התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

סרט חדש: Jason Bourne
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 09.08.2016 19:06
כמה קיבל מאט דיימון על כל משפט שאמר בסרט, כמה השקיע בחדר כושר כדי לשוב ולגלם בגיל 46 גיבור פעולה גדול מהחיים, ולמה בכל זאת נדצה שהוא לא רוצה להיות שם

Jason Bourne-1

Jason Bourne (ג'ייסון בורן)... ז'אנר: פעולה, מתח... במאי: פול גרינגראס... שחקנים: מאט דיימון, אלישיה ויקנדר, טומי לי ג'ונס, וינסנט קאסל, ג'וליה סטיילס, ריץ אחמד, סקוט שפרד... זמן: 123 דקות

25 מיליון דולר - זהו תלוש השכר שקיבל מאט דיימון על מנת לחזור ולגלם בפעם הרביעית את ג'ייסון בורן, בוגר מצטיין של תוכנית סודית להכשרת מתנקשים בחסות ה-CIA שאיבד את זכרונו, פרש מהסוכנות, והפך פליט נרדף המקדיש את חייו לחשיפת הפשעים של מעבידיו לשעבר תוך ניסיון להתמודד בו זמנית עם עברו המסויט ורגשי האשם שלו.

אחרי שלושה סרטים מצליחים (שניים מהם ביים פול גרינגראס), שכמקשה אחת נחשבים לאחת מיצירות האקשן הקולנועיות הטובות של המילניום החדש, החליט דיימון שכמו בן דמותו הקולנועי גם הוא רוצה לפרוש.

מפיקי הפרנצ'ייז, באופן טבעי, סירבו להשלים עם האובדן ולפני ארבע שנים ניסו להשיק סרט בורן ללא בורן. זה היה The Bourne Legacy, בו כיכב ג'רמי רנר. סרט אקשן לא רע, שהודבק בכוח ובתפרים גסים לעולם הביון האפל בו פעלה הדמות המקורית.

הסרט ההוא לא היה כישלון טוטאלי, אבל למעריצי הסדרה היה ברור שזה לא אותו דבר בלי מאט דיימון. המפיקים קלטו את המסר, ופנו אליו בהצעה שאי אפשר לסרב לה.

הפרסומים הרשמיים לסרט Jason Bourne טוענים שדיימון אומר במהלכו 25 משפטים בלבד, כלומר מרוויח בממוצע מיליון דולר למשפט! מובן שאף אחד לא באמת מנסה לספור תוך כדי הצפייה בסרט, אבל נראה מקרי מדי שמספר השורות זהה למספר המיליונים...

בכל מקרה הליך הפיתוי הצליח, ועם דיימון בפנים גיוסו מחדש של פול גרינגראס כבר היה קל בהרבה. כך נפתח הנתיב לסרט שלא רק מחזיר דמות פופולארית אלא גם שומר על החזון הוויזואלי המאפיין את הסדרה - צילום גרעיני עם תאורת שטח טבעית... מצלמה רועדת המעניקה תחושה של תיעוד דוקומנטרי... ועריכה קצוצה דק דק ההופכת את האבחנה מי יורה במי ומי מרביץ למי לבלתי אפשרית.

Jason Bourne

עבודה במצב אוטומט

כאן מתחילות הבעיות. הראשונה, החזירו את ג'ייסון בורן אבל לא ממש ידעו מה לעשות איתו. היות ועברו 9 שנים מאז השיב לעצמו את זכרונו ונעלם, בסיום הסרט השלישי בסדרה, נדרש בסיס עלילתי מוצק שיסביר מדוע מחליט בורן לשוב למלחמת ראש בראש מול ההנהגה העכשווית של ה-CIA, ומה הוא מחפש עכשיו אחרי שהוא כבר יודע מיהו ומאיפה בא (לא שזה משרת אותו ביומיום, היות ולפרנסתו הוא מתאגרף בקרבות רחוב לא חוקיים בעיירות נידחות על גבול יוון ואלבניה).

הפתרון שהגה התסריט קלוש וגדוש קלישאות. רק עכשיו נזכרו לספר לנו שאביו של בורן היה אנליסט CIA שנרצח, ההוגה המקורי של תוכנית ההכשרה, שחזר בו לאחר שגילה שבנו (אז עדיין קצין צעיר ומבטיח בשם דייויד ווב) הוא המועמד הראשי להפוך מאדם רגיל למכונת הריגה משומנת, ועכשיו נחשף הגיבור למידע חסוי המאפשר לו להתחקות אחר האחראים ולנקום בהם?... נו, באמת.

בעיה נוספת, חמורה בהרבה, היא חוסר החשק הבולט אותו מפגינים כל העושים הראשיים במלאכה מול המצלמה ומאחוריה. פול גרינגראס הוא במאי אקשן אדיר, ומהבודדים כיום שעדיין מעדיפים לרסק עשרות מכוניות על אמת ולא לגעת באנימציות מחשב. עדיין התחושה היא שעל Jason Bourne הוא עבד במצב אוטומט, כלומר הנפיק תוצרת מלוטשת ומדויקת אך לא ניסה לשנייה להתעלות מעל עבודותיו הקודמות.

אלישיה ויקנדר היא אמנם השחקנית הלוהטת ביותר בהוליווד כרגע, וזוכת אוסקר טרייה על הופעתה בדרמה "הנערה הדנית", אבל בתפקיד הת'ר לי, הכוכבת העולה של ה-CIA שעד הרגע האחרון לא ברור אם היא לטובת בורן או נגדו, היא נופלת בפח של טירונים: להעביר סרט שלם בפרצוף קפוא וזועף זו לא הדרך לגלם דמות מסתורית ואניגמאטית.

באשר לטומי לי ג'ונס: את התפקיד של בכיר ה-CIA רוברט דיואי, המאמין בגישה הישנה והטובה לפיה הגנת ארצות הברית מצדיקה עבירה על כל חוק זכויות אדם אפשרי, הוא עושה בעיניים עצומות; תרתי משמע.

למרבה הצער, גרוע מכולם הוא מאט דיימון עצמו. הוא אמנם לקח את הכסף, והשקיע עשרות שעות בחדר כושר כדי לשוב ולגלם (בגיל 46) גיבור פעולה גדול מהחיים. מצד שני, הוא עושה הכל כדי שכל מי שצופה בסרט ירגיש כמה הוא לא באמת רוצה להיות שם... צריך רק להשוות את הנוכחות העצית והקפואה שלו בסרט הנוכחי, לקסם האישי והכריזמה האדירה שהפגין בשובר הקופות The Martian מהשנה שעברה.

סצינות פעולה מרשימות

ג'ייסון בורן תמיד היה גיבור של מעט מלל והרבה פעולה, אבל הפעם זה מרגיש כאילו דיימון הוא כוכב אורח בסרט של מישהו אחר. הוא לא נראה אבוד, לא כועס ולא מלא מוטיבציה. הוא בעיקר נראה מיוסר מזה שהוא שם, שלא לומר משועמם.

כל זה משאיר את הצופה עם עוד חוליה בשרשרת ארוכה של סרטי קיץ 2016 שהופקו עם גב כלכלי אדיר, תסריט לפי נוסחה ואפס השראה ותשוקה. Jason Bourne מכיל אמנם כמה סצינות פעולה מרשימות - ובשיאן מרדף מכוניות מסחרר ברצועת המלונות המפורסמת בלאס ווגאס (הכולל כמובן נסיעה של הגיבור בנתיב המנוגד לתנועה). אבל ברובו הוא סרט אפל מאוד (רעיונית וויזואלית), נטול הומור לחלוטין, ואפילו הניסיונות המעניינים לשלב בו אקטואליה עכשווית (סצינת מירדף על אופנוע ברחובות אתונה על רקע הפגנות נגד האיחוד האירופאי... ומאבק בין גורו אינטרנט סטייל מארק צוקרברג וה-CIA הרוצה להפוך את המידע הפרטי של המנויים לנחלת הסוכנות, כדי לאפשר לה לעקוב אחרי כל אחד כל הזמן) לא הופכים אותו לחתרני או מעניין באמת.

לסיכום: עדיפה צפיית מרתון חוזרת בטרילוגיה המקורית.

לעוד ביקורות סרטים חדשים ולצפייה ביתית מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה