התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

סרט חדש: Hell or High Water
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 29.08.2016 18:56
הנאה צרופה מסצינת הפתיחה ועד כותרות הסיום וג'ף ברידג'ס עושה תפקיד ענק במערבון מודרני המתרחש על רקע נופי טקסס המרהיבים ומדכאים בו זמנית

Hell or High Water

Hell or High Water (באש ובמים)... ז'אנר: פשע, מערבון, דרמה... במאי: דייויד מק'קנזי... שחקנים: ג'ף ברידג'ס, כריס פיין, בן פוסטר, גיל ברמינגהם, מרין איירלנד, ג'ון-פול הווארד... זמן: 102 דקות

על רקע דמדומי עונת סרטי הקיץ הגדולים התגנב כמעט בחשאי לבתי הקולנוע סרטו של הבמאי הבריטי דייויד מק'קנזי, שהוקרן לראשונה בפסטיבל קאן, ובחודש האחרון הוא צובר תאוצה ביותר ויותר אולמות כאשר הבאזז החיובי של הצופים מיישר קו עם שבחי המבקרים - הישג משמעותי לסרט אינטימי הבנוי כולו על יסודות קולנועיים קלאסיים שנדמה שכמעט נשכחו: תסריט, משחק, צילום וכמובן הקאמבק המי יודע כמה של ז'אנר המערבונים.

אמנם Hell or High Water  אינו מערבון במובן ההיסטורי של המילה (העלילה מתרחשת בטקסס של ימינו), אך בכל הקשור לחוקי העלילה, האקספוזיציה של הדמויות והיחסים ביניהן זהו מערבון לכל דבר.

בנוסף, הוא מתהדר בהופעה אייקונית של ג'ף ברידג'ס שכולה מחווה לדמות אותה גילם בסרט המצליח True Grit של האחים כהן. סרט שהיה, בעצמו, עיבוד מחודש למערבון קלאסי בכיכובו של ג'ון וויין.

הפעם ברידג'ס הוא מרקוס המילטון, טקסס ריינג'ר על סף פרישה, המקבל הזדמנות אחרונה לצאת למרדף בעקבות האיש הרע, רגע לפני שהוא שוקע לקיום מנוון של ישיבה בטלה על המרפסת או מול הטלוויזיה.

במקרה הנוכחי אלו שני רעים, רק שההגדרה "רוע" לא בהכרח מניעה אותם לעשות מה שהם עושים, כלומר לשדוד בנקים.

עסקינן באחים טובי וטאנר הווארד. הראשון גרוש ואב לשניים והשני פרא אדם עם עבר פלילי, העומדים לאבד את החווה המשפחתית בגלל חוב מצטבר לבנק רגע לפני שמרבץ נפט שהתגלה על אדמתם מתחיל להניב רווחים.

כדי לעצור את העיקול, ולהבטיח לדור הבא עתיד כלכלי ראוי שישבור את מסורת העוני העובר במשפחת הווארד מדור לדור, חייבים האחים לגייס 43,000 דולר בתוך כמה שבועות.

הדרך היחידה היא לצאת למסע מזורז של מעשי שוד בבנקים קטנים בעיירות הספר של מערב טקסס, ואז לחצות את הגבול למדינת אוקלהומה ולבלות לילה בקזינו כדי להנפיק את הניירת הדרושה לפיה הכסף הוא תוצר של זכיות חוקיות במשחקי הימורים.

טובי הוא המוח מאחורי המבצע, וטאנר חמום המוח בעיקר נהנה מכל רגע. ברקע מנהל הריינג'ר המילטון את המרדף אחרי השניים, לצד שותפו האינדיאני אלברטו פרקר. העימות החזיתי בין אנשי החוק והאחים שהפכו בעל כורחם לפורעי חוק, הולך ומקצין עד לשיא מדמם... ובעקבותיו סצינת סיום שראוי שתהפוך לקלאסיקה בז'אנר.

לשאוג מצחוק

את התסריט ל-Hell or High Water כתב טיילור שרידן, האחראי גם למותחן הפשע עטור השבחים Sicario מהשנה שעברה. הדמיון בין הסרטים, בעיקר הניצול הוויזואלי של נופי טקסס המרהיבים ומדכאים בו זמנית (עוד ועוד שיכוני עוני, מפעלים נטושים ושלטי Closed על בניינים וחנויות), אכן בולט - ועדיין רב השוני: Sicario היה סרט רציני עד אימה, בעוד Hell or High Water שופע הומור, בעיקר על חשבון תושבי טקסס שאינם זזים ללא נשק בחגורה.

סצינות מסוימות, בהן מפגש עם מלצרית קשישה מהגיהינום במסעדת T-bone, אפילו גורמות לצופים לשאוג מצחוק. שחקנית אלמונית בשם מרגרט באומן נושאת על כתפיה את הסצינה הזו, שתי דקות אורכה, ומוכיחה סופית שאין תפקידים קטנים. למעשה, הסרט כולו רצוף הופעות קצרצרות אך מצטיינות, המהוות רוח גבית מצוינת לטור דה פורס של 4 הדמויות הראשיות.

מק'קנזי הוא כאמור בריטי, המתמודד לראשונה עם ז'אנר קולנועי שאין אמריקאי ממנו - ועושה זאת בהצטיינות. באשר לתסריט של טיילור שרידן, מדובר בעונג צרוף של כתיבת דיאלוגים. התוצאה היא סרט שאין בו שחור ולבן. אפילו הדמות הקרובה ביותר לפסיכוטיות אלימה, זו של טאנר הווארד, היא עיבוד מודרני לפושעים מיתולוגיים כמו "בילי הנער": אדם המסרב להיכנע למסגרות ומעדיף למות על פי חוקיו, מאשר לחיות על פי חוקי חברה לה הוא בז.

המערכת הבנקאית המושחתת, המנשלת משפחות מהמעמד הנמוך מבתיהם ואדמתם בשל חובות פעוטים שאין להם סיכוי לשלם, היא בסופו של דבר נציגת הרוע האמיתי בסרט.

Hell or High Water

חיסול חשבונות אישי

בנוסף לעבודת הצילום המרשימה והמשחק המשובח, Hell or High Water מצטיין גם בתחום שהפיל לא מעט סרטים בשנה החולפת: עריכה.

למרות שמדובר, כאמור, בסרט דל תקציב הוא לא נראה כזה. הצופה יוצא מהאולם בתחושה שראה סרט אקשן - אך בפועל, למרות כמה סצינות מרשימות של מרדפי מכוניות, רק מעשה שוד אחד מתפתח לקרב יריות של ממש.

בניית איזון מדויק בין דרמה ופעולה הייתה, עד לפני עשור, דרישה בסיסית מכל סרט יומיות בינוני ומעלה. כיום זהו מצרך כה נדיר עד שהיה צריך פנינה קטנה וחכמה כמו Hell or High Water כדי שנבין כמה חסר לנו סרט בו הצופה ממש מבין בזמן אמת מי יורה במי ולמה.

מה שמחזיר אותנו לסצינת הסיום, המצייתת, אבל רק לכאורה, לכל חוקי המערבון הקלאסי. העימות החזיתי אחד על אחד מול איש החוק והפושע, שהפך בינתיים לחיסול חשבונות אישי. מק'קנזי ושרידן בונים את התפאורה למפגש הפסגה הזה לפרטי פרטים, ואז מפרקים אותה. שום דבר לא קורה כמצופה, ועדיין זהו אקורד סיום בלתי נשכח.

לסיכום: הנאה צרופה מסצינת הפתיחה ועד כותרות הסיום, וג'ף ברידג'ס עושה תפקיד ענק.

לעוד ביקורות סרטים חדשים ולצפייה ביתית מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה