התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

סרט חדש: Me Before You
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 10.06.2016 21:07
כוכבת נולדה! איך הופכת חאליסי, השליטה המהפנטת מ-Game of Thrones, למלצרית תלושה ודי-מטומטמת אך מתוקה להפליא ועם לב זהב, באפוס רומנטי מוצלח

Me Before You (ללכת בדרכך)... ז'אנר: דרמה, רומנטיקה... במאית: תיאה שרוק... שחקנים: אמיליה קלארק, סם קלאפלין, ג'נט מק-טיר, צ'רלס דאנס, סטפן פיקוק, מתיו לואיס, ג'נה קולמן, ברנדן קויל, סמנתה ספירו... זמן: 110 דקות

אחד המאפיינים המובהקים של דור "ילדי המילניום" (כלומר צעירים שנולדו ו/או התבגרו אל תוך המאה ה-21) הוא הציניות, והקושי בהתמודדות עם רגשות בכלל ורומנטיקה גדולה מהחיים בפרט. לא במקרה טוענים מבקרי קולנוע שהסרט Titanic, שביים ג'יימס קמרון ב-1996 בכיכובם של ליאונרדו די קפריו וקייט ווינסלט, היה האפוס הרומנטי הגדול האחרון.

אם מחפשים את יורשיו הפוטנציאליים בהפקות שיצאו לדרך אחרי שנת 2000 נשארים עם שלוש דוגמאות בלבד: The Notebook, משנת 2004, היה הקרוב ביותר לסטנדרטים של סוחטי דמעות הוליוודיים קלאסיים... גם סרטי Twilight נכללו בסוגה זו, גם אם בדוחק, כי בכל זאת היה שם סיפור אהבה אפי בין בת אנוש וערפד... והיה, כמובן, The Fault in our Stars שגרם למאות אלפי בנות עשרה ליבב עצמן לדעת לתוך ממחטות נייר חד-פעמיות. שאר הניסיונות להשיב לחיים את ז'אנר הדרמה הרומנטית הסתיימו, לרוב, במפחי נפש אמנותיים וכלכליים.

עד עכשיו.

מלצרית תלושה עם לב זהב

בסוף השבוע שעבר יצא לבתי הקולנוע Me Before You, המבוסס על רב המכר מאת הסופרת הבריטית ג'וג'ו מויס, וגרף 18 מיליון דולר. רובו המכריע של הסכום הגיע מכיסן של נשים - החל במבוגרות האחראיות וכלה בילדות שטרם חוו על בשרן אהבה ראשונה, אך התמסרו בלהט לסיפורה של המלצרית התלושה והדי-מטומטמת (אך מתוקה להפליא ועם לב זהב) לואיזה (לו) קלארק, החווה אהבה כזו בזרועותיו של וויל טריינור. איש עסקים צעיר, עשיר כקורח ויפה תואר שהפך משותק מצווארו ומטה בעקבות תאונת דרכים קשה.

אז נכון, מצד אחד הסרט מבוסס על ספר שכבר הוכיח את עצמו כאבן שואבת הלוחצת ללא בושה על כל הכפתורים הנכונים. מצד שני, בכל זאת הימור. מדובר בעלילה כה צפויה מראש, כה עמוסת קלישאות, כה חסרת בושה ברומנטיקה הטהורה עליה היא בנויה - וממנה דור ילדי המילניום אמור להקפיד להתרחק.

בנוסף, את הדמות הראשית של לואיזה מגלמת אמיליה קלארק המוכרת בעיקר בזכות תפקיד אייקוני אחד: דאינריז טראגרין (המכונה חאליסי) בסדרת הפולחן Game of Thrones. דמות שהיא ההיפך הגמור מהתפקיד שהיא נדרשת לגלם בסרט הנוכחי.

הניסיון של קלארק במשחק בכלל ובקולנוע בפרט, מעבר לסט של Game of Thrones, די מוגבל למזלה, הכישלון של Terminator: Genysis בקיץ שעבר יוחס לקריירה הדועכת של ארנולד שוורצנגר). זה קריטי, כי האופן בו היא מגלמת את לואיזה הוא המפתח לחיבור הרגשי של הצופה לסרט כולו. האם היא תעבור מסך כבת-כפר סתומה עם טעם זוועתי בבגדים ונטייה לפלוט שטויות בשרשרת, או כנערה המקסימה בתבל שאי אפשר שלא להתאהב בסרבול והמבוכה המולדים שלה, השלוב בחוסר יכולת כרוני לומר את הדבר הנכון בזמן הנכון?

לזכותה של אמיליה קלארק ייאמר שהיא קלטה בשלמות את הפרסונה הספרותית שיצרה ג'וג'ו מויס (שגם כתבה את התסריט לעיבוד הקולנועי). לואיזה קלארק (שם המשפחה הזהה ממש מבלבל) הייתה, כבר בספר, דמות שאפשר לאהוב עד כלות או לא לסבול; לא משהו באמצע.

הר געש של רגשות לא מזוקקים

כך גם היחס למפגן המשחק של אמיליה קלארק, שעשוי להיות קיצוני לכאן או לכאן. לא מפתיע שמבקרים רבים כבר הגדירו את ביצועיה כהתגלמות ה-Over Acting במובנו השלילי ביותר. מצד שני זו בדיוק לואיזה, כך שאם אתה שייך למחנה אוהביה תתאהב גם באופן בו היא מוצגת בסרט: הר געש של רגשות לא מזוקקים, שבמיטבו מפרק גם את מטעני הציניות הקשים ביותר עם נשק יום הדין - החיוך הכי ממיס לבבות שנראה על מסך קולנוע מאז הפכה ג'וליה רוברטס לכוכבת על ב-Pretty Woman.

דבר אחד בטוח: Me Before You יסיר לעד את החשש שהקריירה של אמיליה קלארק התחילה ותסתיים עם חאליסי המהפנטת מ-Game of Thrones. כל שאר הדמויות בסרט, כולל סאם קלאפלין (הזכור מהופעתו כפיניק בסרטי The Hunger Games) המגלם את וויל טריינור, הם רק כינורות משנה בקונצ'רטו שלה.

את Me Before You ביימה תיאה שרוק, שעברה המקצועי גדוש בעיקר בהפקות תיאטרון, והיא הופכת את המינוס התיאורטי הזה לפלוס גדול. כאשר מדובר בסיפור כה דרמטי מלכתחילה, הבימוי של שרוק מצליח לעדן במקומות הנכונים ולתת פוּל גז במקומות הנדרשים, וזה הרבה יותר קשה ממה שנדמה. בנוסף, היא ניחנה בחוש ויזואלי-אסתטי משובח - החל בצילומי אחוזת טריינור וכלה בחופשה הרומנטית באי מאוריציוס; כולם מתועדים באסתטיקה נעימה ולא מנקרת עיניים.

סינדרלה ענייה ונסיך עשיר ו... נכה

העלילה עצמה היא, ברובה, תואמת תבנית מוכרת וידועה מראש. סיפור אהבה בין סינדרלה ענייה ונסיך עשיר (גם אם נכה), עם טוויסט במקום הפי אנד. היא לא נועדה להציל אותו, הוא זה המציל אותה. במקרה זה מלמד אותה ליהנות מסרטים זרים עם כתוביות וקונצרטים של מוזיקה קלאסית, מנער את הדימוי העצמי הנמוך שלה, ומגשים את חלומותיה הכמוסים לחיי הגשמה ויצירתיות. וכמו האומנת הקסומה מרי פופינס, כאשר תפקידו מסתיים - הוא עוזב. רק במקום לרחף לשמיים עם מטריה וויל טס לקליניקה בשווייץ לממש תכנית עליה הוא שוקד מהיום בו הפך נכה.

למרות שהלב של הצופים כמה לראות את זוג האוהבים נשאר יחד לנצח, כי אלו חוקי הדרמה הרומנטית, ההיגיון מחייב להודות שזה הסיום האפשרי היחיד. לואיזה אמנם מתקשה לקבל את זה, בעיקר בגלל שהגיון הוא לא הצד החזק שלה, אבל לפחות היא נשארת עם קפה וקרואסון ולומדת שתי מילים בצרפתית.

בעקבות ההצלחה המסחררת של הספר "ללכת בדרכך" כתבה ג'וג'ו מויס ספר המשך, After You (שתורגם לעברית בשם "החיים אחריך"), בו מנסה הגיבורה להתחיל חיים חדשים ועצמאיים בעיר הגדולה לונדון. היות והסרט הנוכחי מסתמן כבר עכשיו כהצלחה גדולה, אפשר להמר שזה רק עניין של זמן (קצר) עד שלואיזה קלארק, האישה והגבות, תשוב לכבוש את המסך הגדול. אפשר כמובן להיות ציניים, אבל הרומנטיקה בגרוש הזו עדיפה על עוד אקשן ממוחזר וגדוש באפקטים.

לסיכום: כוכבת נולדה!

לעוד ביקורות סרטים חדשים ולצפייה ביתית מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה