התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - שומעים מוסיקה

רועי דהן - אלבום חדש באנגלית
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 18.12.2016 13:20
עם צאת האלבום החדש של היוצר רועי דהן, Through the woods טל פרי תפס אותו לראיון בלעדי לאתר IsraeliLifeUSA

 

צילום: זהר שטרית

 

"אתה יודע כמה שירים חדשים אני שומר כרגע במגרה, מחכים שיום אחד יקליטו אותם? אפס. אני לא עושה דברים כאלה. אני לא כותב שירים, ואז מקווה לחשוף אותם יום אחד לעוד אנשים. לדעתי, אם אתה כותב שיר ראוי שישמעו אותו", אומר הזמר-יוצר רועי דהן עם צאת אלבומו השלישי, Through the woods, חמש שנים בלבד מאז אלבום הבכורה עטור השבחים Some of this life, אותו תארו מבקרי מוזיקה רבים כאחד מאלבומי הבכורה הישראלים הטובים ביותר של המילניום החדש. הישג מרשים במיוחד, בהתחשב בעובדה שדהן כותב ומקליט (כמעט תמיד) באנגלית.

 

"עשיתי כמה ניסיונות בעברית בין האלבום השני שלי, וזה החדש", הוא מודה בראיון טלפוני מיוחד ל Israelilifeusa.com, "הקלטתי גרסאות כיסוי לשני שירים עבריים קלאסיים בעיני, 'נשל הנחש' של מאיר אריאל ו'בשנה הבאה' של נעמי שמר. בשני המקרים עניין אותי בעיקר להפוך אותם על פיהם, ולעשות מהם משהו שישמע כולו שלי. אני עדיין לא חושב לכתוב ולהקליט שירים מקוריים בעברית. האנגלית תמיד באה לי יותר קל וטבעי, מאז התחלתי לכתוב ולהלחין בגיל העשרה".

 

צילום: שחר רצנברג

דהן, בן 37, הוא הרבה דברים אבל לא הצלחה בין לילה. הוא גדל בישוב כורזים בצפון הכנרת, וטוען שלאווירה השקטה והפסטורלית של האזור הייתה השפעה מכרעת על צלילי הפולק-רוק החולמניים השולטים ברבים משיריו. "כילד שגדל הרחק מהעיר, אין לי ספק שזה השפיע", הוא אומר, "אהבתי את הילדות בסביבה הזו. זה מצחיק, אבל הרבה אנשים מספרים שהמוזיקה שלי מקושרת, בתודעה שלהם, לנסיעות. הם אוהבים לשמוע את השירים תוך כדי נהיגה בכבישים ארוכים מחוץ לעיר. יש משהו מאד לא אורבאני במוזיקה שלי".

 

לא הרבה זמרים-יוצרים ישראלים בפרט, ובעולם בכלל, התחילו קריירה מצליחה אחרי גיל 30. מה עשית כל השנים, לפני שהקלטת אלבום ראשון?

 

"הרבה דברים (צוחק). הייתי קוסם. הופעתי לילדים במסיבות, ימי הולדת ואירועים משפחתיים. עבדתי בעסק ליבוא צעצועים עם האחים שלי. למדתי פסנתר, שזה משהו אני עושה גם כיום. בדיעבד, אני חושב שהייתי צריך להביא את עצמי לנקודה בחיים בה הרגשתי במבוי סתום. לא היה לי כסף, לא תוכניות ממשיות לטווח ארוך, לא תשוקה אמיתית לעשות משהו מלבד מוזיקה. הודעתי לאחים שלי שאני עוזב את העסק, והתחלתי להופיע במועדונים קטנים עם השירים שכבר היו לי אז. אחד התלמידים שלי לפסנתר הגיע להופעה והפך למשקיע שמימן את הקלטות האלבום הראשון. הוא אמר לי: 'תגיד כמה זה יעלה ואני אדאג לזה, אבל אנשים חייבים לשמוע את השירים שלך'".

 

אלבום הבכורה של דהן, Some of this life, מימש את ההבטחה. מעבר לקונצנזוס הביקורות הנלהבות של המבקרים הוא נמכר באלפי עותקים, יצר קהל אוהדים הממשיכים להגיע בקביעות להופעות ושלושה שירים מתוכו: שיר הנושא, State of mind וכמובן Does anyone know, זכו להשמעות רדיו אינטנסיביות. במפתיע, ההצלחה הפתאומית הזו לא הובילה את דהן לתסמונת הידועה בשם "מכשול האלבום השני". הוא התחיל, כמעט מיד, לעבוד על אסופת שירים שנכללו באלבומו הבא, The man in my head, שהתאפיין בהפקת רוק מחוספסת ואגרסיבית יותר ועדיין זכה להצלחה מרשימה.

 

ציפית להיענות נלהבת כזו לשירים שלך, במהירות רבה כל כך?

"קיוויתי, אבל האמת היא שאחרי ששיר מוקלט השליטה במה שיקרה לו אפסית. לי עדיין אין מושג מה הופך שיר מסוים ללהיט רדיו. יש לי אשת יחסי ציבור, והמילה האחרונה בנדון היא שלה. בזמנו לא חשבתי ש Does anyone know צריך להיות סינגל, אבל היח"צנית שטפלה בי אז אמרה מיד: 'זה השיר', ובאמת זה הלהיט הכי מזוהה איתי גם כיום. לפעמים צריך להודות שדברים מסוימים הם תעלומה בעיניך, ולבטוח באנשי מקצוע חיצוניים שיובילו אותך".

 

 

{C}{C}{C}{C}{C}{C}{C}{C}{C}{C}

Roy Dahan - Does anyone know - רועי דהן


Roy Dahan - Does anyone know - רועי דהן


 

מבקרים רבים ציינו את הטרנספורמציה מפולק פסיכדלי באלבום הראשון לרוק קצבי ומורכב יותר באלבום השני, ועכשיו מאין אמצע הדרך בין הז'אנרים באלבום החדש Through the woods.

 

"אני לא רוצה שכל האלבומים שלי ישמעו אותו הדבר. הרבה יותר מעניין להמשיך להתנסות כל הזמן ברעיונות חדשים, כי בסופו של דבר זה תמיד אני והשירים שאני כותב. באלבום החדש, לדוגמה, רציתי מאד להתנסות בשיתופי פעולה שונים עם מוזיקאים שונים ולכן מעורבים בו ארבעה מפיקים מוזיקליים, כולם נפלאים בעיני".

 

את הקליפ לסינגל הנוכחי שלך, Guardian angel, צלמת בברלין. מה הקשר שלך לעיר הזו?

"נסעתי לברלין אחרי שסיימתי להקליט את האלבום השני. נשארתי חמישה חודשים, והופעתי במועדונים בגרמניה, בריטניה ואוסטריה. חוויה מדהימה והופעות מרגשות מאד, שקבלו תגובות נפלאות מקהל מעורב של ישראלים החיים באירופה וגם מקומיים. יצרתי הרבה קשרים, ומעל הכול התאהבתי בברלין. עכשיו אני מתכנן מהלך דומה עם סיבוב ההופעות של האלבום השלישי, והפעם אני רוצה לנסוע לתקופה ללונדון ולראות מה אצליח ליצור לעצמי שם".

 

{C}{C}{C}{C}{C}{C}{C}{C}{C}{C}

Roy Dahan - Guardian Angel - רועי דהן


 

הקליפ של Guardian angel שצולם בברלין

 

-בשנים האחרונות יותר ויותר יוצרים ישראלים בוחרים לכתוב ולהקליט באנגלית. זה עדיין משהו שאתה מוצא את עצמך מצטדק לגביו? ,

 

"בהחלט, כל הזמן. אין ראיון בודד בו אני לא מרגיש מתנצל על הבחירה באנגלית".

-אתה מתגעגע למשהו בחיים הקודמים שלך, לפני ההפיכה למוזיקאי במשרה מלאה?

"בכנות? אני מתגעגע לעבודה כקוסם. זה היה כיף. אני עדיין מתאמן באופן פרטי בבית, שלא אשכח את הטריקים ואאבד את זריזות הידיים. לא יזיק לשמור את האופציה פתוחה. לך תדע מה יהיה, נכון"?

 

את הדיסקים של רועי דהן, בהם החדש Through the woods, ניתן לרכוש ב http://roydahan.bandcamp.com

 

חומרים נוספים בערוץ היו טיוב של רועי דהן בכתובת:

https://www.youtube.com/watch?v=W_LAZx0Y9CM&list=RDEM4oCPwIQpi5dIrpZDhguSJw

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה