התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

צפייה ביתית: The Boy... Mustang ו-Deadpool
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 19.05.2016 18:19
צעירה אמריקנית כבייבי-סיטר על בובה בדמות ילד, הסרט דובר הטורקית שייצג את צרפת באוסקר, ריאן ריינולדס מאוהב בעצמו, ואיתן הוק כבלש אחר כת שטן

The Boy (הילד)... ז'אנר: אימה, מותחן, דרמה... במאי: וויליאם ברנט בל... שחקנים: לורן כהן, רופרט אוונס, ג'ים נורטון, דיאנה הרדקאסל, בן רובסון.. זמן: 97 דקות

כמו סרט נוסף מהשנה החולפת שיסוקר בקרוב במדור זה, The Witch (המכשפה), גם The Boyמשויך לז'אנר האימה אך בפועל מתנהל לפי חוקי המותחן הפסיכולוגי. מקור האימה הוא נפשה של הדמות הראשית, ומה שמזין ומעצים אותה הם הפחדים והחולשות שהיא כבר נושאת בתוכה.

יש, כמובן, גם ישות אפלה ומאיימת אך היא מועצמת בעיקר מניצול נקודות תורפה קיימות. לא משיטוט ברחובות עם סכין קצבים, ומילוי המסך בערימת גופות מדממות של בני נוער שטופי הורמונים.

למעשה, הסרט נטול דם כמעט לחלוטין.

וויליאם ברנט בל ביים בעבר כמה סרטים מהפן המתוחכם יותר של ז'אנר האימה' בהם Stay Alive, בו הגיע הרוצח מעולם משחקי המחשב, ו-The Devil Within שעסק בגירוש שדים. The Boy, סרטו המוצלח והמצליח ביותר עד כה (הופק בתקציב של 10 מיליון דולר וגרף 35 מיליון מהקרנות מסחריות בארצות הברית בלבד), הוא גם המאתגר והמורכב בהם.

גרטה (לורן כהן, מגי גרין בסדרה "המתים המהלכים") היא צעירה אמריקנית המגיעה לאחוזה מבודדת באנגליה לשמש אומנת לילד בשם ברהמס, בנם היחיד של מר וגברת הילשייר, היוצאים לחופשה לראשונה מזה שנים רבות.

במהלך ראיון העבודה מתגלים השניים כזוג קשישים תימהונים, וברהמס מתגלה כבובה בדמות ילד בחליפה שחורה אליו מתייחסים השניים כאל בשר ודם ומצפים מגרטה להתנהל בהתאם.

זוהי המכשלה הראשונה ש-The Boy מתבקש לצלוח, והוא עושה זאת בהצלחה רבה. ההיגיון אומר שגרטה תסרב בנימוס, ואז תימלט על נפשה משני הזקנים שדעתם השתבשה עליהם.

זה לא קורה. גרטה, מתברר, נמלטה לאנגליה אחרי מערכת יחסים אובססיבית עם בן זוג אלים האחראי להפלה קשה שעברה. היא זקוקה למקום מסתור ולמקור פרנסה, ואחוזת הילשייר המבודדת היא פתרון מושלם. אם כל מה שצריך בתמורה זה לשחק אותה בייבי סיטר לבובה, היא תשתף פעולה.

ברור שכאשר אישה צעירה ויפה נשארת לבד בבית גדול וישן, משהו ישתבש. גרטה מרגישה שמישהו נמצא איתה בבית... חפצים זזים ממקום למקום... דלתות ננעלות בטריקה... הטלפון מצלצל ומתנתק. במקביל, היא מתחילה לחטט בהיסטוריה של משפחת ווילשייר ומגלה שברהמס האמיתי, שלכאורה מת בשריפה לפני שנים רבות, היה בעייתי בלשון המעטה.

בהדרגה מגיעה גרטה למסקנה שהבובה היא כלי קיבול לנשמתו של הילד המנוח, שעדיין נוכחת בעולם החיים. בהמשך מתגלה אמת נוספת ומאיימת בהרבה, ההופכת למאבק לחיים ולמוות.

The Boy, כאמור, עשוי היטב בתחומו. הוא נבנה בהדרגתיות, כולל כמה סצינות מפחידות באמת - ומסתיים בטוויסט שספק אם מישהו ינחש מראש. מצד שני, רמת התסריט אינה אחידה והחיבור בין טראומת ההפלה של גרטה ותחושות האשמה שלה, להחלטתה להיות אומנת מצטיינת ומסורה לבובה, היא החלק החלש ביותר של הסרט.

לסיכום: גם אם לא מושלם, בהחלט ראוי.

עוד השבוע בדי.וי.די:

Mustang (ילדות פרא).

מנפלאות האיחוד האירופאי. עלילת הסרט שייצג את צרפת בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר בטקס פרסי האוסקר האחרון מתרחשת בטורקיה, הסרט דובר טורקית, וכתבה וביימה אותו הבמאית ילידת טורקיה דניז גמזה ארגובן. הסיפור הוא מאין מפגש פסגה עכשווי בין הסרט The Virgin Suicides שביימה סופיה קופולה, והמחזה "בית ברנרדה אלבה" מאת פדריקו גרסיה לורקה.

מובילות את העלילה 5 נערות יפות מראה, על סף המעבר מילדות לנשיות, שהתייתמו מאימן וחיות בכפר אצל סבתן. בילוי מקרי תמים על חוף הים, בחברת כמה נערים מקומיים, מוביל לכליאתן בבית ותחילתה של מלחמת חורמה בין רוח הנעורים וההורמונים הגועשים מצד אחד, והחינוך המסורתי הנוקשה הכופה על האחיות נישואים מאורגנים במטרה להחזיר אותן לתלם.

לסיכום: עדין ונוגע ללב, מצולם להפליא ונוכחות כובשת של השחקניות הצעירות. זמן: 97 דקות.

Deadpool (דדפול).

זה יצא משליטה כבר בבתי הקולנוע, הפך לאחד הלהיטים הגדולים של 2016, והפורמט הביתי לא הופך אותו לפחות מעצבן. ריאן ריינולדס חלם במשך שנים להביא למסך הגדול את דמות הקומיקס מבית Marvel של ווייד (דדפול) ווילסון. שכיר חרב לשעבר, שזכה לכוחות על אחרי טיפול חדשני שהסכים לעבור אחרי שחלה בסרטן סופני, שאף הפריד בינו ובין אהובתו ונסה. למרבה צערו, התהליך ריפא אותו אך השחית את פניו והותיר אותו חנוט בחליפה אדומה ומסכה, מחפש נקמה במוטנט המאיים אג'קס שהיה אחראי למחדל ומותיר אחריו שלל גופות בכל אשר יפנה.

על הבסיס העלילתי הדל הזה נבנה סרט שכולו מופע סטנד-אפ לילדים בני 16 ומטה, במהלכו ריינולדס בעיקר מדבר ללא הפוגה ובטוח שכל משפט היוצא מפיו הוא שוס קומי.

לסיכום: כמה סצינות פעולה סוחפות וכמה בדיחות מוצלחות, אבל רוב הזמן טרחני ומאוהב בעצמו ללא פרופורציה. זמן: 108 דקות. לביקורת מלאה

Regression (נסיגה).

כישלון אמנותי ומסחרי של הבמאי הספרדי המוערך אלחנדרו אמנבר ("האחרים", "הים שבפנים"), המביים את איתן הוק ואמה ווטסון במותחן פסיכולוגי המבוסס על אירועים שהתרחשו בסוף שנות ה- 80 ותחילת שנות ה-90 של המאה הקודמת, אז אחזה בארצות הברית היסטריה תקשורתית המונית לנוכח פעילותה, לכאורה, של כת השטן בעיקר בערים ובקהילות כפריות קטנות. ברוס קנר (הוק) הוא בלש עייף וציני המופקד על חקירתה של אנג'לה גריי (ווטסון), נערה בת 17 הטוענת שאביה האלכוהוליסט ניצל אותה מינית כחלק מטקס של כת השטן בה חברים רבים מתושבי העיר. קנר הסקפטי נחשף בהדרגה להזיות אימה ההופכות אגרסיביות יותר ויותר, ומובילות אותו להאמין שהכת אכן קיימת ופועלת.

לסיכום: בסיס מעניין לסרט המתחיל טוב, אבל מאבד בהדרגה גובה ואמינות. זמן: 106 דקות. לביקורת מלאה

לעוד ביקורות סרטים חדשים ולצפייה ביתית מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה