התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - שומעים מוסיקה

הצעה לשת"פ עם עידן רייכל: טינאריוון משבט הטוארג שבסהרה
כתב וצילם: טל פרי, כתבתנו לענייני תרבות | פורסם: 23.08.2015 20:54
טל פרי הלך לשמוע את הלהקה שהתגלתה בטקס הפתיחה של אליפות העולם בכדורגל שנערכה בדרום אפריקה בשנת 2010, וזכתה ב"גראמי" על אלבום שנקרא Tassili

להקת טינאריוון (Tinariwen)

31 שנים חלפו מאז יסד המוזיקאי איברהים אל חביב את הרכב טינאריוון (Tinariwen), ועד שזכה להכרה בינלאומית כאשר הוזמן להופיע בטקס הפתיחה של אליפות העולם בכדורגל שנערכה בדרום אפריקה בשנת 2010. 

בעקבות החשיפה הענקית הוזמנו חברי הלהקה, כולם בני שבט הטוארג (שבט ברברי שצאצאיו חיים בדרום מדבר סהרה וצפון מאלי באפריקה), לסיבוב הופעות ראשון בארצות הברית.

שנה אחרי הוציאו את Tassili, שזיכה אותם בפרס הגראמי בקטגוריית "אלבום מוזיקת העולם הטוב ביותר".

אל חביב לא נכח בהופעה של טינאריוון, שהתקיימה בשבוע שעבר במוזיאון MIM בפיניקס. מלחמות השבטים הבלתי פוסקות במאלי, מולדת ההרכב, הובילו כמה מחבריו לנטוש את המדינה לפני 3 שנים ולעבור להתגורר בדרום-מערב ארצות הברית. אל חביב החליט להישאר במאלי עם משפחתו (כשהיה בן 4 ראה את אביו נורה למוות לנגד עיניו), למרות שהוא ממשיך להיות שותף ביצירת שירי הלהקה והשתתף בהקלטות אלבומה האחרון, Emmaar. ספק אם הקהל שהגיע לצפות בהופעה היה מודע לחסרונו.

למרות שהם מוגדרים כהרכב מוזיקת עולם, המוזיקה של טינאריוון (פרוש השם "מדבר" בשפה הברברית), מושפעת בעיקר מהבלוז ומנסה לבנות גשר תרבותי בין התרבות השבטית הצפון אפריקאית והמגבר החשמלי.

חברי ההרכב (רובם התחלפו במהלך השנים) ציינו בעבר את דייר סטרייטס, סנטנה, ג'ימי הנדריקס ולד זפלין כמקורות השראה. אך בניגוד לזמר-גיטריסט הוירטואוז במבינו, עוד נציג מוביל בסצינת המוזיקה במאלי שפרץ לתודעה העולמית, הם מפלרטטים פחות עם הרוק המערבי ומעדיפים להוביל את הקהל אל המדבריות של צפון אפריקה.

מי שהגיע להופעה בצפייה לחפלה עם ריקודים ודרבוקות, התבדה כמעט מיד. טינאריוון לוקחים את עצמם ברצינות תהומית, במובן החיובי של המילה. הם לא באו לעשות לקהל חיים קלים, אבל מי ששרד את ה-Build up של ששת השירים הראשונים והאיטיים, קיבל בתמורה כמעט שעה נוספת של קצב שהלך והתגבר עד לסיום שהקפיץ על רגליו את כל הנוכחים באולם.

ההרכב הנוכחי כולל 6 מוזיקאים. שלושה מהם חטיבת קצב של בסיסט, נגן כלי הקשה וגיטריסט מלווה. שלושת הנותרים מתחלקים שווה בשווה בשירה ובקטעי הסולו גיטרות (שתי חשמליות ואחת אקוסטית).

להקת טינאריוון (Tinariwen)

על רקע הקקטוסים של אריזונה, הם נשמעו שייכים מתמיד

הזמר-גיטריסט עבדאללה אל חוסייני הוא כרגע בפועל מנהיג הלהקה, ולצידו אל חסן טוהאמי (בתצלום למעלה) שלמרות גילו המתקדם מתפקד כפרפורמר אדיר שלא מפסיק לרקוד ולקפץ על הבמה. החוליה החלשה יחסית, לפחות על הבמה, היא דווקא הרכש החדש אלאגה חמיד. צעיר נאה עם נוכחות קפואה וחיוורת.

המחסום הגדול של טינאריוון, לפחות בעיני עצמם, הוא השפה. חברי ההרכב אינם דוברי אנגלית, ולכן העבירו את ההופעה ללא קטעי קישור (מלבד המשפט "?You ok", שעבדאללה אל חוסייני חזר עליו ללא הרף ובשלב מסוים הפך אותו לבדיחה שוברת קרח).

הם עלו בלבוש שבטי, עם רעלות מכסות את רוב פניהם, והחיבור בין הבגד המסורתי והגיטרות החשמליות יצר מיד שילוב מרתק של זר ומוכר שחברי הלהקה שמרו עד סיום ההופעה.

הקהל לא קיבל הסבר על תוכן השירים והרקע ההיסטורי של שבט הטוארג, ובמפתיע זה עשה לכולם רק טוב. טינאריוון הם, ממילא, לא להקה של להיטים. הם פתחו בקטע ארוך ווקאלי כמעט לחלוטין, על גבול התפילה, ולקחו את הזמן עד שלחצו על דוושת הגז.

אבל כשזה קרה, ומלוא היכולות של אל חוסייני, טוהאמי וחמיד כגיטריסטים מדהימים נחשפו, הצורך במלל ללא מוזיקה נמחק לחלוטין.

לאוזן הבלתי מיומנת, השירים של טינאריוון נשמעים כמו יצירה אחת ארוכה המתפתחת באיטיות לקראת שיאה, ועדיין לקראת סוף ההופעה נפלו כל המחיצות בין הלהקה והקהל - והחזון המקורי של איברהים אל חביב, לאחד מזרח ומערב, הפך למציאות מרגשת.

בנסיעה חזרה מהמופע האזנתי לקטעים מתוך Tassili ו-Emaar - שני האלבומים האחרונים של הלהקה, שהיוו את חלק הארי של רפרטואר המופע. על רקע הקקטוסים של אריזונה, הם נשמעו פתאום שייכים מתמיד.

עכשיו נשאר רק לחכות לשת"פ עם עידן רייכל...

לסיבוב ההופעות האמריקני הנוכחי של טינאריוון נותרו מספר מופעים - במיניאפוליס (ב-25 באוגוסט), בשיקגו (ב-26 בחודש) ובנאשוויל (ב-28 בחודש).

בתחום מוזיקת העולם האיכותית והלא מתפשרת, זו אחת הרכישות היותר מוצדקות של השנה.

צפו בלהיט הנצפה ביותר (כ-1.2 מיליון צפיות) של Tinariwen, "לוּלה":

 

{C}{C}{C}

Tinariwen - Lulla
לעוד כתבות בנושאי קולנוע, מוסיקה ותרבות מאת טל פרי
 

לכל הכתבות החדשות

 

הוסף תגובה חדשה