התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - שומעים מוסיקה

הוובסטר הול במנהטן התחפש לבארבי התל אביבי
מאת: גיא שיצר | פורסם: 18.12.2012 19:34
יכולותיה המופלאות של דנה ברגר ושיתוף הפעולה המוצלח עם דן תורן הפכו את ההופעה המשותפת של השניים בניו יורק לחוויה מרגשת

דנה ברגר

פרפורמרית מעולה שיודעת איך לכבוש את לב הקהל. ברגר

את דנה ברגר ודן תורן אין צורך להציג בפני קהל ישראלי, גם אם רובו כבר התרגל לדבר אנגלית בחיי היומיום. כשהשניים, שהחלו להופיע יחד לפני כ-20 שנה במסגרת להקת 'בלגאן', עלו עם הגיטרות על הבמה הקטנה ב-'Webster Hall' ללא נגנים (מלבד הם עצמם) או זמרי ליווי, היה ברור שזו הולכת להיות הופעה אינטימית במיוחד.

שעה קלה לפני תחילת ההופעה, המקום עוד היה כמעט ריק. בסוף התברר שגם מזג האוויר הנוראי למדי לא הצליח להשאיר בבית את המעריצים הישראלים, שקיבלו את הצמד המוכשר והמנוסה להופעה אחת בלבד בחוף המזרחי. ברגר ותורן הגיעו לניו יורק אחרי סיבוב קצר ומוצלח בחוף המערבי – רגע לפני החזרה לישראל.

על הבר, ערמות של סופגניות בטעם של בית (טוב, כמעט) ובירה בטעם של, נו, בירה. בסצנה האנושית - לא מעט פנויים/פנויות שמחפשים/מחפשות שידוך, במובן הניו-יורקי והמאוד לא דתי של המונח. בגזרת האורחים המפורסמים כמעט ופספסנו את מיקה קרני, שעמדה בפינה לאורך כל ההופעה ולא משכה יותר מדי תשומת לב.

ברגר ותורן פתחו, איך לא, בתזכורת לעברם הרחוק עם 'חוץ לארץ' של בלגאן והמשיכו לכמה מלהיטיה של ברגר ('אהבה,' ',לומדת לעוף' ועוד), שפשוט כבשה את הבמה והקהל מהרגע הראשון, עם יכולות ווקאליות נפלאות ומגוונות וטונות של ביטחון וקסם אישי. אפשר להישבע שאם הפסקת חשמל פתאומית הייתה מנטרלת את המיקרופונים והמגברים, המופע היה יכול להימשך בזכות יכולותיה המופלאות.

תורן לוקח צעד לאחור כשהוא מלווה את ברגר ומנסה להתבלט מעט יותר כשהשניים מבצעים את להיטיו, כגון 'זרזרירים' (אותו ביצע במקור עם להקת 'הזבובים') וכמובן 'לבן על לבן' ו'אימפריות נופלות לאט' המופתיים. בין לבין הוא מלמד את הקהל שיר חדש יחסית מאלבומו האחרון "מתחת לרדאר".  

 

 

עוצמתו האמיתית של תורן באה לידי ביטוי כשהוא מבצע בעצמו כמה מהשירים הגדולים שכתב לאמנים מובילים אחרים, כגון 'ביום של הפצצה' (רמי קליינשטיין), 'מפנה מקום' (ברי סחרוב) ו-'בך לא נוגע', אותו ביצעה במקור יהודית רביץ. להיטים אלה מהווים תזכורת נעימה ליכולות הכתיבה של תורן, שנוצלו היטב על ידי רבים ומוכשרים בעשורים האחרונים.

במהלך ההופעה מקבלים השניים חיזוק מטלי רובינשטיין, שמפליאה בנגינתה בחליל ומשמשת גם כזמרת ליווי. הצמד המוביל מחזיר לחיים גם את 'גברים מקצוענים', לפני שברגר שוב משתלטת על אור הזרקורים, יורה בקצב את מלוא הארסנל המרשים למדי שצברה במהלך השנים: החל מ-'מלך', דרך 'חמימות חולפת' ועד 'בא והולך' וכמובן 'עד הקצה'. הקהל מתמסר לברגר ומצטרף בשירה, מכיר כל מילה מהלהיטים המוכרים שהוציאה מאז תחילת המילניום.

ניכר כי דן אנד דנה, כפי שקראו להם מפיקי האירוע (או די.אנד.די אם תרצו ללכת רחוק יותר) שמחים במיוחד להופיע מול קהל צעיר ומשוחרר יותר מזה שמילא את הופעותיהם בחוף המערבי ("לא היו שם רווקות להקדיש להן את השיר הזה!", פורקת ברגר לפני שהיא מתחילה לשיר את 'מחכה לו') ומרשים לעצמם גם לקשקש ולחלוק עם המעריצים כמה חוויות משעשעות מהטור הקצר שקיימו בארה"ב. בהדרן מפתיע תורן עם קאבר ל-Lost Cause של בק וברגר שרה את 'שקט', למילותיה של יונה וולך.

העובדה שברגר ותורן, שחזרו לשתף פעולה בהופעות בשנים האחרונות, נהנים מאוד לעבוד ולהופיע ביחד מורגשת היטב. מי שנהנה אף יותר משיתוף הפעולה ביניהם הוא הקהל, שקיבל הופעה שענתה על הציפיות ואף מעבר לכך. לערב אחד הפכה מנהטן לתל אביב והוובסטר הול למועדון הבארבי.

וידאו וצילום מסך: יוטיוב/noamgalai

הוסף תגובה חדשה