התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - שומעים מוסיקה

נמצאים בפברואר בניו יורק,פאלו אלטו או סן דייגו? אל תפספסו את דנה ברגר במופע אקוסטי: WOMEN THAT ROCK
מאת: אור לאור שטרן | פורסם: 20.01.2017 17:26
רוק נשי ישראלי במיטבו - מופע Women That Rock בפברואר יהיה מפגש עוצמתי בין דנה ברגר, תמר אייזנמן ויולה

זה עוד לא היה. מפגש מיוחד של הרוק הישראלי, חלקו בעברית חלקו באנגלית, של דנה ברגר במופע המרכזי שמגיעה אלינו מישראל,יחד עם תמר אייזנמן ויולה שמתארחות למופע אקוסטי מיוחד ב-5 בפברואר ב- City Winery הניו יורקי בזכות יוזמה של המפיקה ליאת ברקו, מ-LBNY Productions  שמביאה לנו את הרוק הישראלי האיכותי לחצר האחורית בשנים האחרונות. אז תפסנו כל אחת מהן לשיחה קצרה להתעדכן איפה הן עכשיו בגלובוס ובעשייה המוזיקלית, ושמענו מהן מה מצפה לנו בערב המיוחד הזה.

הצלע הראשונה במשולש - המופע המרכזי  - דנה ברגר

דנה ברגר צלם אלדד רפאלי.jpg

קרדיט : אלדד רפאלי

את דנה ברגר אני זוכרת עוד מנעורי בהרצליה, סוחפת את הקהל עם הגיטרה בהופעת רוק תוססת אי שם בשלהי שנות התשעים. הזמרת המורדת הייתה כל מה שהנערות באותה תקופה רצו להיות - הלוק הבלונדיני עם הקול, והמילים שנשמעות כל כך נכונות גם היום, הרגשות שבוערים בעוצמה, ומהווים חלק בלתי נפרד מתהליך ההתבגרות של רבות בתקופה הזו.

25 שנים ותשעה אלבומים מאוחר יותר, ברגר לא מאבדת ולו טיפה מהקסם שאופף אותה. הרוק הכואב, הזועם משלים עם הכאב, הפצעים שהגלידו כבר לא זועקים, אך את הטון המיוחד שנע בעבר בין פיתוי ללגלוג והיום שמח יותר, האנרגיה המתפרצת, החשמל באוויר… את כל אלה מרגישים גם ב-2017.

 

השנה דנה ברגר חוזרת אלינו שוב. אחרי הופעה אינטימית ב CAFE WHA ב-2014, ושנתיים לפני ב 2012הופעה עם דן תורן ב- Webster Hall, עמו הופיעה יחד בלהקת "בלאגן" בתחילת שנות התשעים, ממש איך שהשתחרר מהצבא בלהקת הנח"ל. ברגר מגיעה לסיבוב הופעות קצרצר בניו יורק (5 בפברואר), בפאלו אלטו (7 בפברואר) ובסן דייגו (8 בפברואר). חודש לפני שהיא עולה על המטוס בדרך אלינו זכינו לראיון קצר עם אחת הכוהנות וותיקות של הרוק הישראלי ושמענו על הרומן הארוך עם אמריקה. 

את חוזרת אלינו שוב, אני מריחה רומן קטן עם אמריקה

דנה מגלה לי שלחצתי על כפתור מיוחד, כפתור ההתרגשות "את מחזירה אותי לקיץ 97, אפשהו בגיל עשרים וארבע או חמש כשהגשמתי סוף סוף את החלום מגיל שש עשרה, לנסוע לבד לניו יורק…". דנה ברגר? לבד? "כמובן שהחזקתי לבד רק יומיים" היא מודה. "המראה של ניו יורק במונית משדה התעופה… אותה תמונה שרואים בכל הסרטים, עם הבניינים העצומים, אז עוד היו התאומים ברקע."

 

מאז ברגר מצאה כל תירוץ אפשרי לחזור אלינו. הקלטת האלבום השני, הופעות, טיולים. ביקורים משפחתיים על הקו בין ברוקלין ומיאמי כשביזנס ופלז'ר משתלבים יחד זה בזה בצורה מיוחדת. בעלה של דנה, שמשמש שנים רבות כתאורן של שלום חנוך הגיע לכאן לעבוד לפני שנתיים, ונתן סיבה נוספת להגיע להופעות. והפעם ברגר מגיעה אלינו במיוחד - להופעה אקוסטית מיוחדת.

מבט מהיר בלוח ההופעות של ברגר גורם לי לתהות מעט כיצד בין ההקלטות להופעות, לסדנאות הכתיבה היוצרת, עדיין מצאה את הזמן להגיע. לאורך השנים דנה כתבה והלחינה אלבומים רבים, כשאת הכתיבה זנחה לתקופה מסוימת.  

עזבת קצת את הכתיבה, וחזרת - איך זה קרה?

"כשמצאתי את האיש שלי (בעלה עדי, א.ש.) הרבה פצעים התחילו להגליד. הייתי רגילה לכתוב מתוך החסר או הכאב. דווקא כשהיה לי טוב הרגשתי שאין לי יותר מה להגיד, וברחתי מהכתיבה יותר להלחנה. כנראה שהייתה שם התניה מסוימת שקישרה בין הכתיבה לתחושת חוסר או כאב... בשנים האחרונות הבנתי שאני לא חייבת להרוס את החיים שלי כדי לכתוב. אם קודם כתבתי רק מתוך התחושות השליליות היום הכתיבה יכולה להיות גם מתוך  החור של מנעול דלת הלב... סדנאות הכתיבה שאני מעבירה, והעזרה לאחרים במהלך סדנאות הכתיבה, הובילו אותי לכתוב טוב יותר."

 

הכתיבה עבור ברגר היא הרבה יותר מרקע ווקלי למוזיקה. תהליך הכתיבה שהפך למרפא עבורה הבהיר עד כמה הכלי הזה עוצמתי בטיפול בבעיות שונות. ברגר לקחה אותו צעד קדימה והתנדבה בעמותת "אנוש" ועמותות שונות לנפגעי אלימות ונוער בסיכון, כאשר השימוש בכתיבה היצירתית מאפשר לבעלי נכויות נפשיות להתחבר לצדדים שונים, ובדומה לטיפול באמצעות אומנות, או מוזיקה הכתיבה היא מדיום מיוחד לעזור להתמודד עם קשיים, ולעבד את הרגשות. "אם לא הייתי מגיעה למוזיקה מתוך המרדנות של גיל 15, הייתי היום פסיכולוגית". 

פרויקט מימון ההמונים לאלבום החדש

ז'אנר מימון ההמונים לא פוסח גם רוקרית ותיקה כמו ברגר. האלבום החדש, העשירי במספר,  עומד לצאת בשיטה זו, בסיוע המעריצים והתומכים הרבים שצברה דנה במהלך השנים. האפשרות למכור את האלבום עוד במהלך זמן ההקלטה שלו, ולאפשר לאנשים שאוהבים את המוזיקה להיות שותפים פעילים במימון היצירה, מאפשרים ליצור קשר אישי ללא חברת התקליטים המפיקה את האלבום.

אז מה את יכולה לגלות לנו על האלבום החדש?

"האלבום החדש מוקלט בסיוע ששה מפיקים מוזיקליים שונים, כאשר עם כל אחד אני עובדת על שיר אחד או שניים  - דבר שנותן לכל שיר סאונד ייחודי משלו. בקרוב יחל סיבוב הופעות בן עשר הופעות, שלוש ההופעות בארה"ב, ועוד שבע הופעות שיחלו בפברואר בישראל, וישולב  בהופעות פתוחות לקהל שתומך בפרויקט ה- Head Start (פרוייקט מימון ההמונים להפקת האלבום). העבודה בשיטה הזו נותנת חופש עצום בתהליך היצירה ויש לה המון יתרונות".

נחזור להופעות הקרובות  בארה"ב - מה מיוחד בהופעה בפני הקהל הישראלי פה?

"בניגוד להופעות בארץ, בהן הקהל כבר רגיל לראות אותי ב"זאפה", בהופעות לפני ישראלים באמריקה יש תחושה אחרת. יש געגוע עצום של הישראלים פה לדברים מהארץ, אני כמו הבמבה, הקרמבו השקדי מרק. כשהייתי בחנוכה הייתי ה"סופגניה" של הערב. זוהי זכות גדולה, וזה מרגש במיוחד להופיע בפני קהל רעב ומתגעגע".

"הקהל, בהופעות בארץ ובמיוחד בארה"ב הוא קהל שגדל איתי, עברנו יחד דרך ארוכה מאד של שנים, והרבה מהקהל הם בגילי היום. אחרי 25 שנים של עשייה מוזיקלית, בהם בהתחלה שרתי ל"משוגעים" בני העשרים והיום אנשים מגיעים בזוגות, לוקחים את הבייביסיטר לילדים כדי להגיע להופעה. זה קהל שלמעשה גדל על אותם אמנים שאני גדלתי. אלה שאנו מאבדים במהירות בשנה האחרונה".

יהיה מרגש בפברואר.

****************************************************************************************************

 

קרדיט : עופר בלנק

 

הצלע השנייה במשולש הנשי  - תמר אייזנמן

עבורנו, אייזנמן היא אולי היצוג הנפלא ביותר של הישראלים באמריקה. רילוקיישן של המשפחה מירושלים לסאן פרנסיסקו בתקופה ילדותה, חשף אותה לעולם המוזיקלי הנפלא של הרוק והבלוז, והתחיל קריירה מוזיקלית מגיל צעיר. היא הופיעה בארץ עם אמנים ישראלים גדולים כמו דני סנדרסון (עמו הופיעה במשך שמונה שנים ואף שרה את השיר "רולטה" באלבום שהוציא בשנת 2009).

 

אחרי שנים ששרה באנגלית ואף הוציאה שלושה אלבומים ללא שיר אחד בעברית, תמר אייזנמן שחיה על קו התפר בין סאן פרנסיסקו לישראל, הוציאה אלבום חדש בעברית לפני כשנה וחצי. הפעם היא מגיעה אל הבמה בתפוח הגדול למופע הרוק הנשי, ומביאה איתה את הבלדות המתקתקות העדינות המשולבות במוזיקה אנרגטית עוצמתית.

 

מעבר לכתיבת השירים ולהופעות מדובר בגיטריסטית מוכשרת, בה המיתרים אינם משמשים רק לליווי השיר, אלא שירים רבים בהם הגיטרה מובילה את השיר, הפכה אותה לאחת הגיטריסטיות המוערכות בארץ, וכעת גם בסצנה הניו יורקית.

 

באוקטובר 2015, נפרדה אייזנמן מהמעריצים בארץ ועברה לניו יורק. בניגוד לאמנים רבים שעברו אלינו, ושמענו על כך מההודעות לתקשורת אייזנמן השאירה הודעה אישית מרגשת באתר הבית שלה:

 

"הי חברים וחברות ,

בעוד כמה ימים אעלה תמונה מפינת הקפה החדשה בניו יורק. אחרי בדיוק שמונה שנים בתל אביב, אני נוסעת לשהות, להיות, לחיות, לגור, לכתוב ולאהוב בניו יורק.

עכשיו, כשנפתחת דלת קסמים חדשה בחיי, מתאפשר לי להיות אורחת, הגיטרה שלי אולי תלמד שפות חדשות, תרגיש בבית יותר או פחות, תתרגש, תתחפש ותחפש הרבה. אני לא יודעת אם אפשר ללמוד הכל אבל אני יודעת שראוי לנסות.

אני יוצאת להרפתקה מטורפת ומחכה בקוצר רוח גם לספר לכם עליה. אז אני אומרת שלום, אני נוסעת, ופתאום קצת חוששת שבימים אלו משפט כזה יקבל קונוטציה דרמטית, אין זה המצב.

סיבת המעבר: תכלס אהבה

בתכניות: אלבום אוסף שיוצא באירופה "On My Way", אלבום חדש באנגלית שיצא במהלך 2016 גם בישראל. לשטוף את העיניים. כתיבה.

פינת קפה חדשה: לא תיהיה הופעת פרידה, זה שינוי ולא פרידה באמת. עכשיו אקנה קפה ובייגל באנגלית ואת השירים אכתוב בעברית (כנראה שגם וגם). נתראה בסיבוב הופעות הבא "

 

המעבר עשה לאייזנמן רק טוב. בקרוב יוצא אלבום נוסף המשלב לייבל בלגי של אלבום שהיה צריך לצאת לפני כמה שנים באירופה, ובזכות אפשרויות הפצה מקומיות בארה"ב יצא אצלנו באופן עצמאי. הוא ישולב בהופעות בהן נזכה לשמוע לראשונה כמה שירים מהאלבום החדש.

 

על ההופעה המשותפת עם יולה ודנה ברגר גילתה לנו - "כבר הרבה שנים שדנה ואני מחזרות אחת אחרי השנייה בדרך להופעה משותפת, בסוף זה קרה - ודווקא לא בישראל".

****************************************************************************************************

הצלע השלישית במשולש הנשי  - יולה בארי

קרדיט : Maxine Nienow

 

לא רק דנה ברגר תעלה לעשות בלאגן על הבמה. לפני כל הטוב הזה, במופע המיוחד בניו יורק, תופיע יולה בארי. מי שנמצא בהופעות של האמנים הישראלים בסצנה הניו-יורקית, יכול להיות שראה את יולה כשפתחה את המופע של נינט ב-2014 עם להקתה "המשפחה המורחבת" בLPR, גם בהפקתה של LBNY; רק שהפעם היא מגיעה למופע סולו אקוסטי מיוחד.

 

למי שלא מכיר את יולה מדובר באחת מהזמרות המוכשרות באזור ניו יורק, בעלת הקול הנע בין מתקתק ושקט לחד ועוצמתי במרווח של דקות הנוכחות הבימתית החזקה. על הפסנתר, הגיטרה וליד המיקרופון היא עוברת בין סגנונות שונים, לרגע מרגשת ומרגיעה, ובשניה שלאחר מכן מקפיצה בריקוד סוער.

 

יולה (יולי בארי) שנולדה בת"א ולמדה בבית הספר לאומנויות, התחילה את דרכה המוזיקאית כחברה בלהקת הפולק-רוק "סייד אפקט". בשנים האחרונות הייתה חלק מ"המשפחה המורחבת", עמם הוציאה עד כה שלושה אלבומים מצליחים באנגלית - "ויקטור", הצד האפל של הדבורה" ו"פלורידה" ואלבום נוסף עומד לצאת בקרוב.

 

https://youtu.be/j5c-GOOFL9s

NOW - קליפ לסינגל מתוך האלבום החדש שבדרך של יולה והמשפחה המורחבת

מעבר ליצירת האישית יולה היא האמא של אחד המקומות המיוחדים ביותר בסצנה הניו יורקית. ה HIVE או ה"כוורת" היא מתחם קטן שמשמש בית ובמה לאמנים. הוא מארח ישראלים רבים אך גם אמריקאים, ספרדים ומהגרים ממדינות שונות. הופעות קטנות בסגנונות שונים החל מרוק ועד ג'אז, כאשר כל אומן מקבל הזדמנות להופיע בתפוח הגדול, בפני קהל תומך במיוחד.

***********************************************************************************

 

מחכים לראות את שלושתן? את העוצמה הנשית הזו נזכה לראות ב5 בפברואר ב: City Winery

 

קניית כרטיסים ופרטים נוספים ניתן למצוא באתר של ליאת ברקו -  LBNY  https://www.lbnyproductions.com/upcoming-shows/

 

LBNY Productions: Israeli Live Music and Shows in New York

 

הוסף תגובה חדשה