התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - שומעים מוסיקה

הפרברים: אקורד סיום
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 23.09.2015 21:11
אחרי 44 שנים, הצמד הישראלי ביותר בעולם נפרד בגירושים סוערים. טל פרי מברר מה קרה לשילוב המנצח ולמה, ואיך זה שאורי הרפז כבר הספיק להוציא אלבום סולו

הפרברים באלבומם האחרון משנת 2007 הפרברים באלבומם האחרון משנת 2007: קלאסיקה ישראלית בת 44 שנים

את הקריירה רבת השנים שלהם הם בנו בזכות שילוב מנצח של שתי גיטרות אקוסטיות, מלודיות כובשות ובעיקר הרמוניות קוליות מושלמות. למרבה הצער, מעט מאוד הרמוניה נותרה השבוע אחרי שיוסי חורי ואורי הרפז, צמד הפרברים, הודיעו על סיום דרכם המשותפת.

הרפז הוציא לאחרונה אלבום סולו, שכולו ביצועי גיטרה ללחניו של נחום (נחצ'ה) היימן. חורי מיהר להודיע שימשיך לתפעל את הפרברים לצד שותף חדש שאת שמו הוא מסרב לפי שעה לחשוף. עם זאת, מקורבים טוענים שמדובר בחגי רחביה שהיה בעבר, למרבה האירוניה, תלמידו של המורה לגיטרה אורי הרפז.

מבולבלים? גם אנחנו.

הנה מה שידוע בוודאות: לפני יומיים פירסם אורי הרפז הודעה רשמית בעמוד הפייסבוק שלו בה נאמר:

"אחרי 37 שנים של עבודה משותפת, והופעות בארץ ובעולם, אני נפרד מצמד הפרברים המוכר לכל. במשך תקופה זו ידענו עליות ומורדות, שימחנו קהלים רבים עם המוזיקה שלנו, וזכינו להרבה אהבה ותשואות מהקהל. במשך השנים היו בינינו לא מעט חילוקי דעות, מקצועיים ואישיים, שבתקופה האחרונה החריפו והביאו אותי למצב בו איני יכול להמשיך להופיע ולהרגיש שלם עם עצמי במסגרת הצמד.

"אזכור לטובה את השנים האלה, שהיו מלאות בחוויות רבות ועזרו לעצב את אישיותי המוזיקלית. כעת, אני מתפנה לעשות דברים נוספים בתחום המוזיקה, כמו גם לחבור לאמנים אחרים ולעבוד בהרמוניה ובפרגון עמם".

הרפז, אגב, לא רק מתכנן אלא גם מיישם. בלוח הפעילות באתר הרשמי שלו (כסולן) כבר מצוינות הופעות סולו עתידיות לצד הופעות עם רוחמה רז, דורית ראובני, חנן יובל ולמרבה האירוניה גם תאריכים שנסגרו זמן רב מראש למופע "החברים של בני", המועלה בהצלחה מזה למעלה מעשרים שנה. כזכור, במופע זה חברו הפרברים לחנן יובל ולישראל גוריון במחווה לשיריו של בני אמדורסקי המנוח, שהיה שותפו של גוריון לצמד הדודאים.

אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, הרפז וחורי יאלצו לשרוד איכשהו את מעט ההופעות המשותפות להן כבר התחייבו, באחת מהן (ב 27 בנובמבר) יחגוג ישראל גוריון על הבמה את יום הולדתו ה-80.

אורי הרפז

"את, אני והרוח"

קל ומתבקש לקשור את הקרע בין חורי והרפז להחלטתו של אורי (בתצלום למעלה) להקליט אלבום סולו, במיוחד לאור העובדה שהפרברים כצמד לא הקליטו חומרים חדשים מאז "מוזיקה" משנת 89'. השיר האחרון שהקליטו היה לפני 5 שנים, "קול מהמדרונות", כאמנים אורחים באלבומו של המוזיקאי עילי בוטנר.

לפני 8 שנים הוציאו אוסף כפול של מיטב שיריהם.

בפועל, רוב הקלאסיקות המזוהות עם ההרכב הוקלטו בין השנים 1964 ל-1977, בהן הופיע יוסי חורי לצד שותפו המקורי ניסים מנחם. השניים הכירו במסיבה בשכונת כרם התימנים בשנת 1960, החלו לנגן ולהופיע יחד במועדונים קטנים תחת השם "זמרי הפרברים", ואחרי ארבע שנים הוציאו את אלבומם הראשון תחת השם שהפך מזוהה איתם.

בשלב מסוים חבר אליהם נגן שלישי, ג'ימי סימן טוב, אך הוא פרש אחרי כמה חודשים ובתודעה הלאומית הפרברים נחרטו סופית כצמד.

הסגנון המוזיקלי שלהם הושפע מפולק אמריקאי, בעיקר סיימון וגרפונקל, אך גם ממוזיקה יוונית ודרום אמריקאית. "את, אני והרוח", "ריח תפוח אודם שני", "ערב של שושנים", "שחרחורת", "יש לי אהבה פשוטה", "ציפורים נודדות", "ליבבתיני" ועוד רבים הפכו נכסי צאן ברזל בזמר העברי, והצלחתם צברה תאוצה מאלבום לאלבום.

ואולם, בתחילת שנות ה-70 החל מנחם תהליך של חזרה בתשובה. אחרי תקופה ארוכה בה עלה לבמה חובש כיפה, וסרב להופיע בשבתות, החליט לפרוש סופית בשנת 77'.

"אני אשתגע"

חורי מיהר לחפש שותף חדש ובחר באורי הרפז שנולד וגדל בברזיל, היה אז משתחרר טרי מצמד הווי הצנחנים וגיטריסט עם חינוך קלאסי.

הרפז מיהר לשנות כמה עיבודים בשירים המוכרים של ההרכב והוסיף להם קטעי נגינה ארוכים שהפכו מזוהים איתם.

גם לצד הרפז ידעו הפרברים להיטים מצליחים, בהם: "החולמים אחר השמש", "פעם היו שם פרחים", "טיול לילי", "מתוק התפוח", "סילבריו", "אני אשתגע", "שי", "תלבשי לבן", "צל ומי באר" ו"הנה שנה עוברת". הרפז אף שיתף פעולה עם מתי כספי בתרגום מפורטוגזית של מה שהפכו לשירי האלבום המצליח "ארץ טרופית יפה".

נישואים קתוליים: אהבה אין, אבל פרידה לא תעלה על הדעת

אז מה בכל זאת השתבש, ומתי? מקורבים לחורי והרפז טוענים שהכל, וכבר בהתחלה.

"יוסי חורי אף פעם לא קיבל את אורי כחבר שווה זכויות בפרברים", אומר השבוע מכר וותיק של השניים שסירב להזדהות בראיון ל-IsraelilifeUSA.com. "מבחינתו, ניסים מנחם היה היחיד מלבדו הראוי לתואר. כאשר ניסים חזר בתשובה, מבחינת יוסי הפרברים הפכו להוא עצמו ועוד נגן מלווה.

"אורי איש צנוע ושונא מריבות, וזו הסיבה היחידה שהקשר החזיק מעמד כל כך הרבה שנים, בנוסף לעובדה שזו הייתה פרנסה טובה. הם הופיעו הרבה, היה להם קהל חם ואוהב בארץ ובעולם, ולמרות ששאלו אותם כל הזמן למה הם לא מקליטים שירים חדשים לאף אחד זה לא באמת הפריע כל עוד על הבמה הם ביצעו את כל הקלאסיקות".

ולהם זה הפריע?

"יוסי רצה להקליט שירים חדשים, אורי פחות. האמת שזה די מובן. אורי הוא המוזיקאי המדופלם בין השניים, אבל יוסי ראה בעצמו הבוס הבלעדי ורצה שליטה אמנותית מלאה. כשאורי סירב לקבל את זה, יוסי ראה בזה אקט של מרדנות ועצלנות.

"בשלב מסוים אלו היו נישואים קתוליים. אהבה אין, אבל פרידה לא תעלה על הדעת.

"על הבמה זה עוד החזיק מעמד, במיוחד לאור ההצלחה העצומה של המופע 'החברים של בני'. אין תקדים בשוק הבידור הישראלי לאירוע שרץ כבר 20 שנה ועדיין ממלא אולמות. זה סיר בשר שקשה מאד להינתק ממנו.

"מצד שני, המתח ביניהם רק הלך וגבר. יוסי היה גם המנהל בפועל של הפרברים. הוא ניהל מגעים, סגר חוזים, קבע תאריכי הופעות, ובל נשכח שהאיש כבר מתקרב לגיל 80. אורי בן 63, והוא הרגיש שאם הוא לא יעשה מעשה עכשיו כבר לא תהיה לו הזדמנות להתנסות כמוזיקאי במשהו שהוא לא הפרברים.

"ואז יוסי עיצב מחדש את האתר הרשמי של הפרברים בצלמו ובדמותו, וזו הייתה בפועל הכרזה על גט. נכון, אורי הוא זה שפרסם רשמית בעמוד הפייסבוק שלו שהוא עוזב, אבל זה כמו לומר 'התפטרתי מהעבודה' אחרי שהבוס כבר פיטר אותך".

באתר הרשמי של הפרברים אכן מופיעה כיום בגדול תמונתו של יוסי חורי בלבד תחת הכותרת: "יוסי חורי – הפרברים". למרות שהרפז הופיע לצידו 37 שנים, וניסים מנחם "רק" 17 שנים, כותב חורי בביוגרפיה הרשמית המופיעה באתר: "יוסי חורי וניסים מנחם הם צמד הפרברים הידוע והמוכר לכולם".

כאמור, מקורבים לשניים טוענים שזה היה אקורד הסיום. "אפילו איש שקט ונוח כמו אורי לא יכול היה לעבור בשתיקה על מהלך כזה", מסכם המקורב לשניים, "אי אפשר להמשיך להופיע בצמד, כאשר החצי השני שלך אומר לך שאתה לא משמעותי מבחינתו".

"חבל שלא עזב לפני הרבה שנים"

יוסי חורי, מתברר, לא מסתפק בשינוי האתר הרשמי של הפרברים-  ובעקבות הודעת הפרישה הרשמית של הרפז השתלח בו נמרצות בכמה ראיונות שהעניק בימים האחרונים. בין השאר אמר: "אורי לא העריך את הפרברים אף פעם. חבל שהוא לא עזב לפני הרבה שנים. הוא פגע קשה בפרברים. לא רצה לעשות חזרות. לא רצה להקליט אלבום חדש. הוא עבד רק בשביל עצמו, ניצל את השם שלנו ומי שנפגע זה אני. בסדר, אני מאחל לו הצלחה".

גם אורי הרפז הספיק להתראיין פעם נוספת אחרי הודעת הפרישה, וטען שלמרות הטענות ההדדיות אין בכוונתו לסיים את יחסיו עם יוסי חורי בבית המשפט. "נפרדתי בטוב, אין לי תלונות ואני לא נכנס לסכסוכים", הוא אומר, "אני רק רוצה לאחל ליוסי בהצלחה. אחרי כל כך הרבה שנים הגיע הסוף. מבחינתי לפחות".

לרכישת האלבום החדש "אורי הרפז מנגן נחום היימן"

להאזנה למיטב להיטי הפרברים

לעוד כתבות בנושאי קולנוע, מוסיקה ותרבות מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה