התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - שומעים מוסיקה

"אמנות אמיתית אולי מביאה הכרה והערכה, אבל לא כסף"
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 03.06.2016 18:32
יונתן דגן (34), יוזם ומנהיג פרויקט J.viewz, משיק בימים אלה את אלבומו השלישי והמשובח 401 Days. רק שזה לא יבוא לו בקלות

"לקפוץ מהקופסה זה חלק בלתי נפרד מהעשייה האמנותית שלי. בכל פעם שאני מתחיל ללכת בנתיב מסוים המוביל ליעד ידוע מראש, אני חותך למקום אחר ומתחיל מחדש. אולי זה מה שהביא אותי לניו יורק לפני 9 שנים. הצורך לאפס את המערכת ולבנות את עצמי מאפס בסביבה חדשה", אומר המוזיקאי הישראלי יונתן דגן (34), יוזם ומנהיג פרויקט J.viewz המשיק בימים אלה את האלבום החדש והמשובח 401 Days (צילום העטיפה מימין)

האלבום הוא תוצר של כמה שנות עבודה אינטנסיבית של דגן, לצד רשימה ארוכה של זמרים ומוזיקאים אור,חים מוכרים יותר ופחות, במסגרת מיזם אינטרנט בשם DNA Project שזכה בכמה פרסים בתחום עיצוב אתרי רשת.

הרעיון, שבין השאר נתמך בידי מיזם Kickstart בסכום של כ-65,000 דולר ("רציתי לגייס עד 60,000 דולר, אבל ההיענות עלתה על הציפיות שלי"), היה לשתף באופן פעיל הן גולשים והן קולגות מוזיקליות מרחבי העולם בתהליך היצירה - ולאפשר להם להכיר לא רק מילים ולחנים אלא גם את הסיפור האישי מאחורי כל שיר, המראות והקולות שהולידו אותו, ואף לתרום רעיונות מקוריים.

"חלק גדול מ-401 Days הוא אכן השירים שנולדו והתפתחו תחת המטריה של מיזם DNA Project, בעוד שירים נוספים נכתבו והוקלטו באופן מסורתי יותר במיוחד לאלבום", מספר דגן בראיון מיוחד ל-IsraeliLifeUSA.com שהתקיים דווקא מתל אביב, שם הוא שוהה בחופשת מולדת, במהלכה השיק מופע מיוחד עם 30 נגני ההרכב "תזמורת המהפכה" (במסגרת ליין קלאסי-רוק של האופרה הישראלית), והופיע בפסטיבל מיני-רוק באמפי ראשון לציון בו אירח את אסתר רדא ונינט טייב.

אינספור צלילים, השפעות ורעיונות

"אחד האתגרים הגדולים של הפרויקט היה למצוא את האיזון הנכון בין אינספור צלילים, השפעות ורעיונות שהגיעו לאתר, לבין סאונד אישי שלי שלא רציתי לאבד", מסביר דגן. "רוב השירים שנוצרו במסגרת DNA project נבנו מאפס. ביט מסוים שתפס אותי... חוויה אישית... מפגש מקרי עם מוזיקאי ברכבת התחתית.

"בגלל התמיכה הכלכלית של Kickstart והתנאים הכרוכים בה, מצאתי את עצמי עובד תחת דד-ליין שחייב אותי להגיש תוצר מוגמר בפרק זמן קצוב; משהו שלא התנסיתי בו בעבר, ועשה לי רק טוב. זה לא השאיר זמן לתירוצים או הסתרה של האמת הבסיסית מאחורי כל שיר. זה האלבום הכי כנה שיצרתי עד היום ובהחלט מרגש שכל כך הרבה מוזיקאים שאני מוקיר ומעריך התלהבו ושיתפו איתי פעולה בתהליך היצירה (בהם המפיק-יוצר Gotye, הזמר מילוש מההרכב Rhye, חברי ההרכב Wild Cub ועוד, ט.פ), ושהאתר קיבל הכרה כזו בקרב מעצבי רשת".

עברו 5 שנים מאז האלבום הקודם של J.viewz, שזכה להצלחה גדולה ואפילו מועמדות לגראמי על עיצוב העטיפה. נדמה שמאז עשית הכל כדי לא לחזור שוב לתהליך סטנדרטי של כתיבה והקלטה.

יונתן: "רציתי לשלב יותר ממימד אחד של עשייה. מילים ולחנים הם רובד עיקרי, אבל אפשר לבנות עליו עוד שכבות וזה מה שבאמת סיקרן אותי. האמת היא שבשנים האלה עבדתי בטירוף, כי מעבר לכתיבת שירים אני גם מלחין פסי-קול ופרסומות, ומתעסק בכמה מיזמי רשת ופרויקטים בתחום העיצוב. הישרדות כלכלית בעידן המודרני הופכת מאתגרת יותר ויותר, ואני מאמין שהדור החדש של אמנים צריך להתמקצע ביותר מרובד אחד של עשייה. לא להיות 'רק' זמר, או מלחין, או צלם, או במאי, או מעצב... חייבים לשלב"

העלות הבלתי אפשרית של ניו יורק

דגן, חיפאי במקור, היה חבר בכמה הרכבים בישראל ואף התחיל לבנות קריירה משגשגת בנישה הרווחית של עולם הפרסום. אבל, כאמור, ברגע שהתחיל להיות לו נוח מדי הוא שינה פאזה, ובמקרה שלו גם מיקום.

הוא התמקם ברובע ברוקלין בניו יורק, שם המשיך לפתח ולקדם את מיזם J.viewz אותו הקים כפרויקט בו הוא היוצר המוביל בהקלטות האולפן, לצד חברים מוזיקאים קבועים יותר או פחות (בהם הזמרת נעה למברסקי) המצטרפים אליו בהופעות.

שני האלבומים הראשונים של ההרכב, Muse Breaks ו-Rivers and Homes, זכו לביקורות נלהבות בזכות השילוב המהפנט של אלקטרוניקה עכשווית באלמנטים של ג'אז, בלוז, פאנקי ופופ. החידוש של ההרכב ללהיט Smooth Criminal של מייקל ג'קסון, שלווה בקליפ שערורייתי בו גבר מנסה לפתות בחורה במועדון בסיוע סם אונס שהוא מגניב למשקה שלה, זכה להצלחה גדולה ודגן החל לבנות לעצמו בהדרגה שם וביקוש.

לפני 7 שנים הוא הפיק מוזיקלית את "אורות", אלבומו השני של הזמר אברהם טל, שהפך רב מכר ענק בישראל (יותר מ-50,000 עותקים). השירים הוקלטו בטכניקה מהפכנית נכון לאותה תקופה, במהלכה טל ודגן עבדו רוב הזמן באולפני הקלטות נפרדים בישראל ובניו יורק ושלחו זה לזה הקלטות שירה והעלאות כלים דרך האינטרנט.

"אני עדיין בקשר עם אברהם טל", מספר דגן, "הוא חבר טוב ואיש מקסים, ואולי נעבוד שוב יחד בעתיד. אבל אחרי ההצלחה של 'אורות' סירבתי לכמה הצעות להפיק אלבומים לאמנים ישראלים, בעיקר בגלל שהייתי עסוק מעל הראש. אולי זה חלק מההתנהלות שלי לא לעשות מה שלכאורה הכי מתבקש שאעשה. עובדתית, רק לפני שנתיים עבדתי שוב עם זמרת ישראלית, מאיה איזקוביץ, שהגיעה לניו יורק להקלטות ונמשכתי לפרויקט בעיקר בגלל שהמוזיקה שלה אקוסטית כמעט לגמרי. משהו שלא ניסיתי בעבר".

איפה נמצא כרגע הרכב ההופעות של J.viewz?

"אני בקשר עם כולם. קודם כל כי הם חברים טובים, כמו משפחה. ברמה המקצועית, חלקם יעבדו איתי בהופעות שאקיים בקרוב, אבל בסיבוב הרשמי שילווה את 401 Days יצטרפו מוזיקאים נוספים במטרה לרענן ולאתגר כל הזמן את הבסיס הקיים של השירים.

"אני עסוק כרגע בכמה מיזמים שמוקדם לפרט לגביהם, כולל בתחום העיצוב והאינטרנט, אבל מוזיקלית אני צריך קצת מנוחה. לכן, מה שהכי מרגש אותי עכשיו זה להביא לבמה את השירים החדשים, לעבד מחדש חומרים ישנים, ולהתחיל להופיע כמה שיותר ברגע שאחזור לארצות הברית".

לאחרונה מדובר רבות בתקשורת האמריקנית על העלות הבלתי אפשרית של מחייה בניו יורק. לא רק מנהטן, גם ברוקלין. מציאות המקשה על יותר ויותר אמנים, בעיקר צעירים בתחילת דרכם או יוצרים מהפן היותר אלטרנטיבי-ניסיוני, להמשיך לחיות בעיר. זו התמודדות שאתה כבר חווה?

"כן. אני חי בניו יורק קרוב לעשור ובתקופה הזו השתנה הרבה. אני חולה על העיר הזו, מאוהב בה, אבל נכון שרק אמנים המצליחים להתחבר לגופים הכלכליים הגדולים ביותר מצליחים לחיות טוב. אני מקווה שלא אצטרך לעבור לעיר אחרת, אבל מוכן לזה אם לא תהיה ברירה. אמנות אמיתית אולי מביאה הכרה והערכה, אבל לא כסף. אני מנסה להוציא את המיטב מהסיטואציה. להיות יותר ויותר יצירתי ומגוון ברעיונות שלי, והפלטפורמות אליהן אני מתחבר. אני אפילו מקיים הרצאות על מוזיקה, למרות שממש קשה לי לדבר מול קהל".

לרכישת האלבום 401 Days באתר אמזון

להאזנה לשירים של J.viewz

למדור שומעים מוסיקה

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה