התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

להיט חדש: Captain America: Civil War
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 09.05.2016 15:33
ככה בונים חומה: אחרי Batman V Superman המאכזב, קפטן אמריקה וחבר מרעיו, בהם איירון-מן, ספיידרמן והפנתר השחור, כבשו את הקולנועים וגרפו כבר כ-430 מיליון

Captain America: Civil War

Captain America: Civil War (קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים)... ז'אנר: פעולה, הרפתקאות, מדע בדיוני... במאי: אנתוני רוסו, ג'ו רוסו... שחקנים: רוברט דאוני ג'וניור, כריס אוונס, סקרלט ג'והנסון, סבסטיאן סטן, אנתוני מק'קיי, אליזבת אולסן, דניאל רוהל, ג'רמי רנר, צ'דוויק בוסמן, פול ראד, פול בטאני, דון צ'ידל, טום הולנד, וויליאם הארט... זמן: 146 דקות

הנה זה מגיע. יריית הפתיחה לעונת שוברי הקופות של קיץ 2016, הסרט שכבר הספיק לגרוף יותר מרבע מיליארד דולר מהקרנות בינלאומיות, והפתיחה הפיננסית החמישית בכל הזמנים במגרש הביתי עם הכנסות של יותר מ-180 מיליון דולר בסוף השבוע האחרון.

ייאמר כבר בפסקה הפותחת: המבקרים מעבר לים צדקו. אי אפשר שלא להשוות בין החדש מפס הייצור של סרטי Marvel לניסיון האומלל של אולפני וורנר ו-DC comics להשיק יקום קולנועי משלהם רק לפני כמה שבועות עם Batman V Superman.

הסרט הנוכחי אכן לוקח את המתחרים בהליכה. הישג מרשים במיוחד בהתחשב בעובדה שזהו כבר השלב השלישי בבניית היקום של Marvel (הראשון היה סרטים עצמאיים שהוקדשו לכל אחד מגיבורי העל, השני היה איחודם לפעילות משותפת בשני סרטי The Avengers, והשלישי מוקדש לפילוג ביניהם), ולפחות בסרט הנוכחי מעורבות לא פחות מ-12 דמויות מרכזיות - בהן ב המצטרפים לראשונה 'במקום' מינוס ת'ור והענק הירוק הנעדרים.

זאק סניידר, הבמאי בו בחרו אולפני וורנר, קרס תחת כובד המשימה מול שתי דמויות מובילות. אז נכון, סרטי Marvel הגיעו כבר מזמן לשלב בו אין לצופה הטירון סיכוי להשתלב בפיתולי העלילה ללא שליטה אבסולוטית בפרקים הקודמים... ועדיין הסאגה מסרבת לקרוס תחת עומס הפרטים, ואפילו צוברת תאוצה.

זה קורה, בעיקר, בזכות הבחירה באנתוני וג'ו רוסו כבמאים. שני האחים, שהתחילו את הקריירה בשנים של הפקה ובימוי לסדרות טלוויזיה, עשו סיפתח מרשים כשביימו עבור Marvel את Captain America: Winter Soldier, שסומן מיד כאחד מסרטי הקומיקס הטובים בכל הזמנים.

בדיעבד, הצלחתו המסחרית והאמנותית של הסרט ההוא סללה את דרכם להחליף את ג'וש ווידון, שביים את שני סרטי The Avengers. הראשון היה הצלחה אדירה, השני סיפק את הסחורה אבל כבר גילה סימני קרטוע וקצוות רפויים. (זוהי, אגב, עוד הצלחה של Marvel במקום בו DC comics כשלו: זיהוי מהיר ומיידי של בעיות פוטנציאליות וטיפול בהן לפני הצעד הבא ולא אחריו).

ב-Captain America: Civil War מפזרים ביד רחבה את כל מה שחסר כל כך ב-Batman V Superman: קצב מהיר, הרבה הומור, ואיזון מדויק בין גישה קלילה ונטולת חשיבות עצמית פומפוזית בסצנות הפעולה, מול ניסיון אמיתי ומעורר מחשבה לדון בסוגיות חברתיות-פוליטיות עכשוויות.

Captain America: Civil War (קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים)

גיבורי קומיקס כבני אדם

אלו דמויות בדיוניות של גיבורי על אבל גם בני אדם על כל המשתמע, כולל חולשות האנוש, הפחדים, טראומות הילדות - וכמובן האגו המשתלט על ההיגיון. העובדה שמקורן בחוברות קומיקס אינה מפחיתה את הצורך להעניק לכל אחד מגיבורי הסרט - ובראשם סטיב רוג'רס (קפטן אמריקה) וטוני סטארק (איירון מן), עומק ונפח ההופכים את העימות לדיון אינטלקטואלי ערכי.

הסרט נפתח כהמשך ישיר ל-The Avengers: Age of Ultron במהלכו הצילה החבורה את העולם מיישות האינטליגנציה המלאכותית המאיימת אולטרון, אך שלמה מחיר כבד בהרס רכוש וחיי אדם במדינה המזרח אירופאית (הדמיונית) סוקוביה.

זהו הבסיס לדיון המרכזי בסרט: האם ניתן לאפשר ל-Avengers להמשיך לפעול על דעת עצמם וללא פיקוח, גם למען מטרות נעלות כמו הגנה על אזרחים מול כוחות רשע באשר הם, או שיש לאפשר למדינות העולם להקים וועדת פיקוח שתחליט מתי ואיך תצא החבורה למבצע הבא?

טוני סטארק תומך בהסכם הפיקוח המתהווה. סטיב רוג'רס מתנגד, בטענה שפיקוח כזה יאפשר לכוחות אופל אינטרסנטיים בתוך ממשלות העולם למנוע מהם לעשות את הדבר הנכון בזמן הנכון.

השניים, שכבר בסרטים הקודמים סומנו כשני המנהיגים הכריזמטיים העומדים בפועל בראש חבורת גיבורי העל, מתבצרים בעמדותיהם ומוצאים עצמם במסלול התנגשות בלתי נמנע.

ברקע, דמות משנה של איש צבא לשעבר שאיבד את משפחתו באסון בסוקוביה ומוציא לפועל תוכנית נקמה מורכבת במרכזה חייל החורף (באקי ברנס), רעו הוותיק של קפטן אמריקה, שהפך מחסל קטלני בשירות ארגון הפשע היידרה ומנסה עכשיו לחזור למוטב.

חילוקי הדעות בין קפטן אמריקה ואיירון מן מתעצמים, כאשר כל צד מגייס תומכים ומתנגדים ליוזמת הפיקוח, ומגיע לשיא בקרב מרהיב בשדה תעופה (למרות שהסרט נמשך הרבה אחריה).

Captain America: Civil War (קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים)

מתי כבר הסרטים הבאים

אחד מהישגיו הבולטים של Captain America: Civil warCaptain America: Civil War הוא ההצגה האמינה של עימות בהתהוות, הסוחף גם חברים הממשיכים לכבד ולהעריך אלה את אלה להחלפת מהלומות מילוליות, ואז פיזיות.

מבקרים רבים הגדירו כ'מהפכנית' את הטרנספורמציה של טוני סטארק ממיליארדר שחצן ושונא מרות למשתף פעולה מרצון עם השלטונות - בעוד סטיב רוג'רס, החייל הנאמן והפטריוט האולטימטיבי, הופך מורד הפועל מחוץ לחוק.

זה לא מדויק. סטארק איבד את הביטחון העצמי המופרז שלו לנוכח ההרס האדיר שגרמו מעללי ה-Avengers, ורגשות האשם שלו (בתוספת ליבו השבור בעקבות הפרידה מאהובתו פפר פוטס) דוחפים אותו לחפש גאולה. רוג'רס, לעומתו, איבד את האמון בשלטון החוק אחרי שגילה את האחיזה האיתנה של ארגון היידרה בלב הממשל האמריקני. מצד שני, הוא נשאר החייל האולטימטיבי. זה שאינו מוצא בית בשום מקום שאינו שדה הקרב, בוטח בלב שלם רק באחיו לנשק, ובעיקר יודע שאין דרך לנצח במלחמה ללא מותם של חפים מפשע כתופעת לוואי איומה אך הכרחית.

בלי לגלוש לספוילרים נציין שהעימות המרכזי נותר פתוח, ובעיקר מניח בסיס איתן לשני הסרטים הבאים בסדרה:

Avengers – Infinity War חלקים 1 ו-2 מיועדים לצאת ב 2018 וב-2019 ואת שניהם יביימו אנתוני וג'ו רוסו... בנוסף מתוכנן סרט שלישי בכיכובו של ת'ור, סרט ראשון המוקדש לפנתר השחור... וכמובן סרט חדש על ספיידרמן שכבר מעורר ציפיות גדולות בזכות הופעתו המשעשעת-מרעננת של טום הולנד בסרט הנוכחי.

פס הייצור, מתברר, לא מתכנן האטה בשנים הקרובות.

לסיכום: ככה בונים חומה.

לעוד ביקורות סרטים חדשים ולצפייה ביתית מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה