התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

סרט חדש: X-Men: Apocalypse
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 01.06.2016 22:31
גם אם לא הברקה גדולה, השלישי בטרילוגיה השנייה של יקום אקס-מן מזמן בידור קייצי בכיכובם של מוטאנטים מגוונים בעלי כוחות בלתי מוגבלים

X-Men: Apocalypse (אקס-מן: אפוקליפסה)

X-Men: Apocalypse (אקס-מן: אפוקליפסה)... ז'אנר: פעולה, הרפתקאות, פנטזיה... במאי: בריאן סינגר... שחקנים: ג'יימס מק'קווי, ג'ניפר לורנס, מייקל פסבנדר, אוסקר אייזק, ניקולס הולט, רוז ביירן, אבן פיטרס, סופי טרנר, טיי שרידן, קודי סמית מק'פי, אלכסנדרה שיפ... זמן: 144 דקות

16 שנים חלפו מאז נבחר בריאן סינגר, במאי צעיר וכוכב בן לילה בזכות המותחן המשובח "החשוד המיידי" (שהפך מאז לקלאסיקה), להוביל את העיבוד הקולנועי הראשון לסדרת הקומיקס הפופולארית מבית Marvel. ההמשך, היסטוריה.

"אקס-מן" הראשון היה לא רק שובר קופות, אלא גם הסרט שהשיק סאגה בלתי נגמרת של עיבודים קולנועיים למעללי גיבורי-על שנבראו במקור עבור פורמט הקומיקס.

מאז הפך החיבור של סינגר לפרנצ'ייז אקס-מן לחתונה קתולית. למרות שבמאים נוספים השתתפו מדי פעם בחגיגה (בהם מתיו ווהן הבריטי החתום על X-Men: First Class מ-2011, לדעת רבים הטוב בסרטי הסדרה), סינגר תמיד חוזר.

לפחות לדעת המבקרים, הפעם זה לא הצליח לו. X-Men: Apocalypse זכה, מיד עם צאתו, לביקורות פושרות עד איומות. הטענות העיקריות היו שהסרט בומבסטי מדי, מנותק רגשית, מוותר על לב ונשמה לטובת עוד ועוד אפקטים ומראות הרס המוניים, מעמיד במרכזו נבל חד מימדי נטול מניעים רציונאליים, ובעיקר חסר הומור כמעט לחלוטין.

גם בקופות, היות ומדובר באחת מהפקות הדגל של קיץ 2016, כבר ניכרת אכזבה גדולה מביצועיו. במהלך סוף השבוע הארוך של Memorial Day הוא גרף כ-75 מיליון דולר, וכאשר עלות ההפקה עומדת על 180מיליון דולר ספתח כזה הוא, בלשון המעטה, סיבה לדאגה.

יאמר מיד: יש משהו בטענות המבקרים. לכל אורכו (הרב) מעניק X-Men: Apocalypse תחושה של שובע, כאשר הן הבמאי והן השחקנים (במיוחד ג'ניפר לורנס ומייקל פסבנדר שהקריירות שלהם המריאו מזמן מעבר לגבולות הז'אנר) עושים כמיטב יכולתם מצד אחד - ומצד שני קשה להם להסתיר את העובדה שהפעם הם מחתימים כרטיס נוכחות ובאים לעבוד נטו.

עדיין האמירה שסינגר נכשל לחלוטין היא הגזמה. זהו לא סרט הקומיקס הטוב בכל הזמנים, רחוק מזה, אבל הוא עדיין מתנשא בקלות מעל פלופים מביכים דוגמת Batman V Superman הטרי, שהפך כמעט מיד לסמן מייצג של כל מה שלא אמורים לעשות בעיבוד קולנועי לקומיקס.

X-Men: Apocalypse (אקס-מן: אפוקליפסה)

תרדמת של אלפי שנים

הסרט הנוכחי הוא החלק השלישי בטרילוגיה השנייה של יקום X-men. זו החוזרת בזמן לשורשי ההיכרות, החברות והסכסוך רב השנים בין פרופסור צ'רלס אקסבייר ואריק לנשרד (מגנטו), שני המוטאנטים רבי העוצמה האוחזים בדעות מנוגדות לגבי מקומם ותפקידם של בני מינם בקרב בני האנוש הסובבים אותם: האחד דוגל בדו-קיום וסיוע הדדי, השני מאמין שמלחמה בין המינים בלתי נמנעת ולכן עדיף לירות ראשון.

כאשר מוטאנט קדום עם כוחות כמעט בלתי מוגבלים מקיץ מתרדמת של אלפי שנים, ומחליט לעצב מחדש את העולם בצלמו המעוות, ההתייצבות של מגנטו לצד האיום החדש מתבקשת. הוא איבד זה עתה בנסיבות טרגיות את אשתו ובתו, המשפחה שהקים בשנים בהן ניסה לחיות בשלווה כאחד האדם בעיירה נידחת בפולין, ותחושות הזעם והכאב מובילות אותו מחדש לעמדת איום גדול מאי פעם על המין האנושי.

העלילה מתרחשת בשנות ה-80 של המאה שעברה, אך בפועל יש למימד התקופתי השפעה מועטה בלבד על ההתרחשויות. בגדול, זוהי אותה נוסחה קבועה של סרטי X-men, לפיה חבורה אחת של מוטאנטים נלחמת עד חורמה בחבורה אחרת והרבה בניינים נהרסים תוך כדי.

בריאן סינגר הוא כבר מקצוען מיומן היודע היטב את מלאכת ההעמדה והצילום של סצינות פעולה כאלה. עדיין ההברקה הגדולה היא סצינה בה מככב קוויקסילבר (אבן פיטרס המצוין) לצלילי הלהיט המיתולוגי של יוריתמיקס Sweet Dreams; שחזור אחד לאחד של הסצינה המוצלחת ביותר בסרט הקודם בסדרה שגם בה כיכב אותו קוויקסילבר... אפילו בשיאו אין בסרט החדש מקוריות אמיתית.

לנבל קוראים א-נוּר

גם הנבל סבח א-נור (מעניין כמה צופים אמריקאים מודעים לעובדה שפירוש שמו בערבית הוא "בוקר אור"), אותו מגלם אוסקר אייזק המסתתר מאחורי שכבה עבה של איפור כחול, הוא בסופו של דבר קלישאה.

הוא אמור להיות המוטאנט הראשון בהיסטוריה. בן אנוש שנולד במצריים העתיקה עם כוחות בלתי מוגבלים, ובהתאם האמין שייעודו להפוך לאל שלא רק ישלוט בעולם אלא גם יעצב אותו על פי טעמו האישי.

כאשר הוא מתעורר לחיים, זעמו על הבגידה של מאמיניו שקברו אותו חי מתחת לפירמידה שהקים להנצחת שמו מופנה מיד לתושביו העכשוויים של העולם החדש אליו נקלע. זהו, בפועל, המניע היחיד להרס שהוא ממיט על העולם.

למעשה, התפקיד היחיד של סבח א-נור הוא לשמש זרז שיניע דמויות מרכזיות ומוכרות ממנו ביקום של X-men למקם עצמן מחדש בסקאלה שבין טובים ורעים.

מיסטיק (ג'ניפר לורנס) תשוב משנים של חיים במחתרת, תאמץ רשמית את הילת הגיבורה המלווה אותה, ותוביל דור חדש של מוטאנטים צעירים - בהם נייט קרולר, סייקלופ וג'ין גריי (סופי טרנר, עם הבעת הייסורים התמידית שכבר הפכה לסמלה המסחרי של סאנסה סטארק, דמותה בסדרה Game of throne) שתגלה לראשונה את מלוא עוצמת כוחותיה.

מגנטו יוותר סופית על הניסיון להשתלב בין בני אנוש כאחד מהם, אך במקביל יבין שגם לו יש קווים אדומים.

ואילו פרופסור אקסבייר? הוא יאבד את שיערו ויישאר עם הקרחת המפורסמת המזוהה איתו, וסופסוף נגלה איך זה קרה.

X-Men: Apocalypse (אקס-מן: אפוקליפסה)

עקיצה עצמית משובחת

עוד מילה על ההומור בסרט. נכון, אין הרבה ממנו אבל הוא קיים. בעיקר ברמיזות של הדמויות באשר לעתיד לקרות להן: ג'יין גריי אומרת לאקסבייר "אני פוחדת שיום אחד אפגע במישהו"... סייקלופ אחרי מפגש מדמם עם וולברין, בהופעת אורח קצרה של יו ג'קמן, "לא נראה לי שנפגוש אותו שוב אי פעם".

היות וסרטי Marvel מיועדים, ממילא, לקהל מאמינים אדוק המכיר את ההיסטוריה של הדמויות על בוריה הפאנצ'ים האלה עובדים. ויש, כמובן, את העקיצה העצמית המשובחת בסצינה בה כמה מגיבורי הסרט יוצאים מאולם הקולנוע בו מוקרן הסרט Return of the Jedi - השלישי בסאגת סרטי Star Wars המקוריים, וג'ין גריי אומרת: "הסרט השלישי תמיד הכי גרוע".

לסיכום: ממש לא הכי גרוע, אבל גם לא הברקה גדולה. עוד שובר קופות קיצי עשוי לפי הספר שישכח מלב יומיים אחרי הצפייה בו.

לעוד ביקורות סרטים חדשים ולצפייה ביתית מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה