התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - שומעים מוסיקה

יעל בדש לא רק בלאדינו
מאת טל פרי, מיוחד ל-ILUSA | פורסם: 06.06.2015 00:00
רגע אחרי סיבוב הופעות בארה"ב ורגע לפני שהיא חוזרת (מברלין!), הזמרת מספרת על מזמורי ופיוטי ה"בלדינו", שהובילו למפגש בשיקגו עם Fifth House Ensemb

יעל שובצילם: טל פרי

"לא האמנו שכבר באחת ההופעות הראשונות בארה"ב ייווצר פתח לשיתוף פעולה עם הרכב נחשב כמו 'Fifth House Ensemble', אבל המיזם הזה שנקרא 'בלדינו' מתנהל מימיו הראשונים בתנופה משל עצמו. אנחנו מתכננים דבר אחד, והגורל מכוון אותנו למקום אחר, אז בסופו של דבר החלטנו פשוט ליהנות מהנסיעה", אומרת הזמרת יעל בדש, סולנית ההרכב "בלדינו", רגע אחרי סיבוב ההופעות המצליח "נדודים" שהתקיים בארצות הברית לצד אחד ההרכבים הקלאסיים המובילים כיום בשיקגו.

בסוף הקיץ מתעתדים חברי "בלדינו" לשוב לארצות הברית לביקור של חודשיים, במהלכו יקליטו אלבום משותף עם "Fifth House Ensemble" ותתקיים סדרת הופעות נוספת.

שלוש שנים חלפו מאז החליטו בדש ובן זוגה ליצירה ולחיים, המוזיקאי תומר (תומס) מוקד, לעזוב את ישראל ולעבור לחיות בברלין.

מביתם החדש המשיכו לקדם במרץ שני מיזמים מוזיקליים עליהם החלו לעבוד עוד בישראל. הראשון הוא אלבום סולו של בדש, המשלבת מזה 15 שנה קריירת שירה ומשחק, המבוסס כולו על טקסטים בעברית ללחנים של המוזיקאי הנודע גוראן ברגוביץ' (המלחין הקבוע של במאי הקולנוע היוגוסלבי אמיר קוסטריצה).

להקת בלדינולהקת בלדינו

המיזם השני היה "בלדינו", הרכב המבצע מזמורים ופיוטים מסורתיים בשפת הלדינו בעיבודים מודרניים השומרים על רוח המקור אך גם לא חוששים להפוך אותו מדי פעם על פיו. אבל אם בתחילת הדרך היה "בלדינו" פרויקט נשמה, שנוסד מאהבת הרפרטואר נטו ועם שאיפות מסחריות מינימאליות, הרי שהיוצרות התהפכו בהדרגה.

אלבום הלאדינו עטיפת  "Dos amantes"זה החל באלבום הבכורה "Dos amantes" (עטיפתו בתצלום מימין), שיצא בלייבל עצמאי קטן וזכה לביקורות נלהבות, ובשנתיים האחרונות צובר המיזם תאוצה בעזרת לוח הופעות דחוס המשלב הופעות במועדונים ואולמות בישראל, אירופה וארצות הברית לצד פסטיבלים גדולים.

הפריצה המשמעותית ביותר הייתה, כאמור, לפני כמה חודשים בעקבות מפגש עם המוזיקאי דן ויסקונטי, המנהל האמנותי של 'Fifth House Ensemble', שהגיע להופעתם בשיקגו והתאהב מיד.

"אדם בן עזרא, שהיה הבסיסט שלנו, הוא סוג של כוכב רשת ביוטיוב ויש לו קשרים עם מוזיקאים ובעיקר בסיסטים בכל העולם", מספרת בדש, "הוא יצר את הקשר עם דן ויסקונטי, ומשם הדברים התגלגלו מהר מאוד. באנסמבל מנגנים 11 מוזיקאים, וביחד יצרנו סאונד גדול ועשיר והוספנו שירים לרפרטואר הקיים".

במקביל, בדש מדגישה שאלבום הסולו שלה המבוסס על לחניו של גוראן ברגוביץ' חי ונושם. "צריך רק למצוא זמן להתמקד בזה", היא אומרת, "אני ותומר סופר פרפקציוניסטים, והשירים כבר עברו כמה גלגולים ומן הסתם יהיו עוד. את גוראן ברגוביץ' הכרתי לפני כמה שנים, כשביקר בארץ ובחר בי להיות זמרת ליווי בסיבוב ההופעות של ההרכב שלו 'תזמורת הלוויות והחתונות'. נשארנו בקשר טוב, ואני בטוחה שיגיע גם זמנו של האלבום הזה".

החיים בברלין משפיעים על היצירה?

"ההחלטה לעזוב את הארץ לא הייתה פשוטה ולא נולדה ביום, אבל אני שלמה איתה לחלוטין. גיאוגרפית ברלין ממוקמת באמצע הדרך מישראל לארצות הברית, ולאן שלא ניסע מכאן זה כמעט אותו מרחק. זו עיר הנמצאת בשנים האחרונות בפריחה תרבותית אדירה, ויש אינספור אמנים ויוצרים המחפשים לפרוץ וגם לשתף פעולה. בחודשים הראשונים טסתי המון בקו גרמניה-ישראל, בין השאר כי היו לי מחויבויות להפקות כמו המחזמר 'כנר על הגג' שהשתתפתי בו, אבל עכשיו אנחנו מגיעים לישראל בעיקר לבקר משפחה וחברים או להופעות".

מי הקהל של "בלדינו"? מבוגרים שגדלו על המזמורים, או צעירים שעבורם זו פשוט מוזיקת עולם?

"גם וגם. אם אנחנו מופיעים לקהילות יהודיות רבים מזהים את השירים, אבל לפעמים אנחנו מנגנים בפסטיבלים מגניבים לצד להקות רוק, לקהל שאין לו מושג על מה אנחנו שרים אבל הוא מתחבר לרגש ולנשמה. דוברי ספרדית מבינים חלק מהמילים, אבל בגרמניה היו בטוחים שאני שרה בערבית".

את האלבום "Dos amantes" של "בלדינו" ניתן לרכוש דרך עמוד ה-Bandcamp של ההרכב.

פרטים שוטפים על פעילות ההרכב והופעות חיות מתוכננות.

האזינו לבלדינו בגירסה חיה לשיר בלאדינו La Esclava:

 

{C}{C}{C}{C}

Baladino - La Esclava (Live version)


    

לעוד אירועים, מופעים וכתבות של טל פרי

לכל הכתבות החדשות

 

 

 

 

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה