעה בלב המרחבים הפתוחים של דרום מזרח ארה"ב, נראית בעיקר כמו טיוטה שנשכחה על הסט של הסרט Tomorrowland.

נקודה חלשה נוספת היא דמות האם, אותה מגלמת קירסטן דנסט, שלמרות אהבתה הגדולה לבנה והעובדה שהיא מסתכנת לא פחות מבעלה לשעבר (שוב, התסריט אינו מפרט לגבי נסיבות הפרידה בין השניים) נדמה שהתסריט דוחק אותה לעמדת סייד קיק כדי להשאיר את האב כדמות הדומיננטית יותר.

Midnight Special נראה, בסצינות מסוימות, כמו סרט אקשן בדיוני, אך לא חוצה את הגבול והופך לכזה באמת. ג'ף ניקולס נשאר, גם הפעם, יוצר של דרמות אנושיות הבנויות על נסיבות מיסטיות וטוב שכך. זהו כישרונו הגדול ביותר.

לסיכום: אתגר אינטלקטואלי ופאזל שלא באמת נפתר, ועדיין מרתק ושווה צפייה.

לעוד ביקורות סרטים חדשים ולצפייה ביתית מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה