התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - יוצאים לקולנוע

צפייה ביתית: מפגש פסגה בין ג'ורג' קלוני וג'וליה רוברטס
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 08.09.2016 18:59
...בסרט Money Monster... קומדיה תקופתית ע"פ הסופרת המהוללת ג'יין אוסטן לחובבי "על גאווה ודעות קדומות"... ומיליארדר מושחת על הכוונת של חבורת קוסמים

Money Monster
Money Monster

Money Monster (מפלצת הכסף) - מפגש הפסגה בין ג'ורג' קלוני וג'וליה רוברטס, חברי כבוד במועדון הנכחד של כוכבים הוליוודיים גדולים מהחיים, אמור היה להיות המנוע מאחורי סרטה הרביעי כבמאית של ג'ודי פוסטר, בעצמה סוגה עילית בבירת הקולנוע. אין פלא שלעומת סרטיה הקודמים של פוסטר כבמאית, כולם דרמות אינטימיות דלות תקציב, כאן היא כבר זכתה לתקציב מכובד יותר של 28 מיליון דולר.

הבעיה העיקרית של Money Monster היא חוסר האמינות המובנה באג'נדה הפוליטית-חברתית של הבמאית והכוכב הראשי.

שניהם מעולם לא הסתפקו כמעמדם הרם כספקי בידור להמונים, אלא גם בנו עצמם כפרסונות שיש להם מה לומר על העולם בו הם חיים בכלל, והקפיטליזם האמריקני בפרט. פוסטר הייתה תמיד אדם צנוע ונחבא אל הכלים, אך דמותו של מנחה הטלוויזיה הריקני לי גייטס כמעט מיישר קו עם הכוכב ג'ורג' קלוני המגלם אותו: אדם הנהנה על בסיס יומיומי מתופעות הלוואי של היותו עשיר ומפורסם (תהילה, נשים, מסעדות יוקרה וכו'), ובמקביל מטיח שוב ושוב ביקורת במערכת על חשבונה הוא חי כמלך מוּרם מעם.

באשר לג'וליה רוברטס - הופעתה כפטי פאן, הבמאית והמפיקה בפועל של תוכנית הטלוויזיה שמגיש ג'ורג' קלוני האמורה לחשוף בפני צופים ברחבי ארצות הברית את אחורי הקלעים של וול סטריט, ובמקביל להמליץ להם על השקעות רווחיות פוטנציאליות - היא עוד חוליה בשורת תפקידים אותם גילמה בשנים האחרונות כמעט מתוך שינה.

רוברטס תמיד הייתה שחקנית של טכניקה והבעות פנים (בעיקר החיוך הרחב שהפך לסמלה המסחרי), אך נדמה שמאז הדרמה August: Osage County היא בוחרת בחוסר חשק בולט תפקידי נשים מרירות וחמוצות רק בגלל שמישהו עדיין מצפה ממנה לעבוד למחייתה.

מול הכריזמה של קלוני, זה בולט מאי פעם ואפילו מפריע. אין ולו רגע אחד בסרט בו נראה שרוברטס חווה רגש אמיתי כלפי מי שאמור להיות קולגה, חבר, וסוג של מנטור.

לי גייטס, אותו מגלם קלוני, הוא כאמור אישיות טלוויזיונית נערצת, המנחה מגזין כלכלי כאילו היה מופע בידור בלאס ווגאס (כולל תלבושות מתחלפות ורקדניות). זה לא מונע מהמוני צופים ללכת שבי אחרי הטיפים הפיננסיים שהוא מחלק, והוא מצידו מעולם לא חושב עליהם במונחי בני אנוש קשי יום ובשר ודם.

Money Monsterיום אחד מתפרץ לאולפן בשידור חי קייל בודוול, צעיר נואש שאיבד את כל חסכונותיו אחרי שרכש מניה עליה המליץ גייטס, ובאיומי אקדח מכריח אותו ללבוש חגורת נפץ ודורש לזמן לשידור את וולט קמבי, הבעלים של החברה שמניותיה קרסו ללא כל הסבר הגיוני כדי שזה ייתן דין וחשבון ואף יתנצל.

הדרמה הופכת בתוך שעות ספורות לסנסציה תקשורתית, במהלכה הסרט מתזז בין כמה צירי עלילה מקבילים: הניסיון לאתר ולזמן את קמבי השוהה ביעד לא ידוע... הניסיון של כוחות המשטרה לנטרל את בודוול (גם במחיר פציעה קשה של גייטס)..., הניסיון של אשת יחסי הציבור של קמבי לגלות מה באמת מתרחש בחברה בה היא עובדת... וכמובן הניסיון של פטי פאן להמשיך ולביים שידור חי.

בנוסף, האיום על חייו של גייטס/קלוני מכריח אותו לראשונה בקריירה שלו להפוך עיתונאי חוקר אמיתי, ובשלב מסוים הוא חובר לחוטף המאיים עליו והשניים יוצאים מהאולפן לרחובות ניו יורק בחיפוש אחר האמת.

לסיכום: לא מבריק מדי ולא נטול פגמים, אך עדיין קצבי ויעיל בתחומו. זמן: 98 דקות.

Love and Friendship (אהבה וידידות)

18 שנים אחרי שיתוף הפעולה הקודם בין הבמאי-תסריטאי ויט סטילמן והשחקנית קייט בקינסייל (בסרט "ימי הדיסקו האחרונים"), הם שוב יחד בקומדיה תקופתית המבוססת על נובלת מכתבים בשם "ליידי סוזן", אותה כתבה הסופרת המהוללת ג'יין אוסטן בגיל 20 ופורסמה רק אחרי מותה.

הסרט זכה לביקורות נלהבות והצלחה מפתיעה, ועל בקינסייל כבר מהמרים כמועמדת פוטנציאלית בטקס פרסי האוסקר הבא.

כאן היא מגלמת את סוזן ורנון, אלמנה צעירה וענייה באנגליה הפוריטנית של המאה ה-19, הקצה בשמועות (הלא ממש מופרכות) על אורך חייה קל הדעת. היא מגיעה לאחוזתם הכפרית של קרובי משפחתה, בני המעמד הבינוני-גבוה, נחושה בדעתה למצוא שידוך ראוי ומשתלם כלכלית לבתה הסרבנית פדריקה, שברחה מבית הספר היוקרתי בו למדה, ובאותה הזדמנות גם לעצמה.

מובן שכל תוכניותיה הקפדניות של ליידי סוזן משתבשות כאשר גם היא וגם בתה מגלות עניין באותו מחזר פוטנציאלי.

לסיכום: מי שאהב את "אמה", "על גאווה ודעות קדומות" ו"על תבונה ורגישות" ייהנה גם הפעם. זמן: 92 דקות.

Now You See Me 2 (האשליה 2)

עוד המשך כושל, שני תארים שאפשר להצמיד לשורה ארוכה של סרטים בקיץ המקולל שעבר על הוליווד.

הסרט המקורי, מלפני 3 שנים, היה מותחן קצבי ומשעשע עם תסריט פתלתל שצופים רבים לא פיענחו עד עצם היום הזה.

הגימיק - הפיכת 4 קוסמים מתחומי אשליה שונים (אמנית הימלטות, מהפנט, אמן אשליה ויזואלית ואשף קלפים) - לצוות המכונה The Horsemen, המנצל את כישוריו למעשי שוד שכל תכליתם חשיפת גדולי הנוכלים הפיננסיים בעולם, מנסה לעבוד גם הפעם.

העלילה מתרחשת שנה וחצי אחרי, כאשר אל שלושת הקוסמים המקוריים מצטרפים דמות נשית חדשה (במקום אמנית ההימלטות שפרשה) וסוכן ה-FBI שרדף אחריהם, והתגלה בסופו של דבר כמפעיל שגייס אותם מלכתחילה לארגון קוסמים חשאי המכונה "העין".

על הכוונת הפעם: מיליארדר צעיר ומושחת המנסה להשיג שבב מסתורי המשמש דלת אחורית לכל מחשב בעולם.

לסיכום: לא ממש גרוע (סצינה המציגה קלף מעופף מיד ליד דרך מערכת אזעקה מתוחכמת ממש מבריקה), אבל רוב הזמן מבולבל ובלתי אפשרי להבנה בלי לצפות קודם (שוב) בסרט הראשון. זמן: 129 דקות.

The Darkness (החשכה)

קשה להבין מה שיכנע שחקן וותיק ומוערך כמו קווין בייקון להוביל סרט אימה דל תקציב אותו ביים קרייג מק'לין האוסטרלי הזכור לטוב מ-Wolf Greek המצמרר מלפני 11 שנים.

The Darkness משתמש בפעם המי יודע כמה במוטיב המשפחה הלא מתפקדת, שעימות חזיתי עם רוע על טבעי מאלץ אותה להפוך ליחידה אוהבת ובלתי מנוצחת.

הפעם מקור הרוע הן אבני פולחן אינדיאניות, אותן מוצא נער אוטיסט במהלך טיול משפחתי - מהלך המוביל לפתיחת שער למימד אחר ממנו ישובו שדים עתיקים לעולמנו.

מק'לין בונה את האימה באופן הדרגתי, כאשר הפערים בין בני המשפחה (האם המסורה אובססיבית לבנה, הבת המתבגרת והזנוחה המפתחת הפרעות אכילה, האב המתרכז בקריירה ובבגידות) מתדלקים את כוחות הרשע - מהלך ראוי דרמטית, אך מותיר פחות מעשרים דקות מסך לעימות הסופי, שבמהלכו מתווספת שתי דמויות מיותרת לחלוטין של מדיום קשישה ונכדתה.

לסיכום: צפוי ועמוס קלישאות ואפקטים מביכים. זמן: 92 דקות.

לעוד ביקורות סרטים חדשים ולצפייה ביתית מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה