התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - שומעים מוסיקה

הסיפור צובט הלב של אלון, עומר, שחר ומוּרה
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 07.07.2015 20:28
3 יוצרים ישראלים הביאו שם נרדף חדש לאיכות במוזיקה הישראלית, עם אלבום שירי משוררים עבריים. הבעיה היא, שאחד חוקר מוח בארה"ב ושני פסנתרן בגרמניה

להקת מורה

"גם כיום קשה לי לכנות את המיזם 'להקה', אבל אני יודע שעוד לא אמרנו את המילה האחרונה", אומר הזמר-יוצר-מפיק אלון לוטרינגר על אלבום הבכורה עטור השבחים של ההרכב "מוּרה", בו הוא מתפקד כסולן, שותף בהלחנת כל הטקסטים וכן מעבד מוזיקלי וטכנאי ההקלטות.

בסצינת המוזיקה הישראלית של השנה החולפת, האלבום "מורה" סומן מיד כבון טון איכותי שרבים ידעו עליו ועדיין תפס את כולם לא מוכנים.

המילים "יצירת מופת" הופיעו ברוב הביקורות, וזאת למרות שמדובר בחומרים שרובם נוצרו לפני עשור ויותר ונחשפו לקהל בהופעות חיות רבות שקיימו לוטרינגר וחבריו להרכב, הקלידן עומר קליין והמתופף שחר ברבש (ובהן התארחו במהלך השנים אושיות כמו יהודית רביץ ויוני רכטר).

מורה, למי שטרם שמע, הוא הרכב המבצע שירי משוררים עבריים (יהודה עמיחי, יונה וולך, דוד אבידן, אברהם חלפי ועוד) ללחנים מקוריים, ולא נשמע כמו שום דבר אחר במוזיקה הישראלית העכשווית.

מצד אחד, העיבודים והסאונד הם מחווה מתמשכת לרוק המתקדם של שנות ה 70', ומאידך השירה של לוטרינגר מתכתבת עם גדולי המבצעים בזמר העברי הקלאסי (בשיר "אני ילד בעיגול אור" לדוגמה, הוא מזכיר מאוד את אריק סיני).

"אם זו התחושה אני שמח", מאשר לוטרינגר. "בתחילת הדרך, כשאני ועומר קליין התחלנו להלחין את השירים האלה, ניסיתי למרוד ולבעוט במה שנתפס בעיני כהגשה ישראלית מסורתית ומשכתי יותר למניירות הקוליות של מבצעים כמו דייויד בואי וטום ווייטס. היינו ילדים אחרי צבא, וחשבנו פחות על פרויקט שירי משוררים ויותר על הרצון להלחין במשותף, כמו מתי כספי ושלמה גרוניך באלבום 'מאחורי הצלילים'.

"רק בהמשך גילינו שהטקסטים שהכי עושים לנו את זה הם אלו שמצאנו בספרי השירה. שואלים אותי הרבה על הקושי להלחין מילים שעל הנייר נראה שאין בהם בסיס להלחנה, אבל האמת היא שזה בא לנו זורם וטבעי.

אם היינו מקליטים את האלבום אז, אני בטוח שהשירה הייתה נשמעת שונה לחלוטין, אבל העובדה שהקלטנו אחרי מותו של אריק איינשטיין עשתה לי משהו. כמעט בלי להיות מודע עשיתי סוג של מחווה להגשה שלו, והיכולת הכה-נדירה להגיש טקסט פיוטי ורציני עם קריצה הומוריסטית".

אלון לוטרינגרשחר חוקר מוח בארה"ב, עומר פסנתרן בגרמניה, רק אלון (בתצלום למעלה) נשאר בבית

למה רק עכשיו הוקלט האלבום, ולמה ההרכב שוב מתפזר?

אלון: "התחלנו בתהליך היצירה בתקופה בה המונח 'אינדי' כמעט לא היה קיים בישראל. היינו נאיבים מספיק להאמין שחברת תקליטים גדולה תחתים אותנו ותשקיע כסף בהקלטות, וכמובן שזה לא קרה. בסצינת המוזיקה העכשווית אמנים מגייסים מימון עצמאי ומקליטים לבד. רק שבינתיים כל אחד מאיתנו עבר שינויים והתקדם בחיים. אני הקלטתי כסולן (לפני שלוש שנים הוציא אלון לוטרינגר את האלבום המופתי "ביער של טורקיז אפור") והפקתי לאמנים אחרים (יהודית רביץ, אבי בללי, רוני אלטר). עומר למד מוזיקה בארצות הברית, חי כיום בגרמניה, ומצליח מאוד כפסנתרן ג'אז. שחר נוסע לכמה שנים לארצות הברית להשלים דוקטורט בחקר המוח.

"למעשה, הנסיעה של שחר הייתה הזרז מאחורי הקלטות האלבום וההופעות, כי הוא יהיה רחוק והלו"ז שלו יהיה צפוף. הבנו שיש חלון הזדמנויות צר, ויעברו שנים עד שנוכל להיות שוב ביחד לתקופה ממושכת מספיק להקליט ולהופיע".

כלומר, האלבום "מורה" הוקלט במהירות?

"זה היה תהליך יצירה כמעט הפוך לאלבום הסולו שלי, 'ביער של טורקיז אפור', עליו עבדתי לאט וביסודיות ובכל פעם הוספתי כלים ושיפוצים. טכנית, האלבום ההוא הכין אותי לעבודה כטכנאי ב'מורה', כי הקלטנו את השירים חי באולפן, בטייקים בודדים, ורק את השירה שיפצתי מאוחר יותר. הוספנו שני שירים חדשים, אבל רוב החומרים עדיין נשמעו רלוונטיים לגמרי. זה הכוח של שירי משוררים. הם על זמניים".

יש תחושת החמצה? האלבום סופסוף הוקלט, ההופעות שקיימתם היו הצלחה גדולה, הביקורות מהללות ודווקא עכשיו לעצור הכל?

"אשקר אם אומר שזה לא צובט קצת בלב. הביקורות מרגשות והרדיו מפרגן מעל ומעבר לציפיות, במיוחד תחנת 88FM שאנחנו קבועים בפלייליסט שלה בחודשים האחרונים.

"אני גם מרגיש שהחזרנו קצת מהכבוד האבוד של 'אלבום הקונספט', כי זה לא פרויקט של סינגלים אלא מחייב האזנה רצופה לכל השירים כיצירה אחת.

"אבל ידענו מראש שזה המצב ועם זה יוצאים לדרך. בסופו של דבר הקשר החברי-אישי בינינו נשמר. גם לפני האיחוד הנוכחי מצאתי שיר בספר, הלחנתי, שלחתי לעומר ושחר במייל וכתבתי שורה אחת: 'שיר חדש של מורה'. חלק מהקסם שלנו זה מימד הלא נודע. גם לנו לא ברור מתי נתאחד שוב ונמשיך מהמקום בו הפסקנו".

נדבר שוב עוד חמש שנים?

"פחות. אני משוכנע שזה ייקח פחות".

צפו בשיר "קורנליה" מאת יונה וולך בהופעה חיה של להקת מורה באולפן גלי צה"ל:

 

מוזיקה היום - להקת מורה - קורנליה


 

לרכישת האלבום "מורה" 

לרכישת האלבום "ביער של טורקיז אפור" של אלון לוטרינגר

לעוד כתבות של טל פרי

לכל הכתבות החדשות

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה