התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

צפייה ביתית: The Finest Hours או The Witch?
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 27.05.2016 12:53
סרט הרפתקאות המספק שעתיים של בידור ביתי... סרט אימה דרמתי מורכב... וקומדיה פרועה המגלמת מפגש פסגה בין אמריקן פאי וספרינג ברייקרס

The Finest Hours (שעה של גיבורים)

The Finest Hours (שעה של גיבורים).

סרט הרפתקאות מבית היוצר של אולפני וולט דיסני, המבוסס על סיפור אמיתי שהתרחש בשנת 1952 ובמרכזו מבצע הצלה של משמר החופים האמריקני שהפך מיתוס: סירת מנוע קטנה אותה השיט מלח בשם ברני וובר בלב סופת הוריקן, הצליחה לאתר מיכלית טובעת ולחלץ בשלום יותר מ-30 אנשי צוות שנותרו על סיפונה.

על הבסיס הזה בנויה דרמת פעולה מיושנת (במתכוון), הנראית ומתנהלת כהצדעה לרוח האמריקנית הישנה והטובה של שנות ה-50 של המאה הקודמת והסרטים ההרואיים שהופקו בהשראתה.

הסרט מתנהל ברובו בשלושה צירי עלילה מקבילים: ההפלגה של וובר (כריס פיין) ואנשיו למשימה הנראית על פניה כהתאבדות, הניסיון של צוות המיכלית השוקעת להרוויח זמן בהנהגתו של מכונאי בשם ריי סיברט (קייסי אפלק), ומרים ארוסתו של ברני הממתינה לשובו וחווה לראשונה את מהות חייה של אשת מלח במשמר החופים.

לסיכום: לא זכה להצלחה מרשימה בבתי הקולנוע, אבל בהחלט ראוי כשעתיים של בידור ביתי. זמן: 117 דקות. לביקורת מלאה

The Witch (המכשפה).

אחרי סרט האימה המסקרן The Boy, מגיע בפורמט צפייה ביתית נציג נוסף של ז'אנר האימה הפסיכולוגית. זה המציג תהליך המתרחש ברובו בתוך ראשם ונפשם של הגיבורים, בעוד נציגו האמיתי של הרוע צריך רק לתת לפגמים המולדים של האופי האנושי לעשות עבורו את העבודה השחורה.

The Witch הוא סרט עצמאי דל תקציב (3.5 מיליון דולר), שזכה בשנה החולפת בשלל פרסים בפסטיבלים נחשבים, קונצנזוס ביקורות אוהדות והצלחה מרשימה (26 מיליון דולר ממכירות כרטיסים בארצות הברית בלבד). בנוסף הפך הסרט לתופעת רשת, ונושא לאינספור דיוני פורומים - בעוד אחד מכוכביו הבולטים, התיש השחור פיליפ, זכה לחשבון טוויטר פופולארי.

מצד שני, זה בפרוש לא סרט מבדר וקליל. להיפך. מה שבולט כבק בדקות הראשונות של צפייה ב-The Witch  הוא הרצינות והיסודיות בה ניגש הבמאי המבטיח רוברט אגרס לטיפול בפרויקט. הסרט מתרחש בניו אינגלנד בתחילת המאה ה-17, ומבוסס על עשרות יומנים ועדויות של המתיישבים הלבנים הראשונים שניסו להיאחז בחלקת הארץ החדשה והקודרת, תוך ניהול אורך חיים סיזיפי שקנאות דתית קיצונית הייתה אלמנט מרכזי בו.

כל יוזמה שצלחה הייתה עדות לשביעות רצונו של האל, כל כישלון היה מזימה אפלה של השטן, ותהליכים פיזיים ונפשיים נורמאליים (התעוררות מינית של בני עשרה) היו בסיס איתן להאשמה במגיה שחורה.

באמצעים הדלים (כלכלית) שעמדו לרשותו, אגרס הצליח לשחזר במדויק את המראה, האווירה ואפילו השפה (השחקנים מדברים אנגלית עתיקה הנשמעת כמו מונולוגים ממחזותיו של שייקספיר). כל אלו מאפשרים לצופה לצלול מיד לעולם המוכר והזר בו זמנית.

The Witch (המכשפה)

וויליאם (ראלף אינסון) הוא קנאי דתי עקשן וגאוותן, הנוטש את הקהילה הנוצרית האדוקה בה חי עם אשתו קתרין (קייט דיקי) וחמשת ילדיו אחרי שהסתכסך עם ההנהגה המקומית, בעקבות פרשנותו האישית לכתבי הקודש. המשפחה נודדת אל השממה ומקימה חווה מבודדת על גבול היער, שם מתכנן וויליאם לחיות כאיכר וצייד למרות שכישוריו בתחומים אלה מוגבלים בלשון המעטה.

מהר מאוד מתברר שהיער הוא ביתה של מכשפה, שכבר בתחילת הסרט חוטפת את התינוק סם ומשתמשת בו בטקס הקרבה פגאני. זוהי החוליה הראשונה בשרשרת תלאות הנופלות על המשפחה, ובהדרגה מפוררות אותה ומסיתות בעל נגד אישה, אם נגד בת ואחות נגד אחיה. למרות שכוח רוע אפל אכן פועל בלב היער, המכשפה לא נדרשת לעשות הרבה. אופי לא מתפשר, תנאי חיים קשים, רעב ומחסור, בידוד ופנאטיות בונים בסיס איתן לחורבן.

התוצאה היא, כצפוי, דרמה פסיכולוגית בה משחק משובח ובימוי מהודק יוצרים את תחושת המועקה הגוברת, ולא מראות זוועה על המסך. כמעט אין רגעים בהם הצופה מזנק בבהלה, מה שאולי יגרום לחובבי סרטי אימה קצביים ומדממים לסווג אותו כסתמי ובעיקר משעמם.

רוברט אגרס יצר, מראש, סרט לזן מתוחכם בהרבה של צופים בידיעה ברורה שהתבשיל שהוא רוקח לא יערוב לחיקו של כל אחד. במקביל, הוא הצליח לגעת בסוגיות הנחשבות טאבו בסרטי קונצנזוס כמו גילוי עריות. אלמנט מרכזי בסרט הוא הפיכתה של הבת הבוגרת טומסין (אניה טיילור ג'וי הנפלאה) מילדה לאישה, והשפעת התהליך על אחיה הצעיר והמתבגר כיילב.

באין נערות אחרות בלב השממה, הוא מביט באחותו במה שהצופה מזהה מיד כמשיכה מינית. מובן שהאם קתרין מבינה את המתרחש, אך במקום ללמד את ילדיה פרק בהלכות ביולוגיה בסיסית - מיגבלות החינוך הדתי והבורוּת התקופתית מסיטות את האירועים לנתיב אפל בהרבה. טומסין מסומנת כאויבת ואיום, ומכאן קצרה הדרך להאשמה החמורה מכל: מכשפה.

בסופו של דבר, הצעידה מרצון אל זרועותיו של השטן היא האופציה היחידה הנותרת לה.

לסיכום: איטי, מורכב ועוכר שלווה. זמן: 92 דקות.

Dirty Grandpa (סבא בהפרעה).

קומדיה פרועה שהוגדרה בידי כמה מבקרים כשלב הסופי בהידרדרותו של רוברט דה נירו למחוזות הטראש. בפועל, דווקא הכוכב הצעיר לצידו, זאק אפרון, הוא המושפל עד אפר בעוד דה נירו מנסה, ורוב הזמן מצליח, לשמור על כבודו ולהפגין יכולות קומיות מרשימות.

ריצ'ארד (דיק) קלי הוא איש צבא לשעבר ואלמן טרי המשכנע את נכדו ג'ייסון, שהפך לעורך דין מרובע ומשעמם, לחבור אליו לטיול של יומיים רגע לפני שהוא מתחתן עם בח"ל מרדית - נסיכה יהודיה מפונקת ונוירוטית.

מהר מאוד מתברר שלסבא האנרגטי, גס הרוח ותעב החיים, יש אג'נדה נסתרת להפוך את המסע לחגיגה של מין מזדמן, אלכוהול וסמים - בסיומו ילמד הנכד הסורר שלפעמים המבוגרים אכן יודעים יותר טוב. הכוכבת העולה אוברי פלאזה גונבת את ההצגה כתלמידת קולג' עם משיכה אובססיבית לזקנים.

לסיכום: מפגש פסגה בין אמריקן פאי וספרינג ברייקרס. זמן: 102 דקות.

לעוד ביקורות סרטים חדשים ולצפייה ביתית מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה